Vypadá to zdravě, voní to po ovoci – a přece právě tohle „zelené pitíčko“ vás může donutit začít s hubnutím úplně odznova. Překvapuje mě, kolik lidí v mém okolí si dávají smoothie z automatu cestou do práce a myslí si, jak dělají svému tělu laskavost. Jenže opak je často pravdou… Včera jsem narazil na šílený údaj na etiketě jednoho známého nápojového řetězce – a musím o tom napsat.
Pravda, kterou na obalu často schovají
Na první pohled – směs broskve, jablka a banánu v elegantní lahvi. Ale mrknete-li na složení a výživové hodnoty, nestačíte se divit. Ve 300ml lahvi bývá klidně 35 gramů cukru – to je skoro jako v plechovce coly. Rozdíl? U coly si to uvědomujete, u „fresh smoothies“ většina z nás ne.
Často tam navíc najdete koncentrované šťávy, doslazování a tucty konzervantů, což už nemá s čerstvým ovocem moc společného. neříkám, že jsou všechny smoothie z obchodu špatné, ale realita je trochu zákeřná. Kolikrát jsem slyšel od kolegů: „Vždyť je to jen ovoce, proč bych si to nedal místo snídaně?“ No, a pak se diví, že kila nejdou dolů…
Proč tělo na šok z cukru reaguje jinak?
Mnoho lidí žije v domnění, že cukr z ovoce je „lepší“ než ten z čokolády. Můj soused Honza minulý měsíc pyšně vyprávěl, že už měsíc pije ke svačině jen smoothie. Pak řešil, proč má neustálý hlad a únavu. Problém je v tom, že když pijete tekutou dávku cukru bez vlákniny, tělo to zpracuje bleskově — krevní cukr vylétne, za chvíli zase spadne a vy máte na další dvě smoothie chuť znova.
Kde je problém největší?
- Větší porce – 500ml „fitness“ smoothie má i 60 g cukru, víc než čokoládová tyčinka
- Bez vlákniny – Drcení a pasterizace likviduje vlákninu i vitamíny
- Falešná sytost – Po půlhodině hlad jako vlk
- Neviditelný zdroj kalorií – Váš jídelníček v kalorické pasti
Možná to na vás tak nepůsobí, ale měsíc tři zpět jsem experimentoval: Zkusil jsem nahradit oběd komerčním smoothie dvakrát týdně. Výsledek? Necítil jsem energii, ráno jsem byl hladovější a váha se pohla špatným směrem. Možná se to někomu funguje lépe, já bych u toho ale nezůstal…
Lepší varianta? Smoothie doma.
Pokud už máte smoothie opravdu rádi, zkuste si je připravovat doma. Váš mixér ušetří peníze a umožní vám hlídat složení. Stačí základ – špenát, okurka, půl banánu, pár kostek ledu – a za chvilku máte hotovo. Někdy přidávám trochu ořechů — v obchodních verzích je to většinou luxus. Domácí smoothie nepřesladíte tak snadno a lépe zasytí, to vím už dávno.
Praktické tipy na výběr smoothie z regálu
- Čtěte složení: Čím méně ingrediencí, tím líp
- Vybírejte produkty bez přidaného cukru nebo sladidel
- Nespoléhejte jen na „bio“ nebo „light“ nápisy
- Kontrolujte obsah cukru – 5 až 7 g na 100 ml je maximum
- Jedna lahev = větší než jedna porce, nechte si půlku na později
V našem chatu často koluje tip na české značky, kde smoothie opravdu není sladká bomba. Najdete takové i na farmářských trzích nebo v menších kavárnách.
Závěr — Smoothie z obchodu? Ne vždy automaticky zdravé
Chápu, že někdy není čas cokoli vymačkávat doma. Ale občas zkuste zpomalit — místo hotového smoothie si dejte celé jablko nebo hrušku, to samé tělo ocení daleko víc. A pokud vás téma zaskočilo stejně jako mě na minulé poradě v práci, napište, jak to řešíte vy. Máte své oblíbené značky, které fakt stojí za to? budu rád za tip, diskusi nebo prostě komentář – no, vy víte jak to myslím. Vlastně… možná se to celé jen trochu přehání, ale lepší opatrnost než další zklamání z váhy po dovolené, že?