Jste zmateni, jak ostatní mohou trávit dovolenou na úrovni a přitom nepřijít na mizinu? Nedávno jsme v našem kancelářském chatu řešili, kolik vlastně na dovolené utrácíme – a čísla byla divoká. Ale pak kolega prohodil: „Hele, já si už léta šetřím nenápadně a nikdo nepoznal rozdíl.“ Tak jsem se do toho ponořil.
Možná vám to připadá složité — kde šetřit, aby si nikdo z rodiny ani přátel ničeho nevšiml? Jde to a není to věda. Tady je pár triků, které používám i já (a nikomu je neříkám… nu, až doteď).
1. Ubytování: draze nevypadá vždy luxusně
Města jako Praha nebo Brno — tam ceny letí vysoko, ale okrajové čtvrtě má každý zasklené. Přitom právě tam jsou často apartmány nebo menší hotely, kde pokoj stojí polovinu. Tip: použijte filtry na Booking.com podle ceny i vzdálenosti od centra. Metrem nebo tramvají jste všude rychle. Možná nejluxusnější zážitek získáte tam, kde to turisté neznají. Moje máma vždycky tvrdila, že „nejlepší restauraci máš za rohem, ne na hlavní třídě“ – a v ubytování to někdy platí taky.
2. Letecké triky, které Češi často neznají
Loni jsem letěl do Athén za cenu, za kterou jiní jeli vlakem do Budapešti. Klíč? Lety ve středu nebo v úterý, kdy je menší poptávka — ceny bývají nižší až o 30 %. Zabookovat přes incognito režim v prohlížeči, vymazat cookies, nebát se letů s přestupem. V našem chatu někdo používal Kiwi.com a prý „stačí být rychlý, nabídky mizí během hodin.“ Sám jsem testoval a fakt to funguje.
- Flexibilní data — může se stát, že ušetříte tisíce za jediný den posunu
- Cena za příruční zavazadlo není vždy stejná, letět s minimalismem je teď IN
- Nízkonákladovky někdy letí z Vídně — započítat cestu, ale i tak sledujte spoje Student Agency
3. Stravování: lokální trhy a tipy od místních
Tady je věčných dilemat nejvíc. Na dovolené má člověk chuť „užít si“, ale účtenky rostou. Řeknu to narovinu – snídaně v apartmánu fakt neurazí, když si koupíte čerstvé rohlíky a místní sýr. Moje zkušenost: v Itálii jsem jedl panini od stánku na trhu za 2 Eura, a soused se divil, že jsem „utrácet nemusel“. Večere? Většinou hledám restauraci 2–3 ulice od hlavní třídy – poloviční ceny, větší porce, minimum turistů.
4. Zábava zdarma (anebo téměř zdarma)
Překvapilo mě — letos v Barceloně jsem narazil na skupinu, která pořádala večerní prohlídky města za dobrovolný příspěvek. Takových akcí je v evropských městech hromada, stačí hledat „free walking tour“. V Česku teď frčí aplikace Kudy z nudy — najdete tam akce, které byste nenašli běžně a často za cenu symbolického vstupného.
Pláže, přírodní parky, procházky v centru – sami víte, že nejlepší zážitky nejsou pokaždé nejdražší. I moje teta ze Zlína říká, že nejlepší fotky má vždycky z těch „nejlevnějších“ dní.
5. Klíčový trik: utíkat před sezónou (pokud vám to šéf dovolí)
Měsíc před hlavní sezonou stojí hotely míň, pláže jsou poloprázdné, ceny taxi i jídla nižší. Učitelé to mají těžší, ale pokud můžete, posuňte dovču na pozdní jaro nebo začátek září. V některých destinacích je počasí super a dostanete úplně jiný zážitek.
Opravdu šetřit, ale nenápadně?
Můj soused jede každý rok na „velkou“ dovolenou, ale když jsme se bavili otevřeně, svěřil mi: „Celý trik je, že vím, co za co má smysl dát — a co je fakt zbytečné.“ Očekávání okolí jsou často jen v hlavě, většina nevnímá, jestli pijete espresso v kavárně na náměstí nebo na lavičce v parku s vlastním termohrnkem. A často platí, že ti, kdo nejmíň okatě utrácí, prožívají nejvíc opravdovou dovolenou… ale to už je na jiný článek.
Máte i vy své triky? Podělte se v komentářích nebo to pošlete kámošovi — třeba až vám příště přinese magnetku z Paříže, zjistíte, že ušetřil víc, než byste čekali. Vlastně, už abych plánoval další dovču. Však víte… v našem věku musíme šetřit chytře.