Všichni milujeme rychlost a pohodlí — mikrovlnka je možná nejpoužívanější spotřebič po rychlovarné konvici. Ale věděli jste, že pár “nevinných” potravin se v mikrovlnné troubě může změnit ve skutečné malé neštěstí? Na minulou sobotu jsem málem zapomněl uvařená vejce vyndat — a dobře, že jsem to udělal. Jinak už bych možná neměl čím psát tenhle článek.
Co vám (ne)řeknou návody: rizika, o kterých se moc nemluví
V Česku máme takové to “šoupni do mikrovlnky — ono to nějak dopadne”. Znáte to, ne? Jenže některé suroviny opravdu do mikrovlnky nepatří. V lepším případě vznikne nepořádek, v horším poškodíte mikrovlnku nebo ohrozíte zdraví (a ano, i domácí klid).
Vejce ve skořápce — malá domácí bomba
- Vysvětlení: Syrové i vařené vejce v celku může v mikrovlnce explodovat. Pára se hromadí uvnitř skořápky a když už to nevydrží… je vymalováno.
- Moje zkušenost: Kolega z bývalé práce chtěl “rychlovku” k obědu — no, pak jsme čistili kuchyňku všichni tři. Nikomu to fakt nepřeju.
Jídlo v uzavřených nádobách — tlak dělá divy (ale špatné)
- Typický příklad: Jogurty, polévky v plastových kelímcích, omáčky v láhvi — mikrovlnka z nich udělá něco mezi granátem a fontánou. Tlak nemá kam uniknout.
- Tip od souseda: “Někdy si myslím, že si aspoň otevře to víčko — u kafíčka mi vyprávěl, co všechno pak měl na stropě.”
Hrozny, chilli papričky a další “záludnosti”
- Hrozny: Dostanou se do mikrovlnky a vzniká plazma (ne, opravdu to není zábava). Byl o tom i článek na Vědě24 — a upřímně: kdo tohle zkusí, měl by si vzít i hasičák…
- Chilli papričky: Mikrovlnka z nich vytáhne páru s kapsaicinem, která dráždí oči a sliznice. “Bratránek to zkusil, potřebovali jsme hodně větrat,” smál se v našem rodinném WhatsAppu.
Pozor i na běžné věci: co doma často přehlížíme
Na první pohled nevinné věci, do kterých byste to možná neřekli.
- Hliníková fólie, kovové obaly: Nepatří do mikrovlnné trouby — jiskření, poškození spotřebiče a v horším případě i požár.
- Plastové nádoby, které nejsou “do mikrovlnky”: Uvolňují škodlivé látky (BPA, mikroplasty). Nedávno jsme o tom v práci vedli menší debatu — opravdu, radši používejte označené nádoby.
- Ovoce s tvrdou slupkou (jablka, broskve apod.): Skořápka nepustí páru ven — a pak to bouchne. Zvlášť když je to “jen na půl minutky zahřát”.
Jak být o krok napřed: jednoduché rady (i když možná zní až moc prostě)
- Nikdy nedávejte do mikrovlnky: Vejce ve skořápce, uzavřené sklenice, nádoby z kovu či alobalu, nezakrojené ovoce, hrozny, chilli papričky.
- Ohřívat s rozumem: Otevírejte víčka (ne úplně — stačí uvolnit), používejte nádoby s označením “do mikrovlnné trouby”.
- Pozor na malé děti: Nemálo “překvapení” vznikne, když děti “pomáhají” v kuchyni a zkouší experimenty. Učte je pravidla.
- Větrejte po ohřívání pálivého: Pokud přece jen ohříváte něco s chilli, otevřete okno hned po skončení — páry fakt nejsou příjemné.
Vím, že většinu z toho už asi znáte — nebo si aspoň myslíte, že znáte. Ale reálně… zeptejte se dnes doma, jestli to ví vaše děti, partner, nebo třeba babička. Možná budete překvapení.
Na závěr — kuchyně není laboratoř (nebo aspoň by nemusela být)
Na minulém firemním teambuildingu někdo zapomněl v mikrovlnce politou utěrku. Nezačala hořet, ale smrad byl cítit ještě měsíc. Takže, ať už mikrovlnku používáte denně nebo jen jednou za měsíc — těch pár “pravidel přežití” se opravdu vyplatí.
Znáte nějaký další “mikrovlnný fail”? Napište do komentářů, přidejte fotku (používáme už jen odolné hrníčky z Ikey — smutné, ale pravdivé). Jo a jestli se chcete pobavit, zadejte někdy na YouTube “microwave disaster kitchen”. A pak si asi radši dejte čaj — ten ještě mikrovlnka nezkazila. Většinou…