Všimli jste si, že i když máte volný den — úklid stejně trvá od rána do večera? Včera v našem rodinném chatu psala švagrová, že plánovala umýt jen podlahu, ale skončila tím, že stihla i reorganizaci špajzky. Asi to znáte: den utekl, doma čisto, ale kde se vzal ten čas? Možná nejste jediní, komu úklid zabírá tolik energie, že už večer na vlastní plány nezbývá sil. Kde je ta skrytá past?
Jedna zásadní věc: Skákání mezi úkoly
Tady se přiznám — dělám tu chybu s železnou pravidelností. Nalévám si ranní kávu, zahlédnu prach na policích, vezmu hadřík… pak najdu šroubek na stole, jdu ho dát do šuplíku, koukám, že šuplík potřebuje uklidit, a za půl hodiny zjistím, že jsem vypila studenou kávu, ale domácnost nevypadá lépe. Tahle spirála „multi-taskingu“ je hlavní důvod, proč se úklid táhne celé hodiny. Možná je to zdánlivě efektivní, ve skutečnosti ale přesně naopak.
Jak s tím zatočit? 3 konkrétní kroky
Včera jsme to řešili s kolegy na Zoomu (jo, místo práce… snad to šéf nečte) a každý má na to svůj fígl. Mně fungují právě tyhle tři věci:
- Napište si konkrétní úkoly. Zní to školomecky, ale když místo „uklidit kuchyň“ napíšete „utřít linku“, „umýt plotýnky“, „vyhodit prošlé potraviny“, máte větší šanci opravdu něco dokončit.
- Používejte časovač. Nastavte si např. 20 minut na jednu místnost — když pípnout, přesuňte se dál. Věřte mi, tok času v reálném čase zamává i se sklonem zahnízdit se v šuplíku s ponožkami na hodinu.
- Vyhýbejte se „drobným odbočkám“. Najdete hrnek v obýváku? Nedávejte ho hned do kuchyně, jen položte na hromádku věcí, které vrátíte na místo na konci. Jinak se z úklidu v jedné místnosti stane celodenní pohyb mezi pokoji bez výsledku.
Malý psychologický háček: Nedokonalost je normální
Moje máma vždycky říkala: „Uklízet můžeš celý život a stejně to nebude perfektní“. A měla pravdu. Mnoho z nás začne detaily pilovat až do zblbnutí, protože chceme výsledek jako v katalogu IKEA (i když tam mají vlastně taky často bordel schovaný v košíku za gaučem). Nedávno jsem četl jeden průzkum (už si nepamatuju zdroj — klasika), kde Češi uváděli, že na úklid tráví 8+ hodin týdně. Jenže většina přiznala, že při tom často „zapluje“ do detailů, na kterých vlastně tolik nezáleží.
Takže když příště zahlédnete drobnou skvrnu na digestoři, zkuste se nadechnout a nevrhat se hned s houbičkou. Věřte tomu, nebo ne, domov je o pohodlí a často je „skoro hotovo“ víc než dost.
Nečekané úspory času (o kterých nikdo nemluví)
- Používejte velký koš na věci, které mají různé místo — ušetříte si desítky výletů po domácnosti.
- Podělte domácí práce – jasně, babičky říkaly, že „co si neuděláš sám…“. Ale zkuste to, třeba vás překvapí partner nebo děti.
- Spotify playlist pro úklid. Hudba fakt zrychluje tempo — ověřeno minulou sobotu.
(Ne)dokonalý závěr
Možná máte svůj vlastní způsob, jak úklid zrychlit — pokud ne, zkuste některý z těch, které tu popisuju. Možná vám ušetří pár hodin týdně, možná ne (no jo, každý jsme jiný). A nebo taky ne. Každopádně napište do komentářů, jestli máte svoje triky, protože, upřímně, se pořád učím… Víte co, zítra už začnu zas s tou kávou, hadříkem — a třeba to dopadne jinak. V obecnosti ale fakt platí: když neskáčete z úkolu na úkol, je z toho víc pohody i času pro sebe.
No, vyzkoušejte sami a dejte vědět, jak to šlo. Však je to jen úklid… nebo taky ne.