Sport po padesátce: jak zůstat fit bez rizika zranění

active mature adults fitness outdoor czech
Spread the love

Nikdo vám neřekne, jaké to je začít s pohybem po padesátce, dokud to sami nezkusíte — i když v reklamách to vypadá hrozně jednoduše. Nedávno mi soused povídal, že ve fitku je už „důchodcovský oddíl“, a přitom vypadal v lepší formě než polovina mých mladších kolegů. Statistika říká, že právě u nás v Česku sportuje pravidelně jen asi čtvrtina lidí nad 50 let. A přitom pohyb je asi jediná „vakcína“ na zpomalení stárnutí, kterou máme.

Proč to po padesátce není to samé

Měsíc zpátky jsem zkusil běžet 5 km jako za mlada. výsledek? Tři dny jsem kulhal. Tělo prostě dává najevo: něco se změnilo. Ztrácí se svalová hmota — asi 1 % ročně po čtyřicítce, rychleji ubývá flexibilita a klouby už nejsou to, co bývaly. Je to normální. Ale jak mi říkal můj doktor: „Nejde o věk, jde o přístup.“ Možná má pravdu — nebo se tím jen uklidňuje…

Jak začít (a přežít první týdny)

Zapomeňte na extrémy. Pokud jste nikdy nedělali jógu, vykašlete se na hodinu pro pokročilé. Nechte ambice mladších a začněte tam, kde jste teď. Tady je pár tipů, které vymyslel život (a pár diskuzí ve facebookové skupině „Sportujeme i po padesátce“):

  • pomalu zvyšujte zátěž — 10 minut chůze dnes, 15 zítra, a tak dál
  • důležitější než výsledek je pravidelnost. Kdykoli — já třeba pondělí ráno, středa večer, neděle dopoledne
  • vybírejte sporty šetrné ke kloubům: plavání, kolo, nordic walking. Běh? Pokud vás baví, ale pozvolna
  • nezapomínejte na rozcvičku a protažení — kolega z práce to půl roku ignoroval a teď mu ortoped tyká
  • najděte parťáka. Ve dvou se z lenosti snadněji stane disciplína

Zkušenost? Nejhůř se mi vstávalo první týden. tělo protestovalo, ale pak to nějak přešlo. V naším chatu s kamarády se smáli, že už jsme stejně víc v lázních než v práci, ale jak říká máma: „Hlavně, že tě to drží na nohou.“

Tipy, jak neudělat z tělocvičny nepřítele

Často slyším, že většina z nás skončí, protože to buď bolí, nebo nemáme čas. Ale čas je relativní — vždyť cestou na poštu se dá ujít pár kilometrů. Zkuste:

  • Střídat aktivity. Jeden den rychlá chůze, další den posilování s vlastní vahou doma na podlaze (ano, Ikea karimatka postačí)
  • Hudba, podcasty nebo audioknihy. Upřímně, půl hodiny u „Vinohradská 12“ uteče rychleji, než čekáte
  • Nastavit si reálné cíle — maraton v září asi není bez předchozího tréninku úplně ta cesta, ale 5000 kroků denně určitě zvládnete
  • Počítat s výkyvy — někdy prší, někdy bolí záda. Jednou vynechat neznamená vzdát se

active older adults fitness czech park

Co dělat, když přijde zranění (a ono pravděpodobně přijde)

Nechci strašit, ale statistika je neúprosná: s věkem přibývá svalových únav a natažení šlach — zvlášť, když to přepálíte. Pokud se stane, že vás něco bolí více než dva dny, raději si zajděte k fyzioterapeutovi. U nás v Brně jsou dobré zkušenosti s centrem ProFyzioterapie. Obyčejné rady:

  • Led, klid a netlačit přes bolest. Znám lidi, kteří to ignorovali a měsíce pak běhali jen po doktorech
  • Pravidelné kontroly — doporučuji jednou ročně krev, ortopedii, někdy i srdce (zvlášť když v rodině byl infarkt)
  • Ptejte se, sdílejte — v komunitách, skupinách bývá víc rozumu než u některých youtuberů…

Na závěr: Tajemství dlouholetých sportovců

Včera jsme to probrali s kamarádem, co běhá už třicet let: jeho tip? Nečekat motivaci, z toho je akorát frustrace. Stačí začít, každý den trošku. Výsledky nevypadají jako z reklamy na zdraví, ale třeba budete v 70 letech překvapit sami sebe — nebo aspoň vnoučata.

active seniors group training czech town

A v podstatě — když to funguje pro mého souseda, proč by ne pro vás? Dejte vědět v komentářích: co funguje vám, co odradilo vás? Výměna tipů je někdy cennější než drahé kurzy… No, vy víte jak.