Málo kdo ví: proč nikdy nevyměňovat peníze na letišti

airport currency exchange scam traveler
Spread the love

určitě jste to aspoň jednou zažili. ponoříte se do plánování cesty, kontrolujete zavazadla, pasy, letištní vstup, a pak těsně před letem vás napadne: “sakra, nemám hotovost v eurech/dolarech!” letím a peníze potřebuji hned po příletu — co teď? možná už stojíte frontu u směnárny hned za kontrolou. no, v tu chvíli mi běhá mráz po zádech. protože, a teď upřímně, měnit peníze na letišti je častější chyba než roztržený kufr.

Letištní směnárny: proč (téměř) vždy proděláte

Napadlo vás někdy, proč mají letištní směnárny vůbec otevřeno i v noci? Není to proto, že by chtěly být extra užitečné. Ve skutečnosti z vás ale dělají “dokonalého klienta” – spěcháte, nemáte čas hledat lepší kurz a riskovat, že zůstanete bez hotovosti. Často to končí tak, že vydáte tisíce korun navíc úplně zbytečně.

  • Kurzy jsou nevýhodné — schválně, podívejte se na kurz na webu své banky a pak ten na letišti. Rozdíl běžně 10–15 %.
  • Skryté poplatky — údajně “bez poplatků”, ale dostanete “speciální kurz” – aplikace Revolut nebo české KB vám to v přepočtu spočítá během vteřiny.
  • Žádná konkurence — kdo by na letišti stavěl lepší směnárnu? Zkuste odmítnout, když nutně potřebujete hotovost na taxík v cizí zemi…

Na letišti Václava Havla jsem minulé léto “z hecu” zkusil vyměnit 100 euro — dostal jsem zpět o cca 330 Kč méně, než kdybych využil bankomat v centru Barcelony. není to zas tak málo. Petr, kolega z práce, už letištní směnárny ze zásady obchází obloukem: jednou v Londýně přišel na tom samém triku o cenu jedné večeře.

airport currency exchange counter prague

Existuje vůbec situace, kdy to dává smysl?

Možná — ale nejsem si jistý, že se to týká většiny lidí. pokud jedete na místo, kde je nedostatek bankomatů (někde v zapadlém koutě Albánie nebo západní Ukrajině), směnit pár drobných na letišti může dávat smysl. Bankomaty bývají i na malých letištích v Asii, prostě je třeba chvíli hledat. Moje máma vždycky říká “radši mít pět euro v kapse než bloudit po nádraží”… něco na tom je, ale ani tak bych nešel přes víc než pár desetieurovek.

Jak na výhodnou směnu peněz: Průvodce pro rok 2024

  • Používejte platební kartu s dobrým kurzem — Revolut, Wise a některé české banky mají kurzy skoro jako střed.
  • Výběr z bankomatu — většina evropských (i světových) bankomatů přijímá karty a vy přicházíte jen o minimální poplatek.
  • Malou částku měňte před odletem — v centru Prahy (Exchange, směnárna v Kaprově ulici), lepší kurz a žádný stres před cestou.
  • Nikdy nepřijímejte “dynamic currency conversion” — když vám bankomat nabízí “převod do CZK”, řekněte prostě ne.

Doporučení z našeho firemního chatu: vyberte si v destinaci z bankomatu hned na letišti drobnou částku, ale nezapomeňte předem zkontrolovat poplatky u své banky. Možná máte “výběr zdarma” — možná vám to sežere půlku oběda.

man withdrawing cash at foreign airport atm

Co měnit určitě nikdy nemít?

No, rozhodně se vyvarujte směny velkých sum na letišti. To je cesta do pekla — nebo minimálně do červených čísel na výpisu. koruny směňujte raději na eura/dolary předem v osvědčené směnárně, třeba Exchange na Příkopech v Praze, nebo si už před cestou založte “cestovní kartu”. Například Revolut má dnes už každý druhý člověk, i moje máma — což je samo o sobě docela vtipné.

V závěru… nebo vlastně ani ne

No, možná to neplatí pro všechny. některým prostě vyhovuje jistota papírových peněz v ruce, i za cenu horšího kurzu. Ale kdybych měl poradit něco, co mi zachránilo už hodně stovek korun — letištní směnárny obcházejte obloukem, ideálně se na ně ani nedívejte. Většinou to bez nich jde úplně v pohodě… nebo máte jiný tip? Pište do komentářů, už jsem slyšel tolik historek, že možná jeden z vás ví víc.