Nedávno jsem se přistihl, že přemýšlím nad hromádkou starých ponožek ve skříni. Vyhodit? No jasně… Ale pak jsem v chatu kamarádů zahlédl fotku legračního ponožkového zajíčka – a najednou jsem si řekl: počkat, tohle má cenu zkusit. Kdo by řekl, že právě nepotřebné ponožky se mohou proměnit v dekorace, užitečné pomůcky nebo dokonce dárky?
Proč byste staré ponožky neměli rovnou hodit do koše
Pravda je, že recyklace už dávno není jen o PET lahvích. S ponožkami je to trochu jiná liga – pořád mají tvar, barvu, vzory a materiál. Vlastně dost univerzální surovina. V naší čtvrti letos dokonce organizovali workshop „Co se starými textiliemi“, což je taky důkaz, že ponožka už není odpad, ale polotovar. Možná tomu pomáhá i trend „zero waste“, podle kterého sousedka paní Hanka šije hadříky na stírání prachu vždy z poctivě vymytých ponožek. Funguje to? Nezkoušel jsem, ale zatím si nestěžuje.
Co můžete s ponožkami udělat? Tohle je jen začátek:
- Roztomilá zvířátka (zajíček, medvídek, mini polštářek na klíče)
- Praktický obal na mobil či brýle
- Vánoční řetěz, ozdoby na stromek
- Lapač prachu do auta – to prý používají i v autodílně za rohem (možná mě tahají za fusekli…)
A pokud si říkáte, že na tvoření nemáte nervy: na většinu těchto „výrobků“ potřebujete nůžky, jehlu, trochu nálady a maximálně patnáct minut.
Nápady na rukodělí podle zkušeností (a pokusů v praxi)
Tak tedy, měsíc zpátky jsem zkusil ponožkovou loutku pro neteř. Dopadlo to… no, vtipně. Dětský smích = úspěch. Nejjednodušší, co jsem kdy dělal: stará pestrá ponožka, bílá nit, dva knoflíky. Naplníte rýží nebo vatou, zavážete uzlem. Hotovo. Fantazii se meze nekladou, včetně extravagantních ponožek po tátovi.
- Obal na mobil: Stačí ustřihnout spodní část, zašít, otočit naruby – a hned máte designový kousek. Malý tip: Melírované ponožky vypadají fakt originálně.
- Lapač prachu: Protáhněte ponožku přes starý kartáč a můžete vysávat klidně i mezi žebry radiátoru. Bylo to doporučované „mámou vždycky“, a asi měla pravdu.
- Hřejivý polštářek: Pokud vás bolí záda, naplňte ponožku rýží, zauzlujte, hoďte do mikrovlnky (pozor, max. 2 minuty) – a máte super ohříváček. U nás doma tomu říkáme „rychlý zábal“, i když… možná je to hodně regionální název.
Kdy ponožky fakt nebrat
Moje babička vždycky říkala: „Co smrdí nebo je natrhlé, není na doma ani na hraní.“ A má pravdu – ponožky plesnivé, rozpadlé nebo z uměliny, která kouše, raději opravdu vyhodťe. Zbytek dát do žlutého kontejneru. Textilní kontejnery jsou dnes na každém druhém rohu – zajímavost: městský úřad je v Brně dokonce mapuje na webu (zkuste najít svůj!).
Co vy na to? Vyrobíte sock-zvířátko, nebo obal na telefon?
Možná jste ten hlavní tvořič doma vy, možná se k tomu dokopete jednou za rok – a možná se jen rádi pobavíte výsledkem. V každém případě: staré ponožky už dávno nejsou na odpis. Stačí deset minut, nůžky a trocha fantazie – a třeba vznikne i něco, co zaujme nejen v Google Discover, ale i u vás doma.
Máte vlastní tipy nebo vtipné příběhy s ponožkami? Napište dolů do komentářů – vážně mě zajímá, co ještě ze staré ponožky dokáže vzniknout. Vždycky se něco najde… no vy víte.