Věděli jste, že Češi už dávno neřeší jen klasické hotely nebo populární Airbnb, když vyrážejí na dovolenou? Nedávno jsme v našem chatu s kolegy řešili, proč ceny ubytování v létě lezou nahoru rychleji než včerejší inflace — a někdo zmínil, že našel úplně jinou cestu. Znělo to až podezřele levně. Tak jsem začal pátrat, co Česko aktuálně dělá jinak… a narazil jsem na trend, který spoustě lidí šetří tisíce.
Výměna bytů: návrat devadesátek nebo budoucnost dovolených?
Možná jste o tom slyšeli od rodičů nebo z amerických filmů: výměna domů a bytů. Ale hele — dnes už to není o tom, že si předáte klíče na parkovišti pod lampou. Existuje celá řada bezpečných platforem (třeba HomeExchange nebo český BytzaByt.cz), kde se můžete dohodnout s lidmi z celé Evropy. Vy nabídnete svůj byt, někdo vám svůj. Bez poplatků za zprostředkovatele, často přímo a férově.
Můj kolega z Plzně ušetřil loni na dovolené ve Španělsku minimálně 15 tisíc Kč — místo apartmánu na Airbnb si domluvil výměnu bytu se španělskou rodinou. Jasně, chce to důvěru a trochu komunikace, systém ale dokáže zajistit i pojištění. Česká komunita v těchto aplikacích teď raketově roste. Možná jsem skeptik, ale vidím, že to není jen nějaký krátký výstřelek.
Jak to vlastně funguje?
- Vytvoříte si profil na platformě (často zdarma, za mírný roční poplatek v rámci ověření adres či recenzí)
- Nabídnete svůj byt nebo dům na konkrétní termíny
- Vyhledáte destinaci, kde byste chtěli bydlet vy
- Domluvíte výměnu, upřesníte detaily, vyměníte si pokyny a klíče
Jasně, není to pro každého. Třeba moje máma by nikdy cizí lidi do bytu nepustila — ale v naší skupině na Facebooku (tam, kde si vyměňujeme tipy na levné kafe v Praze) už pár lidí nadšeně vyprávělo, jak snadno díky tomu poznali i sousedy a vyhnuli se turistickému shonu.
[IMAGE2]modern apartment exchange in Prague summer travel[/IMAGE2>
Proč Češi stále častěji mění domy?
Asi to zní až moc ideálně, každá mince má dvě strany. Ale upřímně: ceny hotelů a poplatky na OTA platformách (typu Booking.com nebo Airbnb) někdy nedávají smysl. Jeden můj známý letos počítal: týden v Itálii přes výměnu bytu ho stál pár stovek za benzín a víno na uvítanou. Jinak nic — maximálně energie a úklid, což by stejně dělal doma.
Výhodu má i to, že býváte v běžné čtvrti, ne v přeplněných turistických lokalitách. Ještě minulý měsíc jsme o tom diskutovali na obědě s kamarádkou z Brna — tvrdila, že proto vyměnila byt v centru za baráček u Lago di Garda. Je tam klid, a dítě si mohlo hrát na zahradě. Nevýhoda? Někdy se domluvíte na výměně, ale na poslední chvíli to někdo zruší — realita, co se stává.
Tipy pro začátečníky: jak nešlápnout vedle
- Připravte pořádnou prezentaci svého bytu. Opravdu, dobře nafocené fotky udělají 70 % práce.
- Seznamte sousedy — může to být váš osobní „concierge“, když dojde mléko nebo se ztratí klíče.
- Nestyďte se ptát — jedna z výhod je, že můžete s výměníkem mluvit přímo.
- Základní smlouvu (klidně e-mailem) doporučuji poslat, lepší mít papír v ruce než později řešit… no, problémy.
Konec hotelové nudě, zdravím trošku improvizace
Výměna bytů není univerzální spasení, rozhodně to není pro každého. Ale pokud vás štve zdražování, chcete poznat destinaci jinak a nebojíte se malého rizika, zkuste to. na druhou stranu — možná to nemusí vyjít napoprvé nebo to prostě nebude váš styl. Ale znám dost lidí, pro které se to stalo pravidlem a už bez toho na dovolenou skoro nejezdí. Vlastně, docela mě láká to letos taky zkusit — i když nevím, jestli si Španěl doma poradí s mým kotlem.
A jaké máte zkušenosti vy? Zkusili byste výměnu bytu, nebo jste raději tam, kde máte „all inclusive“? Klidně napište, co byste vyměnili — a s kým. Vlastně, to celé je o tom být trochu v pohodě s nejistotou. V létě stejně vždycky něco nevyjde podle plánu. No vy rozumíte…