Na světě je přes 10 miliard vyhozených kosmetických obalů ročně. Taky vám zůstávají doma staré rtěnky, stíny nebo make-up, který už je “po datu”? Mě se v šuplíku válí třeba i dvacet věcí, no upřímně — škoda toho vyhazovat, že jo. A když mi nedávno kosmetička v Praze 7 poradila, co s tím dělat, zůstala jsem mírně v šoku.
Proč make-up vůbec stárne a co to s námi dělá
Všichni máme tu tendenci — koupit něco nového, třpytivého, a to staré odložit…až to vyhodíme. Ale víte, že většina make-upů má minimální trvanlivost kolem 12 až 18 měsíců? Oční linky dokonce méně. Můj soused říkal, že jeho žena používá starou řasenku i po dvou letech — a prý “v pohodě”, no nevím…
Není ale na škodu připomenout si: stará kosmetika může dráždit pokožku, vyvolat alergie nebo prostě přestat fungovat. Ale — a tady přichází ten trik — většina produktů se dá využít i úplně jinak, než píšou výrobci.
Co radí kosmetička: Proměňte starý make-up v něco užitečného
Měsíc zpátky jsem byla u své kosmetičky, zkušené paní, co zná i všechny tipy našich babiček. Přišla jsem jí tam s prakticky plným pytlíkem starých stínů a ona mě hned zpražila: “Necháte si to a ukážu vám, na co to je nejlepší!” No dobře — čekala jsem nějaký magický recept na domácí peeling. Ale ne.
- Tónovací krém na tělo: Starý (ale ještě vonící a nerozpadlý) make-up smíchejte s tělovým mlékem. Můžete jím natónovat nohy, dekolt — skvělý na letní akce. Osobně jsem to vyzkoušela předevčírem před návštěvou Krymské, když jsem měla sukně a nohy “zimní bledost”. Fungovalo překvapivě dobře, možná i líp než některé nové produkty z drogerie, ale netestovala jsem to v dešti…
- DIY tekuté stíny: Pokud máte sypké stíny, stačí je smíchat s trochou kokosového oleje a voilà — lesklý balzám na rty nebo do koutku oka.
- Lak na klíče / dekorační pomůcky: Nudné, ale i rtěnka nebo stíny poslouží při výtvarničině, když si chcete “ozdobit klíče”, nebo věnovat barevné srdíčko partnerovi na lednici. Věřte nebo ne — naše kolegyně z práce lakovala starou rtěnkou šanon, protože ji nebavily šedé…
[IMAGE2]using old lipstick in crafts[/IMAGE2>
Kdy raději vyhodit a kdy zkusit zachránit
Teď trochu prakticky — ne všechno se hodí na druhý život. Jak říkala moje mamka: “Co smrdí, už neslouží.” Pokud produkt mění vůni, barvu, nebo má zvláštní povlak, vyhodit, bez lítosti. Ale pokud vypadá normálně, testněte ho nejdřív třeba na ruce (i když… možná jsem až moc opatrná).
V našem sousedském chatu se ptali, co dělat s prošlými lesky na rty — jedna paní poradila: dát je na kůžičku u nehtů jako zvláčňující balzám. S kolegy jsme se pobavili, že jsme tím kdysi “mazali i panty u dveří”, když nebyla po ruce vazelína. Možná trochu extrém, i když proč ne.
Rychlý shrn: Jak na to — z praxe i názorů ostatních
- Staré make-upy nemixujte, kde není jistota, že jsou OK — především kolem očí
- Tělové krémy s trochou starého make-upu nenadělají škodu — vyzkoušet můžete na nenápadném místě
- Sypké produkty dejte do tvoření, přidat do barvy na textil apod.
- Nevyhazovat hned všechno — často se dá využít třeba při přebarvování…ne, ne kecám
V závěru — proč být otrokem konzumu a připlácet za “novinky”, když staré věci mají pořád hodnotu? Možná vám to přijde jako maličkost, ale mně se uvolnil šuplík a mám radost z mini “zero waste” vítězství. Tak zkuste vyhrabat svoje zásoby, trochu se pobavit a možná najít nový trik…
Máte svůj ověřený recyklační tip? Podělte se dole v komentářích nebo pošlete fotku do chatu našich sousedů (teda jestli se vám chce). V každém případě — příště zkuste nepodléhat reklamám tak rychle, aspoň trochu. nu, vy víte…