Znáte ten pocit, když se po sezóně v kuchyni hromadí staré zavařovačky, a člověk má chuť je při prvním úklidu vyhodit? Nedělejte to. Nedávno jsem zjistil při diskuzi v našem sousedském chatu (Praha 10 – zdravím sousedy), že právě tyhle nehezké kousky skla vám mohou ušetřit peníze. Možná to zní přitaženě za vlasy, ale zkuste číst dál – a třeba vás to překvapí stejně jako mě.
Jak to, že sklenice pomáhají šetřit energie?
Nejde jen o zavařování – což už dávno není doména jen babiček z Vysočiny. Sklenice mají totiž solidní izolační vlastnosti. když jsem pátral po další využití, kolega z práce mi ukazoval, že právě díky sklenicím doma lépe udrží teplo na topení, nebo naopak chlad v lednici. Jeden příklad za všechny: večer si připravím čaj a v termosce ho s sebou nosit nemám rád. Ale naliju ho do velké sklenice, zavřu, obalím ručníkem – a ráno je čaj pořád napůl teplý. Není to úplně termoska, ale ujde to.
Opravdu to funguje i na větší úspory?
Ano, i když nejde o zázrak za tisíce korun. Tady pár konkrétních tipů, které mezi přáteli kolují už nějakou dobu:
- Ohřívání vody zdarma – na balkoně nebo okenním parapetu nechte v létě pár sklenic s vodou. Slunce je zahřeje a večer máte zadarmo teplou vodu na mytí nebo zálivku.
- Domácí solární svítilny – z obyčejných sklenic udělejte lampičky: voskovka, starý provázek, malá LED. Venku v létě paráda na posezení na zahradě.
- Skladování bez zbytečného chlazení – pokud nakládáte zeleninu, třeba okurky od zelináře za rohem, sklo udržuje stálou teplotu lépe než plast.
- Výroba „termoobalu“ do domácnosti – pár sklenic naplněných horkou vodou dáte do postele pod peřinu. Trochu oldschool, ale v zimě extra útulné. Můj táta to dělal roky.
Praktický mininávod: jednoduché triky, jak je využít
Možná vám to přijde úsměvné, ale třeba mě před týdnem napadlo, že do otevřeného okna jednoduše naskládáte řadu větších zavařovaček. Co to udělá? Mezi sklem a samotným oknem se vytvoří izolující vrstva vzduchu, která v zimě brání úniku tepla. Není to samozřejmě náhrada trojskel od Vekry, ale v menších bytech nebo chalupě to rozdíl udělá.
[IMAGE2]energy saving glass jar hacks czech home[/IMAGE2>
Kdy to nemá smysl a na co si dát pozor
Nechci tvrdit, že sklenice vyřeší drahé energie všem. Pokud máte doma rozbité těsnění na oknech nebo nesmyslně topíte do průvanu, skleničky vám účet moc nevytrhnou. Někdy je lepší investovat do pořádné izolace – nebo aspoň do ponožek (moje babička v Brně vždy říkala: „Studená noha, velký účet“).
A ještě jedna věc – sklenice praskají při prudkém změně teplot. nedávejte je hned z lednice na slunce, ani přehnaně nenalévejte vařící vodu bez zahřátí.
Šetření není jen o „velkých opatřeních“
Možná to zní zvláštně, ale drobnosti fakt udělají rozdíl. Sklenice, které na první pohled patří do tříděného odpadu, můžou v domácnosti sloužit roky – a někdy pomůžou tam, kde vás to ani nenapadne. Na prošlou marmeládu z Lídlu se moc těšit nedá, ale prázdná zavařovačka je maličká šance snížit spotřebu energie. I kdyby jen o pár procent.
V každém případě: zkuste experimentovat a napište do komentářů, jestli máte doma nějaký fakt neobvyklý způsob, jak sklenice používáte. Možná toho společně objevíme víc. Vlastně – jak tohle člověka napadne? No, v praxi a v zimě…