Na první pohled je mobil skoro nesmrtelný — odolá pádu na chodník, zvládne i trochu deště. Přesto jsem nedávno zjistil (diskutovalo se to v našem firemním chatu), že většina z nás ničí svůj telefon úplně banálními věcmi. A většinou o tom fakt netušíme. V článku najdete pár překvapivých faktů, tipy i rady, které by vám mohly ušetřit několik tisíc během příštího roku.
1. Nabíjíte špatně — a často zbytečně
Všimli jste si, jak jsou nabíjecí porty po roce používání plné prachu? Mě se to stalo asi před třemi měsíci — telefon přestal rychle nabíjet. Přišel jsem do servisu a technik se mě hned ptal, jestli používám originální kabel. No, raději jsem moc neodpovídal… Ale není to jen o kabelu.
- Nabíjení přes noc: Mnoho lidí nechává telefon v nabíječce celou noc. Ale lithium-iontová baterie to rozhodně nemiluje. Ideální je nepřekračovat 80 % nabití. Jasně, málokdo má čas hlídat, kdy má odpojit nabíječku, ale existují aplikace, které to zvládnou za vás.
- Používání levných kabelů a adaptérů: Neoriginální příslušenství může časem poškodit nejen baterii, ale i samotný port — a výměna není zrovna levná. Možná vám přijde rozdíl mezi kabelem z čínského e-shopu a originálem zanedbatelný, ale zeptejte se servisu. Doporučuju nedělat kompromisy.
2. Extrémní teploty: telefon není polárník ani saunamistr
V létě necháte telefon v autě na slunci (dělal to tak i můj švagr, dokud se mu nerozděl displej na dva odstíny žluté) a v zimě ho zase nosíte v kapse bundy při minus deseti. Lithium-iontové baterie nenávidí teplotní extrémy — a jejich degradace je rychlejší, než si myslíte.
- Nikdy nenechávejte telefon na palubní desce auta nebo u topení.
- Pokud jdete v zimě sportovat, dejte telefon do vnitřní kapsy, aby měl vaše tělo jako zdroj tepla. Jednou jsem to neudělal a ráno mi nešel nastartovat ani budík.
3. Skleněná obrazovka: co ani obal nezachrání
Sklo je sice tvrzené, ale stále křehké. V obchodech pořád slyším, jak někdo říká prodavači „mě už to pád přežilo, nepotřebuju fólii“. Já už jsem si ji několikrát platil a nikdy nelitoval.
- Použití ochranného skla nebo fólie je mnohem levnější než výměna displeje, která může stát i polovinu ceny telefonu. A upřímně — většina obchodů v ČR nabízí aplikaci zdarma nebo za pár korun.
- Důležité je ale sklo mít opravdu čisté — vrstvy prachu a kapek ho můžou naopak poškrábat ještě víc.
[IMAGE2]cracked smartphone screen in hand[/IMAGE2>
4. Úklid (nejen) v kapse — věčný zdroj špíny
Obal chrání, ale častěji, než si myslíme, v něm zůstane prach, písek, drobky a celé věty jako „to jsem měl uklidit už dávno…“ Písek v meziobrubách mi ukazoval kamarád na fotbale — doslova „vylepšoval“ svůj iPhone lžičkou od jogurtu. Výsledek? Škrábance na všech stranách.
- Pravidelně sundávejte obal, čistěte záda telefonu i obalu měkkým hadříkem (ideálně mikrovláknovou utěrkou).
- Opatrně kukněte do portů — zubní kartáček nebo speciální štěteček udělá práci za pár vteřin.
- Vyhněte se chemikáliím. Někdo používá alkoholové ubrousky z lékárny, ale může poškodit povrch displeje.
5. Aplikace, které s vaším mobilem doslova zametou
Tohle je často neviditelné — stahujete aplikace, které slibují zrychlení, ale místo toho vám zpomalí systém a vysávají baterii. Mě k tomu přemluvila před měsícem kolegyně. Dva dny a telefon topil jako kamna. Mazání pomohlo hned.
- Neinstalujte aplikace mimo oficiální obchod, to je cesta do digitálního pekla (nejen kvůli malwaru).
- Čas od času proveďte „inventuru“ a uvolněte místo pro reálně používané aplikace.
Co z toho plyne?
Neříkám, že musíte být paranoidní. I když mám někdy pocit, že se v Praze prodává nejvíc ochranných skel na osobu v Evropě — možná se pletu. Ale pokud svůj telefon používáte denně a nechcete platit za opravy, zkuste některé rady zařadit. Výsledky se neukážou za týden, ale po pár měsících bývají znát.
Máte vlastní tip nebo historku o tom, jak jste (ne)zachránili svůj mobil? Napište do komentářů, přidejte fotku. Docela by mě zajímalo, kdo má rekord v poškrábání displeje — nebo v počtu přežitých pádů. No, uvidíme…