Našli jste si někdy čas vyčistit okna a zjistili, že vám na skle zůstal šmouhovatý chaos? Nejste sami. Možná je načase vyhrabat staré noviny – prý totiž fungují lépe než kdejaký moderní hadřík. A právě teď se tenhle trik vrací. Proč? A má to vůbec smysl, nebo jde jen o nostalgii? zkusil jsem to zjistit sám i s pomocí pár lidí kolem sebe.
Noviny místo mikrovláken? Jsme zpátky v devadesátkách
Jestli máte pocit, že je to zvyk vašich babiček, nejste daleko od pravdy. Běžně mi o tom povídala máma – „Zkus to s novinama, bude to lesklý jak nový!“ Upřímně, dlouho jsem nevěřil. Všude reklamy na speciální houbičky, ubrousky, ekologické hadříky… Ale noviny, fakt?
Faktem je, že staré novinové papíry (ne z časopisů, ty lesklé jsou fakt na nic) mají zvláštní povrch a texturu. Nepouštějí vlákna, nepřitahují prach — na rozdíl od některých super moderních hadříků z reklam. K tomu mají jednu původní výhodu: obsahují tiskařskou čern — ta údajně také malinko leští. na dvoře jsem to zkusil sám, v polovině kuchyňského okna bylo jasné, že něco na tom bude. Skoro žádné šmouhy, po vyschnutí sklo fakt lesklo. I když, možná mi prostě foukal vítr a pomáhal…
Co na to ostatní? Malý průzkum v našem okolí
- Kolega z kanceláře: čistím novinama, protože stejně už je nečtu, a funguje to. Jen jednou jsem měl šedý flek – asi špatný papír.
- Moje sousedka Milena: používá klasický ocet a noviny, říká, že to je úsporné a eko, zvlášť teď, když všechno stojí dvojnásobek.
V našem chatu jsme se dohadovali i o tom, jestli nejsou noviny dnes víc reklamní letáky než noviny. Ale ti, kdo mají přístup ke starému Blesku nebo Deníku, si to pochvalují. Objevily se i zmínky o tom, že teď ve městech najdete někdy koše s novinami zdarma, tak proč to nezkusit?
Důvody, proč noviny zase letí
- Jsou skoro zadarmo a šetrné k životnímu prostředí
- Nezanechávají vlákna, šmouhy minimalizují — pokud netlačíte silou
- Nepotřebujete žádné speciální přípravky — obyčejný ocet nebo voda stačí
- Dají se snadno vyhodit do tříděného odpadu (i když, hodně už recyklujete při samotném čištění!)
Jak na to krok za krokem? Moje ověřená varianta
- Připravte si rozředěný ocet (1 díl octa na 3 díly vody) — naše babičky, máma i Milena doporučují.
- Stará novina, ne z časáku — povolte trochu, ať je papír savější.
- Navlhčete okno, pořádně setřete rámy (nejen sklo — tam se drží nejvíc špíny).
- Novinou vyleštěte do sucha. Krouživými pohyby, ne jen sem a tam — je to prý rozdíl, i když nevím proč…
Jeden bonus: při mytí oken s novinami vás nepřepadne pocit, že derete další hadřík, který po roce vyhodíte. Ale pozor — pokud máte moderní okna s úpravou proti UV, raději koukněte, co doporučuje výrobce. I přes všechnu tu recyklaci nechceme poškrábat nové rámy…
Má to i nevýhody? Aby to nebylo moc idylické
Samozřejmě. Prsty občas zůstanou trochu šedé od tiskařské černi (zvlášť, když berete čerstvý denní tisk), někdy se papír trhá, když přitlačíte. A pokud doma noviny už nevycházejí — řešíte první problém, kde je vzít. v Olomouci někdy i sousedi spíš čtou on-line, novin je pomálu.
na druhou stranu… žádný trik není stoprocentní všude. Pro alergiky by mohl vadit prach, a pokud čtete jen magazíny a katalogy IKEA – leštit s tím opravdu nechcete. to už je lepší ustoupit a vzít ten starý hadr, no…
Závěr? Malý návrat k analogii nikomu neuškodí
Možná je to staromilství — ale občas stojí za to zkusit věci po staru a zjistit, že fungují. Někde možná lépe než novinky z e-shopů. Pokud máte doma staré noviny, neváhejte je využít – a dejte vědět, jestli vám jde čištění snadněji.
každopádně — já teď schovávám každé novinové vydání, aspoň do dalšího jarního úklidu. A jestli máte svůj postup, tip, nebo vám funguje něco úplně jiného, napište mi pod článek nebo na Insta. vypadá to, že téma čištění nás spojuje, ať jsme v Brně, Praze nebo na vesnici. Víc už asi nemám co dodat.