Nevím jak vy, ale na svém telefonu mám tolik aplikací, že půlku ani neotvírám. Nedávno mi kamarád v hospodě řekl o jedné appce, která mu prý ušetřila přes tři tisíce korun za tři měsíce. Nevěřil jsem mu úplně, přece – když něco zní příliš dobře, většinou to tak není. Jenže minulý týden mi kolega z práce poslal screenshot svých úspor z Twisto. Tak jsem se rozhodl to prozkoumat, i když jsem k moderním fintech novinkám často docela skeptický (no možná zbytečně).
Proč většina lidí stále platí zbytečně víc?
V Česku má skoro každý chytrý telefon, ale málokdo reálně využívá to, co mu jeho mobil nabízí. Pořád taháme plastové věrnostní karty, lovíme kupóny v newsletterech nebo – upřímně – prostě nerozumíme svým výdajům. Aplikace jako Twisto, Revolut, nebo dokonce ShopMaster (o které se skoro nemluví), jsou tu už pár let, ale většina z nás je má spíš jen „protože je mají ostatní“. Přitom právě díky nim můžete najít chyby ve svých běžných nákupech, automaticky sbírat cashback a přehledně sledovat, kde vám peníze tečou mezi prsty.
Twisto – ne jen další platební karta
Jestli Twisto znáte jen jako „složenku v mobilu“, jste na tom jako já před měsícem. Ale právě díky Twisto jsem odhalil, že platím zcela zbytečné poplatky, a dostal jsem zpět peníze z nákupů, které bych jinak fakt nedostal. cashback systém je jednoduchý – vezmete si virtuální kartu, platíte mobilem a za určité nákupy (například v Rohlík.cz, Alza, Liftago) dostanete několik procent zpět na účet. Není to hned na nové kolo, ale třeba za měsíc v Praze posbíráte přes pět stovek, když nemrkáte. Připočtěte k tomu slevové akce a tipy na výhodnější nákup, které aplikace dává docela trefně (i když, někdy to jsou kraviny, třeba „sleva“ na zubní pastu, která je i v Tescu drahá… znáte to).
Kde se bere tolik úspor?
Největší kaňka na českém rozpočtu? Spontánní nákupy a „potřebuji to hned“. Tuhle jsem během týdne zadal všechny stravenky do Twista – najednou jsem zjistil, že za fastfood utratím přes třetinu kapesného. Appka nabízí nejen rozpočty a přehledy, ale třeba i upozornění, když platíte podruhé za jedno a to samé (naposled mě zachránila, když jsem skoro dvakrát koupil letenku na stejnou jízdu – jo, stává se mi). Samozřejmostí je rychlé přeposílání peněz mezi známými, sdílený nákup, dokonce i možnost rozdělit účet v hospodě přímo v aplikaci. To dost usnadní život, hlavně na větších setkáních.
[IMAGE2]czech friends splitting bill smartphone app pub[/IMAGE2>
Možná nevýhody a na co si dát bacha
Nechci malovat vše růžově. U některých aplikací si musíte dát pozor na poplatky za převod měn, a některé cashback akce prostě přestanou platit ze dne na den. Starší kolegové z práce říkají, že „radši hotovost“, ale myslím si, že pro městského člověka je to spíš přežitek, než reálný důvod. Na druhou stranu, bezpečnost je důležitá – appku vždycky chraňte biometrikou nebo PINem, zvlášť když máte v telefonu uložené platební údaje. A taky… někdy se prostě něco pokazí, aplikace spadne ve špatnou chvíli. Ale – většinou to do deseti minut jede zas dál. V našem chatu jsme diskutovali, že support Twisto reaguje rychle – osobně jsem zatím řešit nic nemusel, takže těžko říct.
Praktické tipy: Jak začít šetřit už dnes
- Stáhněte si Twisto nebo Revolut – obojí je zdarma, registrace na pár minut
- Platby za jídlo, MHD nebo online vstupenky táhněte přes aplikaci – cashback běží furt
- Zkontrolujte si nabídky v sekci „Od partnerů“ – někdy jsou tam fakt zajímavé slevy na běžné věci
- Sledujte týdenní statistiku výdajů – leckdy uvidíte, kde fakt zbytečně rozhazujete
- Párkrát do měsíce zkontrolujte akce – některé jsou třeba jen 2 dny v měsíci
Na konci měsíce to často dává i víc, než čekáte. i když možná mám jen štěstí…
Závěr: Je čas mít finance pod kontrolou trochu jinak
Možná vám to přijde jako další „zbytečný hype“ – ale zkuste si tuto appku aspoň měsíc. Setkávám se pravidelně s kamarády, kteří šetří ani nevědí jak – a většinou mají Twisto nebo jinou podobnou appku v telefonu. Moje máma říkávala: „Kdo šetří, má za tři“ – a v dnešní době každá koruna navíc potěší. Máte vlastní vychytávky na šetření? Napište mi je do komentářů – nebo je prostě řekněte lidem kolem sebe… někdy ta největší úspora je v tom, že konečně zjistíte, za co platíte.