Máte doma hromadu prázdných krémů, mini lahviček od šamponů nebo tub od zubních past? Nedávno jsem taky stála nad košem a přemýšlela — vyhodit, nebo na něco použít? Nečekaně právě tyhle malé obaly se staly mou tajnou zbraní při cestování. Možná si říkáte „No a co?“ — jenže už asi třetí kamarádka letos v chatu psala, jak jí cestovní balení opět zachránila nervy před odletem.
Zapomeňte na tuhý kufr plný zbytečností
Většina z nás balí pod tlakem — hlavně ať se vejde všechno! Nakonec i nejmenší kosmetický kufřík zabere půlku batohu. Pravda, většinou z těch velkých kosmetických balení spotřebujete maximálně pětinu. Zbytek vozíte jen tak jako záložní variantu „co kdyby“.
Prázdné obaly starých šamponů nebo mini tuby od opalovacích krémů — to je vlastně dokonalý organizér. Jednoduše doma přelijete nezbytné množství svého oblíbeného gelu, krému nebo séra do těchto minilahviček a netaháte zbytečně celé balení — a zabírají třeba jen třetinu místa. Vlastně mě na to přivedla mamka, která nikdy nekupuje drahá cestovní balení, ale prostě recykluje, co dům dá.
Co všechno se dá přelívat a zachránit tím místo?
- Šampon a kondicionér (doporučuju od oblíbené české značky Manufaktura, jejich lahvičky jsou skvělé)
- Micelární voda — lehoučké plastové mini dávkovače jsou fakt k nezaplacení
- Zubní pasta (vymačkejte zbylou tubu, případně nechte poslední centimetr na cestování — trklo mě to fakt až minulý měsíc…)
- Krém na ruce nebo opalovací krém (ve zbylých tubách je často ještě několik použití — nemusíte vozit obří balení)
- Sprchový gel nebo mýdlo — mini dávkovače na pumpičku seženete klidně v drogerii Teta za pár korun
Ono to vypadá jako drobnost, ale když vše nacpete do malých obalů — najednou vleze i knížka, co si chcete přečíst už třetí dovolenou v řadě.
Vlastní balení s trochou vtipu (a recese)
Můj kolega z práce si do prázdné lahvičky od krému na boty přelil gel na obočí — prý paráda, nikdo si nevšiml. V našem kancelářském chatu to chvíli vedlo mezi „ulítlými“ tipy na letní cestování. A ještě jedna aktualita: regulační limity na tekutiny do letadla stále platí. Takže, mít vše v minilahvičkách fakt šetří starosti při kontrole — vím o čem mluvím, minulou zimu v Praze mi zabavili celý opalovací krém, protože neprošel přes objem…
[IMAGE2]travel size empty cosmetic containers czech flat lay[/IMAGE2>
některé obaly navíc mohou sloužit i jinak — do minikontejnerů z krému dávám šperky nebo léky. Jo a kdo zná dm drogerii, ten ví, že jejich plastové krabičky jsou nerozbitné a přežijí i cestu na Sněžku (vlastní zkušenost z jara).
Pár praktických tipů na závěr
- Po každém návratu obaly dobře umyjte — zbytky mohou časem smrdět (nebo horší slovo, ale to už asi víte)
- Nelekejte se, že něco vyteče — zkuste použít pevnější víčka, třeba od starého deodorantu (kolegyně radí, nebo spíš varuje…)
- Nalepte na obaly popisky. Stalo se mi, že jsem si ráno na výletě málem vyčistila zuby krémem na ruce — už se mi to povedlo dvakrát, i když mám jinak dobrou paměť. Takže etikety, a klidně i s vtipným obrázkem.
Vlastně, šetříte životní prostředí i vlastní nervy — a ještě budete mít pocit, že jste si balení vymysleli sami, ne podle dokonalých rad na Instagramu.
Zapojte se: jak používáte prázdné obaly vy?
Možná máte ještě lepší tipy. napište mi do komentářů, nebo prostě řekněte kamarádům. A hlavně — až příště budete vyhazovat malou lahvičku od šamponu, zkuste ji nechat bokem. třeba vás cestovní inspirace přepadne zrovna o půlnoci před odjezdem… v tom je celé to kouzlo těch malých prázdných obalů, no a dál už to znáte.