Znáte ten moment, kdy sedíte u počítače, káva už dávno vystydla a nápady – nikde? Prý to zažívá každý. Ale víte, že existuje jednoduchá česká metoda, jak kreativní zásek překonat doslova za pět minut? Nedávno jsem na ni narazil a pořád nechápu, proč o ní nemluví víc lidí — možná prostě moc mluvíme, málo zkoušíme.
Co to vlastně je: „Pětiminutovka nápadů po česku“
Klíč spočívá v naprosté jednoduchosti. Tohle prý používají čeští ilustrátoři, copywriteři i moji kolegové odvedle z designu. Funguje takto:
- Nastavíte si odpočítávání na 5 minut (mobil, mikrovlnka, týden starý kitchen timer — je to jedno).
- Vezmete papír, tužku nebo si otevřete čistý Google Doc.
- Během těch pěti minut napíšete nebo nakreslíte úplně cokoliv, co vás napadne na dané téma – bez cenzury, oprav, přemýšlení nad tím, jestli je to hloupost nebo ne.
Pravidlo je přitom jediné: nezvednout zadek a nenechat se ničím vyrušit, dokud nezasvítí timer.
Funguje to vůbec? A proč zrovna Čechy?
Na první pohled to zní spíš jako školní diktát než nějaký zázračný trik. Ale v tom je právě pointa – mozek se během těch pěti minut nemá čas „rozkecat“ a zaříznout každý nápad už v zárodku. Možná je to trochu jako staré známé „z nouze ctnost“, o kterém mi pořád vypráví babička.
Tuhle metodu údajně hojně používají v českých kreativních agenturách. Můj kolega z Brna říká, že když jim v agentuře vyhoří mozek, všichni dělají pětiminutovky – někdy vzniknou perly, jindy blbosti, ale většinou se něco prolomí.
Jak konkrétně postupovat (a co dělat, když 5 minut nestačí)
Zkušenost ukazuje, že nemá cenu se do toho nutit celý den. Pokud vám to během pěti minut „neskočí“, stačí změnit téma, projít se venku (třeba na Jiřího z Poděbrad k tržnici) a dát tomu ještě jednu šanci. U mě to funguje asi ve dvou třetinách případů – i když možná mám jen štěstí nebo jsem línej… nevím.
- Vyberte JEDNO konkrétní téma nebo otázku — čím ostřejší zadání, tím líp.
- Nastavte striktně 5 minut – žádné další prodlužování.
- Používejte to, co máte po ruce (papír ze zbylého firemního tiskopisu, stylus na starém tabletu, whatever…)
- Nepište cokoliv, co vás napadne, opravovat můžete později. Teď jde o proud myšlenek.
- Nečtěte to hned po sobě. Za půl hodiny najednou uvidíte, že pár těch „pitomostí“ ve skutečnosti skrývá skvělý nápad.
[IMAGE2]Czech brainstorming method notepad[/IMAGE2>
Proč tohle (možná) funguje líp než klasické blokování na sílu
Na rozdíl od „sezení a čekání, až přijde múza“ tahle metoda vytěží i to, co vám běžně zapadne mezi všedními myšlenkami. V našem Pražském coworku v Holešovicích se ukazuje, že když si člověk sám sobě povolí psát nesmysly, málokdy skončí s prázdnou hlavou. No a že občas vyplodíte něco fakt podivného? To je přece normální – nebo alespoň u nás v týmu to bereme jako standard…
Jestli vám na začátku nebude chutnat ta první várka nápadů, nevzdávejte to. Tvořivost miluje rutinu stejně jako domácí česká polévka — potřebuje čas, trochu nadhledu a nebát se být chvíli za blázna.
Dá se tenhle trik použít i jinde?
Naprosto. Nedávno v našem chatroomu někdo řešil, že ho blokuje i při psaní reportů pro šéfa – a světe div se, funguje to stejně dobře. Můj soused z Karlína tohle používá dokonce i na vaření: když neví, co s obědem, sepíše si za 5 minut všechny jídla, co kdy měl rád. Jo, někdy tam padne i „šunkofleky“, ale aspoň je hned veseleji.
Vlastní zkušenosti, které vám Google moc neřekne
Prvních pár pokusů bylo divných — upřímně jsem se styděl, co jsem napsal. Ale když si to člověk nečte hned a nechá chvíli uležet, vznikají z toho docela dobré momenty. No a třeba vám to ten zablokovaný den aspoň trochu zpříjemní. v každém případě, za pět minut to nebolí. A možná vám kolegové začnou závidět rychlost, s jakou řešíte úkoly — i když se to nevyvede pokaždé.
Tak co, zkusíte to?
Kreativní blok je peklo, ale někdy stačí jen trochu změnit návyk. Zkuste tuhle českou pětiminutovku, pak se vraťte a napište do komentářů, jestli fungovala právě u vás – nebo jestli máte lepší vlastní trik. v každém případě, tvořit je nutnost. No, vy víte…