Fengshuej v koupelně: kde skladovat kosmetiku pro zdraví a krásu

feng shui bathroom modern minimalist Czech style
Spread the love

Prý největší chaos v bytě bývá právě v koupelně. Všimli jste si někdy, že vám krémy nebo šampony nějak podivně rychle docházejí? Nebo voní jinak, než když jste je přinesli z obchodu? Nedávné pondělní ráno jsem si místo čisté pleti vyrobil šupinatou – a přišel jsem na to, že skladovat sérum vedle topení nebyl nejlepší nápad. Přitom na správném místě může vaše kosmetika udělat víc, než se zdá. A podle feng-šuej jde i o zdraví…

Proč řešit feng-šuej v koupelně?

Možná si říkáte, že rozmístění kelímků a lahviček je hlavně otázka estetiky. Jenže vlastnosti vody – proudí, pohlcuje, odnáší – v koupelně ovlivňují i nás: náladu, energii, odolnost i kvalitu pleti. No a když vezmete v potaz, že podle feng-šuej je koupelna “ztráta energie” v domě, skladování kosmetiky na náhodu prostě nedává smysl.

Jak (ne)skladovat kosmetiku: tipy, zkušenosti, omyly

Nedávno u nás probíhala v chatu diskuze o tom, proč některé krémy zvláštně pění, jiné nepříjemně voní. Můj kolega tvrdil, že stačí zavírat víčka a je to. Ale už jsem pár let doma zjistil, že je to složitější.

  • Horko je nepřítel – krém vedle žhavého radiátoru (což je v panelovém bytě každá druhá polička) se zkazí rychleji, než stihnete změnit produkty podle sezony. Proto skladujte kosmetiku co nejdál od zdroje tepla.
  • Příliš vlhka – kus kosmetiky na kraji vany je sice po ruce, ale za pár týdnů uvidíte, jak mění konzistenci. Vlhost rozkládá účinné látky. Lepší je zavřít kosmetiku do zásuvky nebo skříňky nad umyvadlem (ale pozor, nad není v – vevnitř je často větší vlhko, zkušenost z Malé Strany… v jedné staré koupelně to nebyla radost).
  • Světlo a vzduch – hlavně séra a přírodní kosmetika se rychle kazí pod vlivem světla. Pokud můžete, využívejte tmavé skleněné dózy anebo kosmetiku ukládejte do skříňky, co má dvířka.
  • Minimalismus podle feng-šuej – opravdu potřebujete pět balzámů najednou? Staré otevřené produkty vyhoďte. Jednak správně “tečou” energie, jednak nedráždíte pleť chemií, která nemá sílu. Nebo alespoň oddělte “denní” a “rezervní” kosmetiku.

feng shui bathroom detail modern cosmetic shelving

Kde (ne)umísťovat: nejlepší a nejhorší místa

Mama vždycky říkala: “Tak ať to není přímo na zemi!” Nejen kvůli bakteriím… Podle učení feng-šuej platí:

  • Nad pračkou – vysychá, vibruje, kazí se
  • Nad toaletou – kamarádka to tak má, ale energeticky to není top, prý to “odnáší” krásu a zdraví pryč
  • Na poličkách pod stropem – sucho, v zimě teplejší vzduch, přípravky mění konzistenci
  • Dobré místo: polička ve skříňce u umyvadla – často je tam stálá teplota a můžete snadno regulovat počet věcí
  • Kosmetický organizér na zrcadle – fajn řešení, pokud se neohřívá od světla

Nedělejte si iluze – málokdo má koupelnu podle “instagramu” (před týdnem jsem počítal, co všechno schovávám za dveřmi…). Ale pár přesunů a vyřazení zbytečností zvládne každý.

practical small bathroom storage Czech style feng shui

Pár tipů na závěr: aby kosmetika nejen vydržela, ale i fungovala

  • Používáte-li přírodní a bio kosmetiku, skladujte nejcitlivější produkty (oleje, séra) klidně i v lednici – překvapivě mi to poradili v drogerii v Brně měsíc zpět, od té doby serum vydrží dvakrát dýl
  • Malé vzorky a “cestovní” balení dejte do šuplíku s ponožkami – ano, slyšíte dobře. tam je chládek a málo světla.
  • Nejhorší je nechávat něco otevřené. Opravdu, jednou jsem nechal kelímek masky otevřený během sprchy a ráno už měl “pěkný” povlak…

A v duchu feng-šuej – „méně je více“. Projděte své zásoby a udělejte z koupelny místo, kde se vám bude dobře nejen čistit zuby. Energie a nálada se změní úplně jinak, než čekáte. Možná to funguje… možná taky ne – ale když už investujeme do kosmetiky stovky korun, proč jí zbytečně škodit, že?

Váš koupelnový šuplík čeká. Máte své feng-šuej tipy? Pište je do komentářů nebo nasdílejte článek známým. V koupelně se toho vážně děje víc, než si myslíme.