Před pár lety byl Youtube plný domácích workoutů. Večery jsme trávili na koberečku — někdo poctivě podle video lekcí, někdo s vytištěným plánem z Pinterestu. Ale stačí se dnes projít kolem jakéhokoliv fitka: zase je tam narváno. Co se změnilo? Proč domácí cvičení ztratilo lesk a gymy zažívají malý comeback? Když jsem to rozebíral na minulém setkání s kamarády, zjistil jsem, že důvody jsou mnohem složitější, než se zdá…
Čas pandemie skončil: kolektiv táhne
Během lockdownu byl domácí trénink jasnou volbou — nebylo nic jiného. Každý druhý měl doma nějakou gumu na cvičení, podložku, aplikaci se 7minutovým HIIT. Ale nějak to ztratilo šťávu… Kamarád Martin mi říkal, že už ho nebaví koukat do zdi v obýváku: „Vývar si vaříš vedle, práce na home office, a ještě dřepy mezi židlema? Člověk potřebuje změnu prostředí.”
Fitness centra znova lákají právě na atmosféru. Skupinové lekce, společné povzbuzení, hudba — všechno to, co doma těžko nasimulujete. A když vidíte vedle sebe někoho, kdo dře, najednou má smysl přidat poslední sérii navíc…
Motivace: proč se doma cvičí hůř?
Upřímně, lenost není hřích. I já měsíc zpátky místo ranního HIIT zaschoval budíka a tvářil se, že dneska je nějak špatné počasí. V posilovně se ale stydím to odfláknout — když kolem jde trenér, tak prostě dřepnu ještě těch pár opakování navíc (nehledě na to, že se občas koukne i nějaká slečna z vedlejšího pásu). Toto potvrzuje i jedna starší kolegyně: „Doma mám vždycky něco na práci. V gymu jdu na 100 % a mám od všeho klid.”
Navíc, když vidíte pokroky ostatních, získáte pocit sounáležitosti. To je něco, co na obývákové podlaze fakt chybí.
Výbava, kterou doma prostě nenahradíte
Stará pravda: s vlastní vahou se dá zvládnout hodně, ale činky z Lidlu nejsou totéž co pořádná osa. Nedávno jsem zkoušel online trénink s rukama na židli a málem jsem rozbil stůl. V posilovně máte k dispozici nejrůznější stroje, pásy, kettlebelly — prostě všechny ty věci, co je škoda (a často i nemožné) dát si do panelákového bytu.
Abych byl fér, jsou tací, co doma zvládnou neskutečné věci — třeba moje sestřenice z Liberce běhá maratony a doma má vlastní závaží. Ale většina z nás (včetně mě) prostě potřebuje i fyzický kontakt s prostředím a odreagovat se mezi lidmi.
Jak z toho vytěžit maximum?
- Nebojte se začít znovu v gymu. Možná to bude drobet trapné, hlavně po pauze. Ale většina lidí se soustředí na sebe.
- Dávejte si malé cíle. Nejlepší pocit je, když si můžete odškrtnout alespoň 20 minut pohybu.
- Vyzkoušejte různé gymy. Praha je teď plná nových konceptů: minimalistická fitka, crossfit, retro gym jako v devadesátkách—you name it.
- Najděte sparringa. Kolektiv zvyšuje šanci, že nevzdáte třetí sérii. Mě minule doslova dokopala kolegyně, protože zrovna bylo akční menu v Burger Kingu, takže jsme to museli zasloužit…
- Nezapomeňte na pohyb venku. Pokud se vylítat v gymu nezdá, běžte aspoň na Ladronku, nebo dejte kruháč v Riegrových sadech. Kor doma vás v létě fakt nic nenabudí.
Co bude dál?
Možná za rok zase frkne domácí jump rope challenge a všichni si nabijeme prsty o židle. Nebo přijdou nové vymoženosti: slyšel jsem o VR fitness, kde cvičíte s brýlemi na očích – no uvidíme. V každém případě, hlavní je pohnout se, ať už v paneláku, fitku nebo někde na Petříně.
Všechny ty módní vlny jsou hezké, ale nakonec rozhoduje jen to: jste spokojení, pohyb vám dává smysl. A pokud ne, nebojte se to zkusit znovu — třeba tentokrát už fitko budete vnímat úplně jinak.
Máte vlastní tipy, proč jste se znovu nadchli pro posilovnu? Nebo naopak fandíte domácím tréninkům? Napište do komentářů — jsem zvědavý, jestli to vnímáte podobně, nebo jsem ten „divný“ já…