Věděli jste, že výrobci čisticích hub přišli za poslední rok o víc než 20 % tržeb? Přitom ještě pamatuji, jak doma byla houba skoro posvátná věc – nesahat, je na vanu! Dnes ji v koupelně často vůbec nenajdete. Možná proto, že technologicky jsme trochu pokročili, ale taky proto, že s ní je víc práce, než užitku. V našem bytě se o tohle téma vede rozhovor furt, hlavně od té doby, co jsme zlikvidovali poslední růžovou houbu…
Houba – pomocník minulosti?
Leckterá máma by se hádala, ale houba vlastně není tak hygienická, jak si myslíme. Zachytává bakterie, plíseň, zbytky čističů… jedna paní ze sousedství tvrdí, že houba je „líbánky pro bakterie.“ No, když mi to minule ukázala pod UV světlem (fakt!), už jsem ji nechtěla brát do ruky. Navíc – roztřepené okraje, nepříjemný zápach po pár týdnech… Ani ta nejlevnější z drogérie není zadarmo.
Co teď Češi používají místo houby?
Minulý týden jsem si všimla, že v pražském DM byla celá sekce nových „superhadříků“ na koupelnu – mikrovlákno, eko švédské utěrky, drátěnky i speciální mopy s otočnou hlavicí. V domácím chatu padaly tipy typu „stará bavlněná trička“ nebo „použitý kartáček na zuby“. A kolega z práce mi vyprávěl, jak jeho žena zkouší parní čistič. Prý rychlé, efektivní, ale trochu hlučné. Když jsem googlila ceny, není na tom nakonec hůř než slušnější houba – hmm…
- Mikrovláknové utěrky. Nasucho sbírají prach, na mokro zvládnou i vodní kámen a mýdlové skvrny.
- Staré hadry/trička. Dobré na první „namáčení“, vydrží i agresivnější chemii.
- Kartáčky na zuby. Pro spáry nebo kolem kohoutků – detailní práce, ale nebaví každého.
- Parní čističe. Drahé, ale ekologické – používáte jen vodu, žádná chemie, žádný zbytečný plast.
Upřímně, pořádně čistou vanu z toho mám opravdu rychle jen s mikrovláknem. Ale… možná se pletu? Nezkoušela jsem všechny vychytávky.
Funguje to vůbec lépe?
Tady je zajímavé, že když jsme to porovnávali s kamarádkou měsíc zpět – ona se drží staré houby, já nového hadru – výsledek byl fakt podobný. Rozdíl? S hadřikem stačí jednou přejet a není třeba drhnout. U houby musíte častěji namáčet a pořád vznika pěna navíc. Představa šplíchající špinavé vody všude okolo? No díky, radši bez toho.
Tipy, jak na opravdu rychlé a efektivní čištění
- Vždycky čistěte odshora dolů – voda stéká, šetříte si práci.
- Nečekejte na „velký úklid“. Rychlé setření utěrkou po sprchování zabrání vodnímu kameni.
- Jednou za čas přidejte kapku octa – výborně funguje na baterie a odolné skvrny! Ale pozor na silikon a přírodní kámen.
- Kartáček na obtížně dostupná místa – zvlášť kolem odpadu a v rozích.
- Mějte v koupelně vlastní „rychlý set“: mikrovlákno na umyvadlo, extra na záchod, jedno staré tričko na větší plochy.
Podle mě tímhle stylem dává člověk koupelnu dohromady za 10 minut – i když možná je to moje zkušenost z paneláku, kde nemáme mozaikové spáry…
Proč už houba není IN?
Podle průzkumu, který jsem nedávno četla v Seznam Zprávách, je pro Čechy nově důležité rychlé čištění bez bakterií. Taky hraje roli menší ekologická stopa – hadr vyperete, houba končí v koši. Upřímně, nevím, jestli mě houba někdy bude chybět. Ale jedno je jasné – doby, kdy ji vyžadovala každá babička, jsou pryč.
Takže – máte v koupelně ještě někde tu starou houbičku? A nebo už jedete na vlně mikrovlákna, kartáčků a páry? Napište mi dolů, jak to vidíte vy. Výměna zkušeností je totiž, aspoň v úklidu… k nezaplacení.