Pokud máte staré účtenky, nevyhazujte je: důvod vás překvapí

pile of shop receipts in Czech language on wooden table
Spread the love

Vážně si ještě někdo nechává účtenky? Odpověď je jednoduchá — mnohem víc lidí, než si myslíte. A důvod vás možná překvapí. Nedávno se v našem firemním chatu rozjela hádka, jestli má fakt smysl schovávat stohy papírků od rohlíků a jogurtů. Tady jsou argumenty, které mě přiměly změnit názor (i když možná mi prostě jen chyběly důkazy dřív).

Nejde jen o záruku: účtenka jako klíč k reklamaci

Jednou mi soused vyprávěl, že reklamoval drahou rychlovarnou konvici. Účtenka byla zastrčená pod magnetem někde na staré lednici, už ten text skoro nebylo vidět, ale — zachránila nákup. U elektrospotřebičů nebo obuvi většina obchodů uzná prostě jen originální doklad, a pokud jste odvážní a zkusíte reklamovat bez něj… no, obvykle moc neuspějete.

Měsíce tři zpátky — kolega kupoval v Alze kávovar, rozbil se čtvrtý měsíc po nákupu. Béžová účtenka v peněžence stále držela. Peníze dostal zpátky během hodiny. No a teď se zamyslete, kolik takových ztracených možností vám už prošlo mezi prsty jen proto, že jste byli moc rychlí s košem.

stack of faded supermarket receipts on table

Finanční kázeň bez excelu

Jasně, můžeme mít mobilní aplikaci, která za vás všechno spočítá — ale stejně někdo pořád zapisuje ručně. Účtenky vám umožní mrknout, kam peníze tečou: domácnost, potraviny, kavárna, nebo zase eshop ze Zlína (nebudu jmenovat). Mimochodem, kamarádka má doma krabici s účtenkami jen za rok 2022. Když před týdnem řešila, proč má „díru v rozpočtu“, stačilo ji otevřít a bylo jasno.

  • Najdete skryté zlozvyky (espresso za 65 korun skoro denně? A já myslel, že neutrácím…)
  • Dobře se pak plánují nákupy — třeba podle akcí v Tescu, kam jezdíme často
  • Může to někdy pomoct i při daňovém přiznání, pokud podnikáte

Soutěže a loterie: Účtenka jako los

Někdo si možná vzpomene na státní soutěže jako Účtenkovka — kdysi to u nás docela frčelo. Pravděpodobnost výhry? Malá, ale byli lidé, kteří z běžných nákupů vytáhli ledničku nebo aspoň chytrý telefon. V poslední době se podobné akce občas ještě objeví přímo v obchodech — Lidl, Penny, někdy i lokální podniky ve vašem městě. Opravdu stačí prostě uložit účtenku a zaregistrovat číslo.

Jeden známý vyhrál poukázku v malé trafice na Letné — šlo o náhodný výběr mezi sto účtenkami za týden. Takže… proč to nezkusit?

Czech lottery receipt on colourful background

Ekologie a recyklace: účtenka jako surovina (a ne vždy papír)

Možná to znáte — ta zvláštní slizká textura účtenky z automatu v metru. Většina těchto papírků obsahuje bisfenol a nepatří mezi běžný papír na recyklaci. Ale v poslední době některé větší supermarkety (třeba Kaufland) zavedly ekologické typy účtenek, které už do sběru jít můžou. je to detail, ale když už schováváte účtenky, aspoň víte, co je za materiál… a ideálně sbíráte ty správné.

Tipy, jak na účtenky nezapomenout (a nezahltit byt)

  • Schovávejte je na jednom místě (krabička, obálka, starý školní penál)
  • Jednou za měsíc projděte, co fakt ještě má smysl — zbytek bez výčitek pryč
  • Fotky účtenek jsou lepší než nic — Google Disk nebo email fakt někdy zachrání situaci
  • Pokud něco stojí víc než 1000 Kč, účtenku rozhodně nevyhazujte hned

No a v obecně… možná jste si fakt mysleli, že tohle není téma, ale s reálnými výhodami (a někdy fakt ušetří nervy). Může být, že mi prostě párkrát šíleně přálo štěstí a někdy na účtenku úplně zapomenu — i tak mi aspoň přijde fér připomenout si, že ne každá papírová věc je zbytečná hned po nákupu.

Myslíte, že je to přehnané?

Napište, jak to děláte vy — máte účtenky rozházené po bytě, nebo všechno digitálně? Nebo jste ten člověk, co sbírá na soutěže? Dejte vědět pod článkem. A příště už možná tu účtenku nevhodíte do koše tak rychle… nu, vy víte.