Možná jste to někdy zažili taky — koupíte nový „super“ čisticí sprej, prsknete na mastný sporák, čekáte efekt z reklamy… a ono nic. minule jsme se s kolegyní smáli, kolik těch leštidel už má doma pod dřezem, ale pořád to doma nevypadá jako v showroomu IKEA. Možná je čas změnit v čem hledáme kouzlo pořádku: co fungovalo našim babičkám, nejednou vážně funguje líp než barevná chemie ze supermarketu.
Proč se vracet ke starému?
Téma domácí ekologie je u nás v Praze, Brně nebo Plzni slyšet častěji než zvuk tramvaje v pátek večer. Ale na rozdíl od módních trendů není babiččina soda bikarbona nebo ocet jen ekologická — většinou prostě čistí rychleji, bezpečněji a levněji. Nehledě na to, že s nimi často odstraníte i fleky, na které reklamní spreje nestačí (testováno na vlastní kuchyni i koupelně, o těch skvrnách na troubě radši pomlčím).
Top 5 babiččiných triků, které fakt fungují
nemusíte rozehřívat laboratoř ani hulákat „Eko domácnost!“ do chatů. Stačí mít pár základních surovin:
- Soda bicarbonate na všechno — sypu ji na keramickou desku, nehromadím žádný sprej na připáleniny. Stačí nechat chvíli působit a setřít hadříkem. Mimochodem, kolega tvrdil že odmašťuje špatně, ale já mám opačnou zkušenost.
- Ocet na vodní kámen a zápach — na minulou sobotu jsem jej použil místo čističe na rychlovarnou konvici, po hodině ani stopy po „kamení“. Je ostrý, takže bacha na barevné povrchy, tam bych byl opatrný.
- Citrón proti mastnotě a zápachu — půlka citrónu na prkénko, chvíli promnout, nechat působit, opláchnout. Zmizí skvrny i zápach ryby — mám ověřeno, i když možná jen mám šťavnatější citróny než soused…
- Jedlé mýdlo na skvrny a špínu — jestli vám někdy přišla flekatá utěrka nebo tričko, zkuste pořádně promnout žlučovým mýdlem (prodávají běžně — i DMko kousek od nás jej má). Nezdálo se mi to, ale u mastných fleků funguje líp než běžné prášky.
- Káva na zápach v lednici — slyšel jsem u tchyně na rodinné oslavě, prý stačí hrst čerstvé (nevařené!) kávy do misky do lednice. Překvapivě pohltila zápach od sýra a ryb během dvou dnů.
Kdy chemii raději nechat být?
Jasně, všechno má svoje limity. Pokud máte doma malé děti — nebo urban legendu pana Plíška, co jednou omylem vyčistil podlahu Savem a zničil parkety — možná raději zónujte, na co přírodní, a na co přece jenom ten „supermarketový“ arsenál. Ale na běžný úklid fakt nedávám už nic jiného než sodu, ocet, citrón. V koupelně jsem chemii víceméně vyřadil úplně — až na pár extrémních případů.
[IMAGE2]grandmother cleaning tips home[/IMAGE2>
Rychlé tipy pro každodenní úklid
- Mějte po ruce nádobku s jedlou sodou – ideál třeba starou PET lahev s dírkami v uzávěru.
- Pár mentolových cukříků do odtoku – soused říkal, že to pomáhá na zápach, ale testuji teprve od včera…
- Půlka citrónu se dá nechat v mikrovlnce 2 minuty (na max) – setřete a bude vonět svěže jako v kavárně.
- Do octové vody můžete namočit koupelnovou hadru – celé to voní čistotou o něco déle.
Bude váš dřez zářit bez chemie?
nevím, jestli je to stoprocentní pro všechny – některé fleky asi nepřeperete (aspoň já měl jeden mastný pekáč, co se nakonec stejně loučil v kontejneru). Ale v 90 % případů mám čistší nádobí, méně škrabanců na umyvadle a výhodu toho, že nevdechuji záhadné vůně z dávkovače. Vlastně mě to celé začalo bavit daleko víc, když jsem nemusel řešit, co je kde „na keramiku, na obklady, na nerez“ – prostě soda, ocet, citrón a jedu…
Vlastní zkušenosti mění pohled, i když nejde o instantní zázrak jako z reklamy z televize nova. Každý může přidat své vychytávky – napište je klidně do komentářů, nebo napište, co u vás naopak moc nefunguje. třeba se poučíme navzájem. V každém případě – až příště vyrazíte na úklid, zkuste dát šanci starým trikům s novou energií. ono to často stačí.