Málokdo ví: česká banka vrací peníze za tuto běžnou službu

Czech bank cashback smartphone app
Spread the love

Věděli jste, že některé české banky potichu rozehrály malou revoluci? Na první pohled to vypadá jako běžná nabídka – ale ve finále můžete ušetřit stovky korun ročně. nedávno jsem narazil na diskusi, kde lidi řešili, že jejich banka vrací peníze za službu, kterou používá skoro každý… a výsledky mě překvapily!

Czech bank mobile banking cashback notification

Kolik vlastně platíme za běžné bankovní služby?

Asi to znáte. Přijdete do supermarketu, zaplatíte kartou – a pak vám přijde SMS, že utrácíte vlastní peníze… ale banka si za to vezme poplatek. Můj kamarád z Brna si nedávno stěžoval, že mu ročně uteče „na poplatcích za nic“ i tisícovka. Těžko říct, jestli to není trochu přehnané, ale i stovka měsíčně se časem nasčítá.

Většina z nás má pocit, že bez poplatků to prostě nejde. Ale opak je někdy pravdou. Právě v tomhle směru banky začaly jednat trochu chytřeji – a některé teď platby vrací zpět. Docela tichá změna, kterou spousta lidí přehlédla.

Která banka peníze vrací a jak na to?

Teď k jádru věci. Možná jste už slyšeli o „cashbacku“ – ten ale většina spojuje se slevovými portály nebo speciálními kartami. Jenže třeba Česká spořitelna a pár dalších bank poslední rok nabízí cashback přímo u běžných plateb kartou. Něco ve stylu: zaplatíte v určitém obchodě a banka vám z nákupu vrátí zpátky pár procent – někdy i fixní částku za určité typy plateb.

Na minulém školení kolega zmínil, že jeho žena za měsíc dostala zpět přes 200 korun jen za nákupy v Albertu. Trochu jsem tomu nevěřil, ale ukázal mobil – opravdu to tam bylo! Funguje to často prostě: v aplikaci nebo internetovém bankovnictví si aktivujete konkrétní akci a platby už se automaticky počítají.

[IMAGE2]Czech woman using bank app, happy cashback[/IMAGE2>

Jsou tam nějaké háčky?

Pochopitelně, něco za něco. Cashback většinou platí jen pro určité skupiny obchodníků, nebo jen na omezenou dobu. Někde musíte platbu provést právě jejich kartou, jinde dokonce „připojit“ věrnostní program. některé akce běží třeba jen měsíc – banky to občas schovají do podmínek, které nikdo nečte.

Osobně mě zaráží, jak málo lidí o tom ví. Možná je to tím, že tyhle nabídky zapadnou mezi reklamami na refinancování hypotéky nebo nějaký podivný spořicí účet? Každopádně, stojí za to pár minut pozornosti, obzvlášť v době, kdy se každý snaží něco ušetřit. i když, možná jsem jen jeden z těch, kdo rád zkoumá věci do detailu…

Praktický návod: Jak získat peníze zpět od banky?

  • Zkontrolujte sekci „Akce“ nebo „Nabídky“ ve vašem bankovnictví (aplikace nebo web).
  • Aktivujte cashback – obvykle jedno kliknutí.
  • Plaťte kartou u vybraných obchodníků. Sledujte aktualizace a nové akce – někdy jsou fakt zajímavé.
  • Nedomnívejte se, že platí navždy – většina akcí je časově omezená nebo platí do vyčerpání rozpočtu banky.

Tip z osobní zkušenosti: Alkoholem to většinou neprojde. Lépe fungují potraviny, drogerie, elektrotechnika. Ale může se to kdykoliv změnit… záleží na politice konkrétní banky.

Stojí to za námahu?

Podle mě – pokud už stejně platíte kartou – je škoda nevyužít možnost něco málo dostat zpět. Ve finále za rok může jít i o několik tisíc korun. není to sice žádná „malá domů“, ale lepší než nic. Navíc, kdo nerad šetří, že jo? Kolegyně odvedle říká, že za ušetřené peníze naposled koupila dětem lístky do zoologické… Nebo si prostě za odměnu dejte kafe v kavárně vedle práce.

V Česku je zatím tenhle systém pořád spíš nenápadný. Ale kdo ví, možná budou banky muset začít víc bojovat o klienty. A my na tom klidně trochu vyděláme. v obecné rovině – měsíční pravidelný cashback se hodí třeba na předplatné Netflixu nebo nové ponožky, které stejně každého půl roku mizí, že ano?

Na závěr

Děláte to taky? Nebo jste o tom slyšeli až teď? Napište do komentářů, jestli už jste cashback od banky využili a kolik se vám podařilo „dostat zpět“. Možná najdeme další tipy, které v článku úplně nezazněly. A jestli vás tyhle neviditelné úspory baví, pošlete článek kamarádovi, ať banka vrací co nejvíc — dokud to ještě jde. No… uvidíme, kolik z nás to chytrých Čechů začne skutečně dělat.