Peněženka vyšla z módy: mladí Češi platí úplně jinak než rodiče

Czech youth walletless digital payment street
Spread the love

Vidíte někdy mezi mladými klasickou peněženku? Upřímně — já už skoro vůbec. Češi pod třicet prý dávno vytáhli ze hry to, co pro naše rodiče byl symbol “dospělosti”. Možná se usmějete, ale takhle vám fakt dneska v tramvaji nikdo s koženou kapsou po dědovi machrovat nebude. V Praze se prý peněženky nosí už jen kvůli občance… i když kdo ví, jak dlouho ještě.

Staré dobré “Máš hotovost?” už prostě neplatí

Jen před pár lety jsme na festivalu naháněli peněženku po kapsách jak diví. dnes? Většina mladých v Česku platí přes mobil nebo hodinky a hotovost je pro ně skoro cizí jazyk. Minulý týden jsme to rozebírali v našem firemním chatu (většina z nás 25–35 let): z 12 lidí ji nosí denně snad jen kolega z účtárny a moje máma.

young people mobile payments Czech Republic

  • Apple Pay a Google Pay má už i moje teta v Holicích
  • Bezkontaktní platby kartou jsou standard i v malých večerkách
  • Banka? Nejčastěji v aplikaci — peněženku třeba měsíc neotevřu

Proč to tak je?

Asi nejde jen o “frajeřinu” (i když plastová karta v mobilu vypadá přece jen líp než stará pouzdra na mince). Mladí Češi si zvykli na rychlost, pohodlí a hlavně přehled o financích — většina bank rovnou zobrazí upozornění o každé útratě. A komu by se chtělo přepočítávat drobáky, když QR kód nebo bliknutí trvá vteřinu.
Na jaře jsem v Brně koupil kafé na rohu — barista mi nabídnul i placení přes Twisto Pay. Takže: Kartičky a papírové bankovky? Jo, jako nouzovka.

A upřímně: nosit v kapse celou životní finanční historii, platební karty, slevové věrnostní kódy a ještě prošlé účtenky… to už prostě není sexy. Můj bývalý spolužák říkal — “peněženka žere místo i energii”.

A co bezpečnost?

Rodiče často tvrdí, že “telefon ti někdo ukradne” a “peníze na kartě zůstanou”. Pravda je ale trochu jinde. Moderní bankovní aplikace mají dnes biometrické zabezpečení, upozornění na podezřelou transakci, možnost kartu jedním klikem zamknout. Navíc mi osobně mobily ještě nikdo neukradl (klop, klop — možná to je o náhodě).

  • Moje máma vždycky říká: “Bezhotovostní platby jsou past”. Ale viděla jste frontu na bankomatu? Tohle vážně nikomu už nechybí.
  • Kolegyně z Moravy – “do peněženky dávám jen občanku a jízdenku na vlak”. Jinak všechno mobilem

Czech millennials paying with phone in cafe

Hrozí nám “bezpečnostní díra”?

Někteří říkají, že úplný přechod na bezhotovost je risk – co když vypnou proud nebo vypadne internet? Možná jo, možná ne. Ale reálně: na poslední výpadek moje banka reagovala během pěti minut, a já s mobilem v ruce byl ve frontě na kávu dřív, než mezitím vytáhnete drobáky z kapsy. přiznávám, možná jsem měl štěstí.

Kde se ještě peněženka hodí?

No, třeba na menších trzích nebo v některých starších hospodách (typu těch, kde místo Wi-Fi visí ceník piva na A4). Ani já bych asi ještě papírové bankovky úplně nezavrhl, ale i na Praze 6 už bývá karty většina. Na festivalu nebo v taxíku? Tam už mladí vytáhnou mobil dřív než “stovku”. V Ostravě na nádraží jsem zažil i „placení mobilem“ za automat na kafe.

Co z toho plyne pro dospělé?

Neříkám, že všichni mají hned zrušit peněženky — ale minimálně přestat je brát jako dogma. Třeba vaše “staré dobré” účtenky a vizitky přežijí ve skenech, platební kartu může nahradit aplikace a drobné na limonádu stejně málokdo potřebuje.
v našem chatu v práci už skoro nikdo peněženku nenosí. Jediná, která ji vozí, je šéfka — prý z nostalgie.

Takže… konec peněženky?

Zdá se, že mladí Češi už na pevnou kůži fandit nebudou…možná za pár let i občanky skončí elektronicky. Líbí se vám tahle digitální budoucnost, nebo máte radši jistotu “něčeho v kapse”? Pište komentář, sdílejte zkušenosti — třeba se někdo ještě vrátí k mincím (i když, kdo ví).
V každém případě — než příště řešit, jestli peněženku doma nezapomněli, zkuste u vchodu mrknout, jestli máte mobil. Ostatní už se nějak zařídí… no vy víte.