Pokud máte doma citron, nevyhazujte: pomůže po každém tréninku

lemon recovery after workout in Czech kitchen
Spread the love

Minulý čtvrtek jsem v šatně fitka slyšel banální rozhovor – prý: „Citron? Jen do čaje, ne?“ Usmál jsem se pro sebe. Protože doma mi citron nikdy neleží ladem, ba naopak: po každém tréninku se k němu vracím. Než se rozeběhnete pro proteinový shake nebo nové ionťáky do Billy, zkuste tuhle jednoduchou věc. Může se stát, že časem citron bude v lednici důležitější než led…

Když tělo volá po regeneraci

Každý, kdo sem tam sportuje – ať už běháte v Letenských sadech nebo cvičíte se skupinou v parku na Pankráci – ví, že svaly dávají o sobě vědět. Bolest, únava, někdy křeče. Někteří sahají po magnesku, někdo vyráží pro kolagen. Citron ale umí mnoho – a ještě stojí pár korun.

Co všechno citron umí (nejen podle mě)

  • Zrychluje hydrataci díky obsahu elektrolytů
  • Neutralizuje kyselé zplodiny metabolismu (mléčná kyselina po sportu je prevít)
  • Podporuje vstřebávání vitamínů a minerálů
  • Má lehce desinfekční účinky – dokáže snížit zánět v těle

Nedávno jsem četl studii z Karlovy univerzity, kde rozebírali účinek citronové vody na rychlost regenerace po běhu. Výsledky? Citron prý výrazně pomáhá snižovat svalovou únavu. Překvapilo mě, kolik lidí to stále bere jen jako „ozdobu do pití“.

lemon water after gym Czech kitchen

Moje tři osvědčené rituály s citronem po sportu

  1. Citronová voda s trochou medu.

    Ráno, když ještě není čas na kafe, a po běhu místo obvyklé limonády. Recept je směšně jednoduchý, no funguje – šťáva z poloviny citronu, lžíce medu, studená nebo vlažná voda.
  2. Citronová tinktura na bolavé svaly.

    Tohle mě naučil kolega z Ostravy – místo drahých balzámů smíchat pár kapek citronové šťávy s olivovým olejem a promasírovat unavené nohy. Překvapivě osvěží a hydratuje kůži.
  3. Citron v jídle.

    Nejde o žádný gurmánský experiment. Stačí trochu šťávy na pečenou zeleninu nebo do řeckého jogurtu. Vitamín C pomáhá lepšímu vstřebání železa – další plus, když jste po výkonu.

No a kdyby nic z toho – citron je parádní i na kuchyňskou linku jako pohlcovač pachů. To jen tak mimochodem, kdyby někdo hledal další důvod…

[IMAGE2]squeezing fresh lemon by hand after workout[/IMAGE2>

Na co si dát pozor? Citron není všelék…

Byť na citron nedám dopustit, uznávám: nefunguje pro každého stejně. Můj soused – s nímž jsme o tom vedli dlouhou debatu na balkoně – má citlivý žaludek a syrová kyselina mu nedělá dobře. Pokud máte sklony k pálení žáhy, radši nařeďte šťávu pořádně vodou.

Ačkoliv citronová voda působí zdravě, s velkým množstvím to nepřehánějte – přílišná kyselost může poškodit zubní sklovinu. V našem chatu ve Vršovicích vždycky radíme: pít brčkem, vypláchnout pusu nebo rovnou po jídle.

Rychlý tip na závěr – jak citron skladovat, aby byl vždy po ruce?

Naučil jsem se tuhle věc od mámy (tímto díky do Brna): citron nikdy nenechávat v igelitu. Vydrží déle v papírovém sáčku, nejlíp ve spodní části lednice. A pokud ho máte přebytky? Nakrájet na klínky, dát do mrazáku – během minuty je hotový led i vitaminový booster do pití.

Citron v akci: Zkuste to a dejte vědět

Možná je to maličkost. Možná placebo. Ale za poslední rok jsem na citronu po tréninku vážně „ujížděl“ – a i když nejsem si jistý, že každý benefit vědecky obstojí, tělo je rádo. Pokud máte doma citron, zkuste některý z tipů po příštím cvičení. Funguje to i na unavený den v kanceláři – ostatně, kdo dnes nesedí osm hodin u počítače…

Váš recept nebo zkušenost? Hoďte komentář – rád se přiučím něčemu novému. No, a kdyby citron zbyl, v nejhorším skončí v čaji… v zimě to taky není od věci.