Všimli jste si, že vaše staré tenisky už nejsou, co bývaly? Já taky. Podrážky prochozené, špičky ošoupané, a přesto vám je líto je vyhodit. Nedávno jsem narazil na jeden fakt, který mě popravdě trochu překvapil — v Česku ročně končí statisíce párů bot ve směsném odpadu, přitom často ještě mají své uplatnění. Ale co když ty ošklivé tenisky můžou zachránit právě vaše chodidla?
Proč staré boty nemizí v popelnici (nebo minimálně nemusí)
Měsíc zpátky jsme s kolegy řešili v našem online chatu, že staré boty obvykle leží roky na dně skříně — s tím „co kdyby“. No a právě „kdyby“ nastává, když doma začnete cítit bolest v patě nebo klenbě, případně vám ortoped doporučí domácí obuv s podporou. Nové ortopedické pantofle z lékárny? Očividně řešení, akorát za tři, čtyři stovky minimálně. Ale to už mi moje mamka ve Varnsdorfu říkala: „Využij, co máš doma.“
Stačí jednoduchý trik: vaše staré tenisky můžete proměnit na domácí zdravotní obuv. Zní to zvláštně, ale nabízí to spoustu benefitů – hlavně ušetříte zbytečné výdaje a ještě uděláte něco pro své nohy. Samozřejmě, nemluvím teď o botách se ztracenou podrážkou nebo plísní, ale spíš o párech, které už prostě nejsou do ulic.
Jak na to? Domácí úprava bez námahy
- Důkladně vyperte – a klidně v pračce, na šetrný program (40 °C stačí). Překvápko: staré tenisky často přežijí víc praní, než byste čekali.
- Vyčistěte podrážku – pokud je špinavá, tvrdý kartáček a trochu Jaru udělá divy.
- Nahraďte stélku – koupíte v drogerii (Rossmann, DM, nebo v Deichmannu) za pár korun stélky s podporou klenby. To je ten klíč. Nová stélka udělá ze staré boty skoro zdrav. obuv.
- Zvažte odříznutí paty – pokud vám vadí pevná pata, některé modely jde upravit střihnutím, vzniknou pohodlné „nazouváky“.
Osobně jsem takhle zrecykloval už troje adidasky. U jedněch jsem jen nasadil novou stélku, a výsledek? Bolest z patní ostruhy se mi doma takřka ztratila – i když možná mi zkrátka sedí můj archívní model 🙂. U staré „keltské šlajfky z Lidlu“ se mi podařilo ustřihnout zadní část, vytvořit měkké domácí nazouváky, a světe div se, po večerech už mě nohy nebolejí.
Kdy má smysl tenisky recyklovat a kdy už je opravdu vyhodit?
Pokud jsou boty extrémně cítit plísní, rozpadají se nebo mají prošlápnutou podrážku, tam je asi fakt čas je vyhodit (nebo dát do textilního kontejneru). Slušně udržované páry ale můžou posloužit minimálně na doma, na zahradu nebo třeba do sklepa. Kamarád z Berouna si z běžeckých bot udělal „dílnovky“ — prý lepší než gumáky.
[IMAGE2]old sneakers as home sandals diy[/IMAGE2>
Upřímně: nečekejte, že budete mít z obyčejné tenisky zdravotní brnění pro své nohy, ale na běžné domácí chození fakt stačí. Když navíc vyměníte stélky jednou za rok (stojí cca 70 Kč), ušetříte za klasické papuče a přitom chodíte po bytě v „něčem svém“.
Bonus: Malý trik navíc — omezte smrad jednoduchou vychytávkou
Tohle mám ze skupiny na Facebooku: do bot na noc strčte pytlík s jedlou sodou. Pohlcuje pachy, druhý den jsou boty fakt znatelně svěžejší. My Češi máme navíc tu výhodu, že jsme v těch improvizacích docela kreativní — kdo nikdy nesušil boty na topení, ať první hodí bačkorou…
Zamyslete se, než popadnete koš
Vím, že recyklace starých tenisek není žádný high-tech trend. Ale v době, kdy všichni řešíme ceny a ekologii, je škoda boty hned vyhazovat. Občas máte řešení doslova pod nosem — stačí zkusit pár úprav a projít se ve starých teniskách po bytě. Možná zjistíte, že vaše chodidla budou vděčná.
Vlastní tipy nebo zkušenosti? Klidně napište do komentářů nebo to pošlete dál kamarádům. Všichni máme někde nějaké „vyřazené kecky“ — a třeba nezůstane bez povšimnutí…