Pijete vodu pravidelně — nebo se spíš snažíte to dohnat večer, když vás začne bolet hlava? Nedávno jsem si v kanceláři všiml, že většina kolegů vlastně celý den upíjí jen kávu. Taky jsem to dělal. Ale když jsem minulý měsíc narazil na výzkum, který tvrdil, že správný drinking routine může zlepšit soustředění a výkon až o 30 %, říkal jsem si: může na tom fakt něco být?
Nečekaný fakt: většina Čechů pije vodu špatně
Možná se taky řídíte populárním pravidlem “2 litry denně” — jenže stačí zkusit to změřit a zjistíte, že reálně vypijete třeba polovinu. V našem firemním WhatsAppu to řešíme pravidelně: někdo si stěžuje na odpolední únavu nebo klesající náladu a hned zazní otázka „kolik jsi dneska pil?“. Fakt je, že lehká dehydratace (třeba jen 1 %) snižuje naši mentální výkonnost víc, než byste čekali.
Načasování je klíč. A není to žádná věda
Nejde ani tak o to, kolik vody nalijete do sebe najednou, ale kdy a jak. Pít moc při obědě — to známe všichni — končí těžkým břichem. Odborníci na sport a zdraví varují: tělo vodu lépe vstřebá, když ji pijete po menších doušcích rovnoměrně během dne. Zkusil jsem to sám: pokaždé ráno, hned po probuzení, sklenice vody (na jižní Moravě se tomu prý říká “ranní nakopávač”). Pak každý dvě až tři hodiny pár deci.
- Začněte den 250 ml vody do 10 minut po probuzení
- Každé 2–3 hodiny 100–150 ml – třeba ve spojení s krátkou přestávkou
- Omezte pití většího množství najednou (žaludek nestíhá a zbytečně vás to nadýmá)
A co káva a čaj? Taky se počítají, ale…
České ministerstvo zdravotnictví před časem vydalo materiály, kde uznává, že slabý čaj nebo káva se mohou počítat do pitného režimu — ovšem s mírou. To mi potvrdil i soused, který dělá na záchrance: „Jedna dvě kafe denně není problém, ale lidi to často dohání energetáky a to je pak špatně.“
Tělo si u každého nápoje poradí jinak. Nejlepší efekt na hydrataci má čistá voda nebo minerálka s málo sodíku (Jaroslav z Valašska říká, že Magnesia je top, ale tady si nejsem jistý — možná mi někdo v komentářích poradí lepší).
Když začnete správně pít, poznáte to (a celkem rychle)
Možná to zní banálně, ale už po týdnu pravidelného pití jsem začal vnímat míň únavy kolem třetí odpoledne. Dokonce mi přestaly praskat rty (to mi vždycky radila máma sledovat jako první signál dehydratace). Hlava se lépe soustředila, a i když se mi nechtělo věřit, že rozdíl může být až těch 30 %, na produktivitě v práci to znát bylo.
Nevím, jestli to funguje pro každého stejně, každý organismus je jiný. Třeba kolegyně z Liberce tvrdí, že potřebuje vody mnohem víc, když lítá po městě celý den. Pro někoho zas bude ideál citron ve vodě (prý je to opravdu osvědčený lifehack střední generace). V každém případě — není to o “dokonalém” režimu, spíš o pár drobných změnách.
Jak začít? Zkuste malou výzvu na příštích 7 dní
Pokud teď sedíte u počítače a připadá vám, že pít “správně” je moc velká věda — stačí týden zkusit obyčejnou rutinu:
- Připravte si ráno na stůl vlastní sklenici a láhev o objemu 1,5 l
- Po každé kávě dejte jednu malou sklenici vody
- Kdykoliv jdete do kuchyně — napijte se (je to lepší než automaticky otevřít lednici)
Dejte si připomínku do mobilu: “Napij se!” Funguje to líp, než byste čekali, fakt…
Máte vlastní trik, jak dodržet pitný režim? Napište do komentáře, osobně vyzkouším a klidně pak dám vědět, co mi sedlo nejlíp. Voda je jediná věc, kterou máme skoro vždycky po ruce — proč si nezjednodušit život hned teď, že. Víc hydratace = víc síly a energie, a to se v Česku fakt hodí.