Jak sportovci usínají za 2 minuty? Vojenská technika funguje vždy

military sleep technique athlete relaxation night
Spread the love

Možná jste to slyšeli v rádiu cestou do práce nebo zahlédli na TikToku: existuje technika, se kterou vojáci usínají do dvou minut. zní to jako pohádka, zvlášť pokud jste, stejně jako já, z Prahy a vaše tramvají o půlnoci projede pod oknem. Ale je na tom víc pravdy, než by se zdálo.

Legendární armádní trik – kde se vzal, tu se vzal

Začalo to už během druhé světové války. Piloti amerického letectva se museli naučit rychle usnout – v podmínkách, kdy každý zvuk, cizí zápach a ostré světlo ruší mnohem víc než doma na Letné. A možná to znáte: v noci koukáte do stropu, v hlavě běží myšlenky, a ráno zaspáváte první schůzku. Vojáci tehdy prý dokázali usnout v sedě, a to do dvou minut. Trochu sci-fi, ne?

sleeping soldier in cockpit night air force stress relief relaxation

Ale metoda se rozšířila po světě – a dneska ji používají nejen sportovci, ale i lidi, co dělají na směny. Nedávno jsem narazil na příběh, jak ji používají naši hokejisti. Prý to není všelék, ale někdy zabere. O co jde?

Postup v šesti krocích: Vyzkoušeno na vlastní kůži

  1. Udělejte si pohodlí. Lehnete si na záda, ruce podél těla. A ano, fakt to funguje i v posteli na kolejích v Brně nebo když spíte v autě na festivalu.
  2. Začněte s uvolněním: nejdřív obličej – čelo, líce, jazyk. Prostě jakoby se vám rozplynula tvář. Malý tip: nepřemýšlejte, jestli to děláte správně.
  3. Ramena dolů. nebuďte křečovití, klidně pár vteřin vydýchejte. Po ramenech povolíte jednu ruku, pak druhou – celá paže musí prostě „změknout“.
  4. Teď přijde na řadu hrudník – pomalu vydechněte a uvolněte se. Pokud si u toho všímáte, jak moc rychle vám buší srdce, to je normální – několikrát se mi stává to samé.
  5. Postupně uvolněte stehna, pak lýtka, nakonec chodidla. Já si vždycky říkám, že jsem „fazole ve spacáku“.
  6. A teď to hlavní: vypněte mozek. Ano, nejde to vždycky – ale zkuste si představit černé plátno, moře, něco monotónního. Jak říká kolega od nás z agentury: „Představuju si, že jedu vlakem z Pardubic do Havlíčkova Brodu a venku je tma.“ Víc fantazie netřeba.

[IMAGE2]athlete relaxing sleeping on locker room bench calm mind focus rest[/IMAGE2>

Co když to nezabere?

Občas to prostě nejde. Třeba minulý měsíc mi nepomohlo vůbec nic – nervozita, zkouškové období, plus soused znovu vrtal ve dvě ráno. i vojenská technika má své limity. Někdy je nutné dát si šanci na klid – vypnout mobil, neřešit e-maily a aspoň hodinu před spaním nesledovat Instagram. Můj soused tvrdí, že mu pomáhá i teplý čaj před spaním – já bych se asi celou noc budil.

Tipy a triky, které pomáhají i sportovcům

  • Pravidelnost – chodit spát i vstávat ideálně ve stejnou dobu (vím, zní to jako rada z letáku VZP, ale má to něco do sebe).
  • Omezení světla: závěsy nebo alespoň maska na oči jsou základ. A pokud jste někdy spali v paneláku na sídlišti, chápete.
  • Krátká dechová cvičení – čtyři sekundy nádech, osm sekundy výdech. V našem týmu to „jede“ už půlka lidí.
  • Méně kofeinu – tohle je snad jasné. No, možná ne pro všechny…

Upřímně řečeno, i když vojenský trik nefunguje na sto procent pokaždé, většinou už během třetího kroku necítím ani mobil vedle polštáře. A ráno neříkám tolikrát „ještě pět minut“.

Má to smysl i pro vás?

Pokud patříte mezi ty, co večer nedokážou zastavit proud myšlenek, je vojenská metoda zajímavý hack. Sportovci, studenti, unavení rodiče – není to kouzlo. Ale když mi na minulém firemním team-buildingu (jo, v Krkonoších) někdo vyprávěl, že díky téhle technice usíná i po rušném dni, rozhodl jsem se jí dát opravdu šanci. Vlastně – možná mi to přijde lepší než počítání oveček, i když občas stejně skončím u nekonečného scrollování zpráv.

Zkuste si to – a pak napište do komentářů, jaký vlastní trik na usínání vám funguje. Možná vás překvapí, jak obyčejné metody bývají ty nejúčinnější. v podstatě, jak říká moje máma: „hlavně vypnout hlavu.“ Víc od spánku asi chtít nemůžeme, že? No, uvidíte sami…