Expert varuje: tato běžná chyba při vaření ničí vitaminy v zelenině

czech home steaming vegetables healthy kitchen
Spread the love

Věděli jste, že některé superzdravé zeleninové pokrmy nejsou ve skutečnosti tak zdravé, jak si myslíte? V našem rodinném chatu se posledně rozjela hádka o tom, proč má babiččin špenát někdy „divnou barvu“ – a sáhli jsme po Google. ukázalo se, že jedna jediná kuchařská rutina připraví zeleninu o většinu vitaminů. Možná si teď říkáte: „To mě zase jenom někdo straší,“ ale uvidíte sami – už po pár minutách vaření si to možná budete pamatovat navždy.

Co se ve vaření zeleniny nejčastěji kazí

Většina z nás miluje tu klasickou českou domácí kuchyni: dušená mrkev, květák „na mozeček“, brokolice s máslem… I když to všechno zní zdravě, chyba bývá právě v tepelné úpravě. Nejvíc vitaminů ničí dlouhé vaření ve velkém množství vody. Jasně, moje máma vždycky říkala, že „zelenina musí být měkká, ať to děti snědí.“ Ale s tímhle přístupem máte v talíři spíš barevné bláto než vitaminovou bombu.

boiling vegetables czech kitchen

Co se s vitaminy opravdu děje?

Například vitamin C — ten naše tělo vůbec neskladuje, a přitom ho ve vařené brokolici najdete zhruba o 50 % méně, pokud ji necháte bublat deset minut ve vroucí vodě. podobná situace je s vitamíny skupiny B, kyselinou listovou i s některými minerály. Moje kolegyně říká, že už několik let ani nesolí vodu na vaření a stejně se „všechno vypaří“ — a dává to smysl.

  • Delší vaření = ztráta vitaminů, hlavně těch „teplotně citlivých“
  • Zelenina ve vodě = vitaminy vyluhované do vývaru
  • Vyhazujete-li vodu po vaření, ztrácíte i minerály (železo, draslík)

Jak zachovat co nejvíc vitaminů?

Je to jednodušší, než se zdá – a nemusíte být šéfkuchař. Základ? Vařte zeleninu co nejkratší dobu a pokud to jde, tak v páře. Pára je vůbec takový domácí hack: mrkev stačí dát na pařáček na pár minut — zachová si barvu, hrskne křupne a díky chuti je pro děti i „hubení kolegové z práce“ lákavější.

Nedávno jsme se v práci bavili, že nikdo nemá čas stát u plotny celé odpoledne. Čas šetří i další tipy:

  • Nakrájejte zeleninu na větší kusy — menší kontakt s vodou, méně ztrát
  • Nesolte vodu předem, vitaminy B jsou citlivé na sůl i na teplo
  • Hned po dovaření zeleninu „šokujte“ studenou vodou — zachová barvu i chuť

[IMAGE2]fresh steaming vegetables in kitchen[/IMAGE2>

Stojí za to dělat kompromisy?

Pokud váš čas tlačí a kolem vás se motají děti, chápu – někdy se prostě brokolice rozvaří víc, než by člověk chtěl. Ale přesně proto už roky používám pařáček (koupíte za pár desetikorun třeba v Tescu nebo v Domě potravin) a zeleninu vařím maximálně pár minut. U nás to nikdo „nepozná“ – výsledná chuť je mnohem výraznější a barva vypadá na talíři prostě živěji. Ale asi existují i výjimky… třeba babička na tom svém špenátu stejně trvá a „vitaminy neřeší“.

Nicméně nakonec záleží na každém z nás, jak moc „živou“ zeleninu chce. Pokud vám ale záleží na zdraví — nebo chcete zkusit jednoduchou změnu, díky které možná budete mít i víc energie — zkuste to. V nejhorším zjistíte, že vám stejně chutná všechno jako dřív…

Závěr: Co uděláte příště vy?

Měsíc zpátky jsem začal víc sledovat, jak vlastně vařím a musím říct, že si teď zeleninu užívám víc — nejen chuť, ale i barvy. Neříkám, že je to pro každého, možná to pro někoho zní moc „fitnesácky“. Ale zkuste si příště dát brokolici jen na páře, uderem tří minut. Možná budete překvapeni, jaký rozdíl v chuti ucítíte.

A co vaše triky na šťavnatou zeleninu bez vitamínových ztrát? Pokud máte osobní tip nebo rodinné tajemství, podělte se v komentářích. v kuchyni je totiž pořád co zlepšovat — no ne?