Pokud máte doma staré ručníky, nevyhazujte: dermatoložka radí jiné použití

repurposed old towels ideas czech home
Spread the love

Možná jste ten typ, co vždycky schová staré ručníky “pro sichr” na chatě — nebo jenom máte slabost pro hromadění textilu, protože “to se někdy bude hodit”. Na internetu se kolem toho rozjela debata: co vlastně dělat s těmi věčně nevábnými hadříky na dně skříně? Nedávno jsem četla rozhovor s dermatoložkou z Brna, a musím říct, některé tipy mě překvapily. Takže, pokud nejste fanoušci poházených krabic s hadrama pod postelí… tohle je pro vás.

Proč staré ručníky nikdy nevyhazovat?

Jasně, nejsou zrovna výstavní — někdy se na nich povalují flíčky od vlasových masek, jindy to vypadá, že je přežvýkal pes. ale i tak: ručníky jsou z husté přírodní bavlny, která ještě odvede pořádný kus práce. A podle MUDr. Šárky Daňkové, dermatoložky ze Žabovřesk, mají i s fleky vyšší hodnotu, než by se zdálo.

  • Ekologická stopa: Výroba jednoho ručníku spotřebuje 5000 litrů vody. Vyhodit ho po pár letech? Přijde mi to zbytečné…
  • Hygienické použití: Pokud ručník vypereš na 60 °C, hodí se na úklid víc než “jednorázové” ubrousky, co mají každé druhé dítě v aktovce.

old towels repurpose home cleaning Czech

Co radí dermatoložka: 5 tipů na nové využití

Když jsem poprvé slyšel, že starý ručník může pomoct pokožce, netvářil jsem se zrovna přesvědčeně. Ale při bližším zamyšlení — proč vlastně ne, že. Zde je pár rad od Šárky Daňkové, které mi daly smysl:

  1. Použijte ručník jako jemný peeling
    Zapomeňte na kupované “scruby”, které vám stejně ucpou odpad. Mírně navlhčete starý ručník, na tvář naneste trochu čistícího mléka a krouživými pohyby pokožku jemně promasírujte. Pro normální pleť — jednou týdně stačí, exfoliace jako víno.
  2. Zábal na suché vlasy či masku
    Moje kolegyně z práce to prý dělá taky — po olejování vlasů obalí hlavu měkkým ručníkem. Funguje to líp než igelit a je to šetrnější k pokožce hlavy.
  3. Domácí čisticí utěrky
    Starý ručník nastříhejte na menší kousky — výborné na mytí oken, podlahy nebo auta (a hlavně na bláto u dveří, to známe všichni).
  4. Chladivý obklad při úpalu
    V létě na procházce v Bílých Karpatech jsme využili zbytek ručníku na rychlý obklad dětem na čelo. Bylo to lepší než jakýkoli “cool pack”, co prodávají v lékárně.
  5. Pelechy a hračky pro zvířata
    Můj soused ve Znojmě říká, že staré ručníky dává do pelíšků svých dvou psů — prý to nesrovnatelně méně voní a psy to mají rády. Nezkoušel jsem, snad to funguje.

pets old towels czech family home

Jak je správně udržovat, aby ještě dlouho sloužily?

Starý ručník není špinavý ručník — občas to lidé zaměňují. Pokud budete textil prát na vyšší teploty a sušit raději venku (ne v paneláku na topení, fakt to není ideální), zbavíte se i zbytků mastnoty a zápachu. A kdyby přece jen něco zůstalo — na podlahu před dveře do dílny to pořád stačí, že?

  • Vyvarujte se aviváže při praní — ručník pak hůř saje vlhkost. Stačí trochu octa do posledního máchání.
  • Věci jako odlakovač nebo trvale cákající barvy zvládne ručník bezpečně zachytit. Jen pozor: pokud jsou na něm ostré chemikálie, po použití už s ním nečistěte kůži.

Nápady z českých domácností: co ještě děláte vy?

V našem chatu na Facebooku padly i tipy na sedák do auta, improvizované chňapky, nebo “pytlík na hračky do školky” z froté. Vím, že v některých rodinách se ručníky předělávají dokonce na froté ubrousky na svačiny. Fantazii se zjevně meze nekladou — i když, možná je to spíš otázka vkusu.

Vlastně — zkuste mi do komentářů napsat, jestli neděláte něco ještě šílenějšího. Protože o většině zajímavých tipů jsem se dozvěděl až díky sousedům nebo v tramvaji. No vy víte…

Korunou všeho je podle mě pocit, že staré věci žijí druhý život. A aspoň matně si uvědomuji, že když ušetřím jednu igelitovou utěrku, zas bude v Brně o pytel odpadků míň.