Znáte ten pocit, když si koupíte drahý make-up, ale místo lichotivého efektu působíte najednou unaveněji nebo dokonce přísněji? Na minulém firemním večírku jsem zahlédla kolegyni — normálně vypadá svěže, ale ten den měla tvář skoro o odstín tmavší než krk. Připadala si skvěle, ale ostatní v našem chatu spíš tiše přemýšleli, proč působí tak „dospěle“ než obvykle. Možná vás to překvapí, ale špatná barva tonálky opravdu dokáže přidat věk. A někdy docela brutálně…
Proč odstín rozhoduje? Malý detail, velký rozdíl
Všichni máme zkušenost: ve spěchu popadnete make-up v drogerii, řeknete si „to nějak splyne“ — ale nesplyne. Podle nedávné studie české firmy Dermacol až 82 % žen vybírá tonálku podle obalu a doporučení prodavačky. Jenže světlo v obchodě klame a základní poučka zní: špatný odstín zvýrazní právě ty rysy, které byste raději zakryli — vrásky, pigmentové skvrny, kruhy pod očima.
Můj soused z Paneláku by řekl: „Vždyť to přece nejde nepoznat.“ Jenže jde. Problém je v podtónech pokožky, které většina lidí vůbec neřeší. Nejde jen o to, jestli je pleť světlá nebo tmavá…
Podtón pokožky: Váš klíč k mladšímu vzhledu
Měsíce tři zpátky jsem testovala několik značek v sephorském koutku na Chodově. Paní vizážistka mi nekompromisně řekla, že mám studený podtón a že většina lidí kolem mě kupuje teplejší odstíny — prostě protože je to „módní“. Ale výsledek? Já vypadám v béžových odstínech jak po noci na tahu, sousedka zase v růžových trochu nemocně…
Nejsem si jistá, že všichni v Česku znají trik s bílým papírem — přiložíte ho k tváři za denního světla. Jestli pokožka hází spíš do modra/růžova, jste studený typ. Do žluta či olivova? Jste teplý typ. U neutrálního to poznáte tak nějak… no, prostě nijak.
Jaký make-up nikdy nekupovat? Aneb vlastní zkušenost z drogérie
- Nejtmavší odstíny nikdy nekupujte „na opálení“ — většinou to skončí tvrdým kontrastem se zbytkem těla
- Růžové podtóny sedí málokomu — a ve středoevropském světle vypadají často smutně
- Extra světlé varianty mohou opticky zvýraznit póry a šupinky
- Ideál není „nejhezčí na ruce“, ale na bradě či mezi čelistí a krkem
Kamarádka Terka nedávno koupila odstín „Ivory“ — doma ve stínu se zdál svěží, ale na slunci na zastávce MHD jí zvýraznil všechny nedokonalosti. Možná to znáte taky…
Jak najít správnou tonálku? Postup, který (většinou) funguje
- Testujte vždy za denního světla, ideálně venku (v DM na Andělu je okno, doporučuju!)
- Vyzkoušejte více odstínů – tři vedle sebe nanesené proužky mezi čelist a krk
- Zkontrolujte, zda make-up mizí do pokožky – pokud ano, super, pokud bije do očí, raději jiný odstín
- Foto na mobil a zkontrolujte odstín na snímku – někdy je odraz jiný než ve zrcadle
- Pokud si nejste jistí – sáhněte spíš po světlejším, než tmavším
Většina profi vizážistů říká to samé: lepší si pohrát s bronzerem, než vypadat jako z maskérny u filmu pro dospělé… i když, kdo ví, možná vám to sedne lépe.
Jak to napravit, když už je make-up moc tmavý nebo studený?
Bojíte se, že jste šlápli vedle? Nezoufejte. V našem chatu jsme tenhle problém fakt řešili:
- Promíchat s hydratačním krémem – snížíte krytí i sytost barvy
- Použít světlejší korektor či „mixerů“ (od Catrice nebo NYX, běžně dostupné v Rossmannu)
- Na tmavý make-up vrstva lehčího pudru v přirozeném odstínu
Nebo prostě vyměnit — a darovat kamarádce, které se váš přešlap hodí.
A co závěrem?
Pokud se chcete cítit mladší, nehledejte elixír mládí v krabičce, ale soustřeďte se radši na správný odstín. Nejste si jistí? Zeptejte se kamarádky, zkuste test v přírodním světle a klidně napište, jak to funguje vám — třeba se i já něco nového dozvím. V každém případě, lepší experimentovat než být navždy o pět let „starší“ jen kvůli chybě v drogerii. Vlastně, stejně je to pořád jen make-up… Nu, vy víte.