Věděli jste, že devět z deseti hádek v českých domácnostech začíná kvůli naprostým banalitám? Na minulém firemním večírku mi to kolegyně počítala podle svého diáře, a popravdě — ani mě to moc nepřekvapilo. Přesto málokdo má odvahu zkusit jednu větu, která dokáže hádku stopnout dřív, než vůbec začne být ostrá. Zní to jako pohádka, ale funguje to překvapivě často… nu, aspoň mně už párkrát zachránila večer.
Proč hádky často nikam nevedou
Nebudu lhát — několik večerů v týdnu se doma rozhoří diskuse, která končí tichým mytím nádobí nebo mlčením v obýváku. Důvod? Sousedka by řekla “protože chlapi jsou tvrdohlaví”, já si myslím, že je to tím, že každý chce mít poslední slovo. V našich končinách se často řeší úplné detail — jestli nechat boty u dveří, jestli se věšet ručníky na topení atd.
Ve většině případů nejde ani o to, kdo má pravdu. Spíš jde o pocit — pochopení, uznání, že vás ten druhý slyší a bere vážně. A právě tady přichází na řadu ta věta, která (možná) změní dynamiku hádky během několika vteřin.
Kouzelná věta: “Pojďme si dát pauzu a vrátit se k tomu později”
Vím, nevypadá to jako nějaký geniální trik. Ale právě jednoduchost je na téhle větě nejlepší. Naištvanější večer (tuším, že to bylo měsíc zpátky), když se rozjela obvyklá výměna názorů kvůli “neskutečnému množství hrnků v dřezu”, jsem z ničeho nic řekl:
Pojďme si dát pauzu a vrátit se k tomu později.
Efekt? Místo další půlhodiny zbytečných argumentů každý odešel do svého kouta. Za hodinu jsme už řešili nákup na víkend a o hádce nebyla řeč. Nemyslím si, že existuje univerzální návod, ale tahle věta dá oběma prostor vychladnout — a to v Česku často chybí. Jak říkávala moje máma, “nejlepší hádka je ta, co netrvá déle než čaj vychladne”… něco na tom je.
Jak větu použít, aby nezazněla jako útěk
- Řekněte ji klidně — bez sarkasmu. Tone of voice je klíč.
- Pokuste se navrhnout konkrétní čas (“Vrátíme se k tomu po večeři?”)
- Nevyužívejte to pokaždé — ať partner nemá pocit, že utíkáte.
- Není na škodu uznat, že jste také naštvaní (“Potřebuju vychladnout, ale nechci to zamést pod koberec.”)
Nedávno jsme to zkoušeli i s kamarády na chalupě, kde se hádalo nejvíc o dřevo do krbu. Ukázalo se, že když někdo vědomě nabídne pauzu, ostatní automaticky ztiší hlas a najednou už není co řešit. I když se víc pije slivovice, hádky se zkracují. Pravda, možná náhoda — ale efekt je znát.
Proč se Češi bojí “pauzy” v hádkách?
V našem prostředí pauza často zní jako slabost nebo nezájem. Kolega říkal, že doma když zkusí pauzu, žena si myslí, že ho to nebaví. Ale když se naučíte tuhle větu používat citlivě, většina partnerů pochopí, že nejde o útěk, ale o respekt. Koneckonců, práce — hádky, vztah — taky práce, polední pauzy jsou fajn všude…
Kdy to rozhodně nefunguje a co dělat pak
Přiznávám, byly případy, kdy věta spíš přilila olej do ohně. Třeba když je sporu citlivé téma (peníze, rodiče) nebo když někdo cítí křivdu už delší dobu. V tom případě pomáhá vysvětlit proč tu pauzu vlastně potřebujete. No, a někdy holt nezbývá než vzít kabát, projít se kolem nádraží a doufat, že v hospodě uvidíte někoho známého…
Rychlé rady na závěr
- Nesnažte se vyhrát hádku: v dlouhodobém vztahu “výhra” většinou nic neřeší
- Pokud už hádáte, zkuste zopakovat partnerova slova vlastními (“Tys říkala, že tě štve ten bordel v chodbě, že? Ok.”)
- Pauza není selhání, ale taktika — ačkoliv občas to vypadá neohrabaně
- Hrajte fér — ať je prostor i pro tu druhou stranu
Váš tip?
Jakou větu používáte vy, když se doma začíná hádka měnit v maraton? Nechávejte komentáře — upřímně mě zajímá, jestli to fakt funguje všude, nebo mám jen kliku. Vlastně, je to takový malý experiment.