Micelárka vyšla z módy: dermatoložka radí úplně jiný způsob

Spread the love

Věděli jste, že micelární voda už pomalu mizí z koupelen – i z těch pražských, kde donedávna nechyběla ani na záchodě? Dermatoložky začínají zvonit na poplach a doporučují přístup, který mnohé z nás možná překvapí. Co použít místo „micelárky“ a proč byste měli změnit svou rutinu? Možná se budete divit, ale odpověď je překvapivě jednoduchá.

Micelární voda – hit, který se přežil?

Micelárka byla několik let skoro povinná – v drogerii Albert v Nuslích stála vždy v akci. Slíbila snadné odlíčení, čistou pleť a minimum podráždění. Ale na minulém setkání s kamarádkou dermatoložkou ve Strašnicích mi padla brada: „Micelární vodu už používám jen na cesty, běžně je to zbytečné. Lepší je jemná emulze a vlažná voda,“ tvrdí. A opravdu – poslední studie třeba v časopisu Dermatology Times ukazují, že micely sice odlíčí, ale často naruší přirozený mikrobiom pleti. K tomu přidejte zbytky tenzidů, které málokdo opravdu poctivě smývá. A pleť pak trpí – vysušuje se, vznikají šupinky, někdy i ekzém.

Czech skincare routine bathroom shelf

Proč se najednou všechno mění?

Trend posledních měsíců: návrat ke klasice. Nejčastěji se v diskuzích (ať už na Facebooku v „Skupině holek z Prahy“, nebo v lékárně U Anděla) omílá jeden recept:

  • Jemný čisticí gel nebo emulze bez parfemace
  • Vlažná voda – ani ledová, ani vařící
  • Odlíčení samotným masírováním a důkladným oplachem
  • A hlavně žádné tření vatovými tampony ostrými jako brusný papír

Dermatoložka, kterou osobně znám, doporučuje i jednoduché pravidlo: „Čistá pleť nebolí“. Pokud vás po odlíčení štípe obličej – něco je špatně. Nebo používáte něco navíc, co vaše pokožka vůbec nepotřebuje. Moje máma léta říká: „Důvěřuj, ale prověřuj. A hlavně nenamáčej obličej dvacetkrát denně, nebude ti čtyřicet věčně.“ Myslím, že na tom fakt něco bude.

A co make-up, co když mám pořádný nános?

Na tohle je trik, který funguje lépe než trojí micelárka (a méně vysušuje): dvoufázové čištění. Nejdřív použijte čistící olej – třeba českou DULCIA nebo obyčejný mandlový z DM. Vmasírujete, chvilku necháte a pak jemně setřete navlhčeným hadříkem. Pak už stačí lehký gel nebo emulze a je to – žádné chemické stripování, žádné zbytky, které dusí póry.

natural double cleansing facial oil Czech women

Moje vlastní zkušenost (a trocha pochybností)

Budu upřímná – měsíc zpátky jsem si říkala, jestli to není zase další buzz kolem „přirozené péče“. Ale na test jsem najela a výsledek mě překvapil (i když, kdo ví, jestli je to u všech stejné). Pleť méně rejdí, večer nemám rudý obličej, šupinky se ztratily. Moje kolegyně zase tvrdí, že u nich na severu v Ostravě se micelárky drží jak klíště, protože voda je tvrdá a agresivní – chápu, možná záleží i na tomhle.

včera jsme to řešily v chatu a padlo, že polovina známých teď kupuje spíš jemné lokální produkty typu Cannor, Biorytmus nebo Havlíkova apotéka. Sylva říká, že už půl roku na micelárku ani nesáhla a pleť jí to vrací – hlavně v zimě.

Co z toho plyne (a co ještě zkusit)?

Pokud používáte micelární vodu denně – zkuste ji vynechat na týden. Pleť možná reaguje pozitivně rychleji, než čekáte. Můžete zkoušet jednodušší složení, nezapomeňte na hydrataci (krém, pokud nejste na oleje), a pokud vám to nebude sedět – klidně se vraťte. Každému funguje něco jiného, no… Ale z mé zkušenosti i z většiny nových doporučení je jasné, že méně je opravdu víc.

A pokud mě chcete doplnit, napište do komentáře, co aktuálně používáte vy. zajímá mě, jak to máte vy v Brně, Plzni, nebo třeba na Vysočině. Kdo ví, možná se za rok zase vrátíme k mléku Nivea ze Zlína, jak to dělala babička… V kosmetice je určitá cykličnost, kterou asi jen tak nezastavíme.

V každém případě – přeji vaší pleti co nejmíň výkyvů a vám klidnější večery při odličování. Vždyť nakonec jde hlavně o to, cítit se dobře v té své kůži, ne?