Většina z nás je rovnou hází do koše – staré účtenky jsou přece jen otravný papírek, co zbývá po nákupu. Jenže pozor: na minulý týden jsem o tom vedl debatu v našem firemním chatu a ukázalo se, že účtenky umí vydělat, chránit vaše peníze… nebo otevřít cestu nějaké té extra výhodě. A nejen to – občas poslouží jako nenápadná pojistka v nejméně vhodný moment.
Tak zapomeňte chvíli na ideální úklid a mrkněte, co vám může spadnout do klína, když účtenky chvíli podržíte. Kdo ví, kolik drobných jste už takhle zbytečně ztratil…
1. Jak vám účtenky vydělají? Soutěže, cashback a šikovné aplikace
- Účtenkovka není mrtvá: I když vládní loterie skončila, pořád objevují menší lokální soutěže. V Praze někdo vyhrál měsíc zpátky večeři v hodnotě 2000 Kč – stačilo nahrát fotku účtenky z malé kavárny (no jo, štěstí začátečníka, říkala pak vítězka).
-
Cashback přes aplikace: Už měsíc testuju Gadoid a Snap&Save. Prostě vyfotíte účtenku z vybraných obchodů a malý bonus přistane na účet. Moc to nevynese, ale cappuccino „zdarma“ se tu a tam sejde.
- Extra záruka a reklamace: Spousta obchodů prodlouží záruku, když pošlete účtenku na jejich věrnostní portál (Datart, Planeo). Mě to zachránilo u rychlovarné konvice před dvěma měsíci – bez nahrané účtenky by to bylo marný.
2. Účtenky vám můžou vydělat i na bazaru
Moc lidí to nedělá, ale v inzerátech na Bazoši vídám, že „prodám Poukaz i s účtenkou“. Moje kamarádka loni prodala skoro nový mobil (ne sedmý ráno, ale pořád za pěkné peníze), právě díky originální účtence – kupující chtěl mít klid se zárukou. Hodí se třeba i u spotřebičů nebo elektroniky, třebaže někdy si kupující jen schovají kontakt na servis.
Navíc – pokud kupujete něco z druhé ruky a prodávající má účtenku, dává tím signál, že s předmětem nemanipuloval nelegálně. Takový detail, co přidá důvěru, ne jen u Brňáků.
3. Ulehčete si papírování i v každodenním životě
- Sledování rozpočtu: Má kolegyně začala schovávat účtenky do sáčku od rohlíků – říká, že to nejlepší start do „měsíc bez zbytečných výdajů“. Taky občas zkusím, ale upřímně, nevydržím dlouho. přece jen někdy člověk radši zapomene, že „na kafe“ šlo za měsíc pětistovek…
- Opravy a domácí servis: Účtenku za nové kliky jsem potřeboval jet do Hornbachu předevčírem – bez dokladu to byla patová situace, i když paní na informacích byla pochopení. Ne pokaždé, ale někdy se to prostě hodí.
- Daňové přiznání a podnikání: Pokud podnikáte (i jako OSVČ), účetní vám poděkuje za každý papírek. Právě v lednu tu mizela jedna účtenka z coworkingu, což kolegovi zvedlo tep rychlostí nadprůměrného běžce na tramvaj.
4. Kuriozity a ekologický bonus?
Někteří sbírají účtenky jako vzpomínky – třeba z exotických dovolených nebo z pražských hospod. Možná zvláštní koníček, ale můj soused má krabici účtenek z nákupů v Tuzexu, kterou občas půjčuje dětem na školní projekty.
A ekologická stránka věci? Pokud máte možnost, třiďte účtenky zvlášť – obsahují termální tisk a patří do směsného odpadu (ne do papíru). Tohle už dává smysl hlavně, když účtenky skladujete ve větším množství. Ale kdo ví, třeba nás Brno v ekologii zase předběhne a najde cestu, jak papírek recyklovat…
Co z toho plyne? Zkuste schovávat účtenky aspoň měsíc
Vím, že pořádek je půlka života (jak říká moje máma), ale opravdu – dejte účtenkám šanci. Mohou zachránit peněženku při reklamaci, pomoct najít úsporu nebo v dobrý týden vydělat na pizzu. Nebo je prostě založte do složky a vyhoďte za měsíc… jen ne hned. Kdo ví, třeba budete překvapeni, co všechno vám pár papírků přinese.
Máte nějaký kuriózní zážitek s účtenkami? napište do komentářů, nebo si článěk uložte, ať ho příště ukážete kolegům. V každém případě – stará účtenka se občas hodí víc, než by se zdálo. V obecn…