Zkuste si tipnout, kolik minut denně Češi věnují odličování obličeje. Podle průzkumu z minulého roku většina z nás stihne celý proces za méně než tři minuty — a pak se diví, proč je pleť unavená, šedá a najednou se objevily vrásky tam, kde dřív nebyly. Možná si říkáte „mě se to netýká“, ale právě drobné každodenní chyby od expertů dostávají nálepku: nevratné poškození kůže. Největší z nich? K tomu se dostanu.
Co děláme špatně — i když si to nechceme přiznat
nebudu vás napínat, ta chyba je až nepochopitelně banální: většina z nás odličuje obličej příliš agresivně nebo nedostatečně jemně. Kolikrát vám došel micelární odličovač, tak jste sáhli po obyčejném mýdle? Nebo drhli oči vatovým tamponem tak, že pokožka hořela? Pár kolegyň na to přísahá dodnes. Jenže dermatologové, se kterými jsem včera diskutoval v našem brněnském chatu pro tipy na péči o pleť, říkají jedno — právě tady si ničíme přirozenou ochranu pokožky.
- Alkoholové tonikum po odlíčení? Zkuste si na týden všimnout, jak vaše tváře začnou pnout.
- Příliš horká voda? Častá chyba hlavně v zimě. Výsledek — dehydratace a ztráta pružnosti.
- Tření místo jemného přitisknutí? Za týden začnete sledovat mikrotrhliny a podráždění okolo očí.
Mimochodem, známý z Jihlavy mi nedávno říkal, že maminka řešila podráždění pár let a až dermatoložka jí řekla, ať v koupelně vymění ručníky častěji — občas je to tak prosté.
Proč je to tak vážné? Kůže si pamatuje každou chybu
Když odličujete silou, rozmazáváte make-up a zbytky špíny do pórů — ale to není největší průšvih. Nejhorší je narušení tzv. hydrolipidové bariéry. Ta má chránit vaši pokožku před bakteriemi a ztrátou vlhkosti. A tady bacha: když ji zničíte byť jen jednou, nemusí se už stoprocentně obnovit. Nevěřím všem těm reklamám na „zázračné“ obnovující séra — sama jsem je testovala měsíce tři zpátky a změna skoro žádná.
[IMAGE2]damaged skin barrier illustration closeup[/IMAGE2>
Navíc, u citlivé pleti stačí malý zásah a jednou porušená bariéra se projeví akné, začervenáním, sklonem k ekzémům, a časem i hlubšími vráskami — čili to, co řeší každá druhá kamarádka po třicítce.
Co dělat jinak: chytré odličování po česku
Na základě rozhovorů s dermatology v Brně i Praze a zkušeností z našeho dětského oddělení (moje sestra tam pracuje, čili insider knowledge) — jednoduchý must-have postup:
- Vždy dvoufázově: nejprve odličovač na olejové bázi (rozpustí SPF a make-up), pak jemný čistící gel. Žádné mýdlo, fakt.
- Žádné drhnutí: tamponek jemně přikládejte, počkejte pár vteřin a teprve poté setřete.
- Vodu vlažnou, ne horkou. Zní to banálně, ale v zimě je to zvyk číslo jedna.
- Ručník vždy čistý — a nesdílejte ho s přítelem (tohle platí i u zubních kartáčků, ale to je jiný příběh).
- Bez alkoholu a parfémů — platí na všechny produkty, od micelárek po tonika.
Na závěr — mamka mi vždycky říkala, že „pleť se má hýčkat, ne mučit“ a asi na tom něco bude, i když občas to působí starosvětsky. Zkuste se zamyslet, jaké zlozvyky máte vy — možná právě kvůli jediné chybě v odličování bojujete s tou suchou šupinkou na tváři už půl roku.
Tip navíc: kdy vyhledat dermatologa
Pokud se pupínky, začervenání nebo napnutá pokožka vrací pořád dokola, není ostuda zajít na kožní. I když ve vašem městečku ordinaci nemají (Beroun zdraví!), řada odborníků už konzultuje online. Mimochodem — v našem chatu to vyzkoušela už polovina kamarádek a prý to není tak trapné, jak si představovali…
V závěru — no, prostě nepodceňujte to, co děláte večer v koupelně. Malá změna odličovacího rituálu často odvrátí doslova roky problémů. Pokud máte další tipy, šup s nimi do komentářů — klidně i oblastní vychytávky ze severu Čech nebo Vysočiny. Rád se nechám překvapit.