Pamatujete si, jak vaše babička někdy voněla po heřmánku a v kuchyni měla neustále cosi v zavařovací sklenici? Možná jste si z toho dělali legraci, jenže… na TikToku teď letí přesně ty stejné babské triky, které jsme dřív brali za přežitek. V posledních měsících jsem zaznamenala, že nejen moje kamarádky, ale i kolegyně v práci nedají dopustit na tu „divnou žlutou vodičku“ na vlasy nebo okurkovou masku. Že by na tom něco bylo?
Stará dobrá síla: proč recepty našich babiček znovu slaví úspěch
Moderní kosmetika nás už pár let bombarduje sliby — rychlý lifting, okamžitá hydratace, výživa jedním stříknutím. Přitom si nevzpomínám, že by někdo v naší ulici před třiceti lety řešil pupínek víc než prostým odvarem z kopřiv. Zajímavé je, že právě k těmto jednoduchým fíglům se mladí nejen vrací, ale často na ně „ujíždí“ ještě víc než naše babičky.
- Heřmánkový odvar na světlejší vlasy — podle mojí kamarádky Zuzky „lepší než kdejaký melír z kadeřnictví“. no možná jí pomáhá i slunce, kdo ví.
- Okurková voda na kruhy pod očima — použitá na noc fakt funguje. A taková sázka na jistotu i před důležitou schůzkou.
- Tvaroh na zklidnění pleti — prý to dělala maminka i před maturitou, když nervy dělaly svoje.
Zní to až moc jednoduše, že? Ale když jsem se před časem v jedné kavárně bavila s kolegyní ze Slovenska, ukazovala mi fotky před a po použití babiččiných masek — výsledek rozhodně nebyl jen placebo. Přitom to stojí pár korun, žádný odpad navíc. Možná jsme i my častěji pod vlivem marketingu než přírody…
Co na to říká věda? Trochu překvapení
Nedávno jsem četla studii z UK Praha, kde srovnávali účinek přírodních domácích masek a zakoupených krémů určité značky (nebudu jmenovat, ale není to žádný no-name). Výsledek mě trochu překvapil — v hydrataci i zklidnění pleti předčily domácí ovocné masky drahé kupované krémy. I když — uznávám, ne každý má pleť jako já nebo moje máma z Vysočiny.
Co opravdu fungovalo u nás doma? Zkuste tyto triky
Chcete konkrétní návody? Tady je pár věcí, které u nás doma frčely a které se znovu objevují na internetu:
- Kopřivový odvar na mastící se vlasy: Stačí hrst kopřiv, zalít vařící vodou, nechat louhovat a přecedit. Po umytí vlasů použít místo kondicionéru, jemně vmasírovat do pokožky hlavy.
- Okurková maska na suchou pleť: Nakrájet čerstvou okurku, rozmačkat a přiložit na obličej na 10 minut. lepší než tisíc slibovaných sér… asi nemusím dodvávat, že to je i levnější.
- Ovesné vločky na ekzém: Otestovala moje sestra na jaře, kdy ji svědila kůže. Vločky namočte do vody, udělejte kaši a lehce přiložte na podrážděná místa.
Samozřejmě — ne všechno sedne všem, to je jasné. Ale třeba i v naší chatu pro maminky se pravidelně řeší, jak si poradit s ekzémem dětí, a většinou vítězí tvaroh + heřmánek. že by tady fakt platilo staré „v jednoduchosti je síla“?
Proč se tyhle triky vrací? Možná nejsme imuní na babiččinu moudrost
Něco na tom asi bude — když jsem minulý týden u sousedky sklízela bylinky, vyprávěla příběh o své babičce z Brna, která nikdy nekupovala kosmetiku v drogerii. „Heřmánek, kopřiva, tvaroh a kyselé mléko — nic víc jsme neměli, všechno fungovalo,“ smála se. A popravdě, měla pleť skoro bez vrásek, na rozdíl od městských známých, co testují kdejaký hyaluron. Možná prostě platí, že hlavou zeď neprorazíš a někdy stačí se podívat zpátky.
Začít můžete dnes — a nic vás to nestojí
Nikdo vás nenutí louhovat se v kopřivách nebo běhat po dvorku s tvarohem na obličeji. Ale možná stojí za to aspoň jednou týdně zařadit do rutiny něco úplně jednoduchého. V nejhorším případě budete vonět po bylinkách — v nejlepším zjistíte, že vaše babička měla pravdu. A když už jsme u toho, máte doma nějaký osvědčený babský fígl? Napište mi svůj tip — zajímá mě, co funguje právě u vás. No, v podstatě… tohle není konec, ale spíš začátek jiné beauty rutiny.