Na minulý víkend jsem si do diáře napsal prosté „úklid“. Ale upřímně, radost z toho nebyla — znáte to. A pak, když jsem hledal hadr na prach, mi do ruky padla stará ponožka s dírou na patě. V tu chvíli by mě ani nenapadlo, jak se staré ponožky promění v naprosto geniální úklidový nástroj. A prý to nedávno zkoušela i sousedka z vedlejšího vchodu — podle jejích slov „je to na ty parapety úplně top“.
Proč ponožka, a ne hadr? Praktické důvody z praxe
Říkáte si, že je to nějaký podivný výmysl? Vůbec ne. Staré froté ponožky absorbují prach mnohem lépe než některé třeba i drahé utěrky z reklamy. Možná je to tím, že materiál už je „ochytaný“ — neklouže po prachu, ale opravdu ho chytá. Osobně oceňuju, že si navléknete ponožku na ruku a můžete doslova „omakem“ cítit, kde je ještě špína. Nedávno jsme to v našem rodinném chatu probírali a vlastně přišli na to, že ponožkový úklid je rychlejší — prostě ruce jsou mrštnější než jakákoliv utěrka na násadě.
Kde všude ponožka pomůže? Top 5 nečekaných míst
- Rolety a žaluzie – Mezi lamelami je prachu vždy mraky. S ponožkou na ruce stačí přejet — a je čisto.
- Radiátory – Ty žebrování, co se mají „jen opláchnout“, vždy zaberou čas. S ponožkou zvládnete i záhyby.
- Parapety a okenní lišty – Starší panelákové parapety mají rády kombinaci vlhké ponožky a obyčejného jaru.
- Podlahové lišty – Tady si ruce lépe poradí s detaily než jakýkoli mop.
- Větrací mřížky – Konečně nemusíte vyndávat šroubovák.
A jedna specialita: ponožky se výborně hodí i na otírání pokojových květin — stačí navlhčit a jemně setřít prach. Kdo má doma šefleru, dá mi za pravdu.
Krátký návod: Jak na to, aby to fungovalo
Města tři zpátky jsem tuhle metodu ukazoval kolegyni. Smála se, ale když to zkusila, objednala v září balík „šitých k vyřazení“ ponožek z Outletu. Tady je postup:
- Vyberte co nejstarší — ideálně froté nebo bavlněné. Syntetiku moc nedoporučuju.
- Navlhčete ponožku vodou — případně troškou univerzálního čističe. Nechcete, aby vám kapala — jen aby byla lehce vlhká.
- Navlékněte si ponožku na ruku a začněte „osahávat“ vše, co potřebujete utřít. Nemusíte se bát síly — ponožka je dost jemná i na citlivé povrchy.
- Po práci ponožku klidně vyperte a použijte znovu — nebo rovnou vyhoďte, jestli už to bude „moc“.
Jednoduché, ale fakt funkční.
[IMAGE2]dusting blinds with colorful socks[/IMAGE2>
Ekologie, smysl a trocha zdravého selského rozumu
Ve světě, kde každý druhý inzeruje nové super-utěrky a hadříky s ionty stříbra, vlastně má ponožka něco navíc — recyklujete, šetříte peníze, a navíc nejste závislí na dalším „úklidovém zázraku“. Mimochodem, v jednom eko workshopu na Smíchově nám lektorka potvrdila, že textilie typu ponožka mají výrazně menší stopu než koupě nové netkané utěrky. Pravda, možná na velké špíny už stačit nebudou… ale na každodenní úklid jsou ideální.
Pár drobných triků, které mám vyzkoušené
- Nepoužívejte hodně chlupaté ponožky do mokra — mohly by pouštět vlákna.
- Na úklid elektroniky zvolte ponožku z mikrovlákna (pokud ji máte).
- Pokud čistíte saponátem, ruce si natřete předem krémem — materiál přenáší čisticí prostředky na kůži víc než gumové rukavice.
Na závěr hlavně jeden tip z vlastní domácnosti — ponožky si nechávám ve staré krabici u pračky, kde si i ostatní doma sami vezmou, když chtějí setřít prach… aspoň už nikdo nebere moje čisté ručníky.
Závěrem…
Možná to znáte, možná nevěříte. Ale zkusit starou ponožku místo utěrky vás bude stát nula korun a pět minut. Úklid je rychlejší, míň otravný a navíc nemusíte hledat speciální hadr, když přijde nálada na „rychlý úklid“. A pokud máte doma nějaký svůj další zlepšovák, klidně napište do komentářů — v našem paneláku nové triky vždy uvítáme!