Ještě před pár lety jste v koupelně každé druhé kamarádky našli žehličku na vlasy. Teď je ale trend úplně jinde — a víc lidí než čekáte začíná měnit rutinu podle toho, co fičí v Koreji. Možná se budete divit, ale místní influencerky o žehličce skoro nemluví. Proč? Odpověď vás může docela zaskočit.
Na minulém setkání v práci jsme řešili, jak vůbec dneska udržet vlasy zdravé — kolegyně tvrdí, že “žehlička je retro, dávno mám něco jiného”. Upřímně, donedávna jsem k tomu taky měl(a) trochu nedůvěru, ale výsledek mi přijde fakt zajímavý…
Co žehličky umí — a proč už nefrčí?
Žehlička na vlasy byla dlouho královnou rychlého stylingu. Rovné, lesklé, uhlazené vlasy za pět minut? Bez žehličky těžko. Jenže po letech častého používání si všimnete, že vlasy ztrácí lesk, třepí se a lámou — to potvrzuje i můj kadeřník, který by žehličku snad nejradši vyhodil z okna.
No a najednou je tady trend „healthy hair“ — zdraví nade vše, žádné trápení vlasů vysokou teplotou. v korejských beauty magazínech se o žehličkách mluví hlavně v kontextu “co už radši nikdy nepoužívat”. Mimochodem, kdysi jsem zkusil(a) pět dní bez žehlení, a… no, nebylo to tak hrozné!
Co vlastně používají korejky? A proč?
Pokud bych měl(a) vypíchnout jeden šíleně populární gadget, je to “hair roll” — ano, ten barevný váleček na přední prameny, co vypadají trochu jako dětská hračka. Ale není to vtip — v Koreji je úplný hit, skoro jako naše plastové sponky za socialismu. Možná už jste to zahlédli v Praze v korejských bistrech — většina barmanek má sponu ve vlasech nebo právě nějaký ten váleček.
- Válečky na ofinu — Ráno, když si čistíte zuby, už můžete mít ve vlasech váleček. Za 10–15 minut vlasy trochu nadzdvihne, lehce zformuje, a přitom je vůbec neničí.
- Lehké žehlicí kartáče — Nahřívají jen na nízkou teplotu, uhladí vlny, ale nikdy je nezničí jako klasická žehlička. Navíc prý šetří čas, i když… s dlouhými vlasy si tím moc nepomůžete.
- Essence a mlhy místo balzámu — Korejky hodně dávají na péči, takže bez ochranných sér, mlh či sprejů by to prý ani nešlo. U nás už najdete K-beauty značky jako mise en scène třeba i v DMku!
- Přírodní sušení — Fenování na střední teplotu, žádné “rusko 2000” horkovzdušné střely. Mimochodem, mamka taky vždycky říkala — „nepřeháněj to s fénem“.
Plusy i mínusy korejské rutiny
Není asi fér tvrdit, že hair roll zachrání všechny. Možná jsem měl(a) štěstí, moje jemné vlasy vypadají po měsíci fakt líp, ale kámoška s hustou hřívou říká — “za půl dne je efekt pryč”. No, možná to vážně není řešení pro každého…
Ale zas — žádný spálený konečky, styling za pět minut a budete svítit na ulici trochu jinak než všichni s uhlaženou ofinou. A jestli máte zálibu ve východoasijské estetice, hair roller se stane přirozenou součástí každé lítačky po kavárnách v Holešovicích.
Jak začít s hair rollerem — pár tipů do začátku
- Kupte si kvalitní váleček (hair roll, “bang roller” seženete v e-shopech za ca. 50 Kč).
- Ráno počešte ofinu, jemně natočte na roller, 10–15 minut nechte “pracovat” (ideálně když pijete kafe).
- Pro větší efekt naneste předtím trochu vlasové mlhy nebo olejíčku. Drží to líp a krásně voní.
- Pokud vás baví experimenty, zkuste “curtain bangs” střih — váleček je na ně ideální.
Malý detail: někomu chvíli trvá si na tu “cizí věc ve vlasech” zvyknout, ale za týden si to vůbec neuvědomíte. a když náhodou vyběhnete s rollerem ven, aspoň máte perfektní ice breaker na tramvajovou konverzaci.
Vyzkoušíte to taky?
Vlasy bez žehlení už nejsou sci-fi — korejky mají jasno, proč vyměnit teplo za lehkou úpravu. Možná se vám ta představa pořád zdá zvláštní, ale začít můžete zítra ráno. Dejte vědět dole v komentářích, jestli vám roller vyhovuje, nebo jste zůstali věrní staré dobré žehličce — v našem četu je tahle debata pořád žhavá.
Vlastně… možná se moda zase za rok úplně otočí — kdo ví. Teď ale aspoň máte důvod dát žehličce pauzu.