Co se stane, když umístíte tvůrčí koutek podle pravidel feng-shui?

feng shui creative corner home office plants Czech design
Spread the love

Možná to znáte taky – máte skvělý nápad, sednete si k pracovnímu stolu a místo tvoření koukáte do prázdna. Mě už to štvalo před časem, a tak jsem začal zjišťovat, co je špatně. O feng-šuej jsem slyšel spíš od tety (ta by o tom povídala hodiny), ale nějak jsem tomu nikdy moc nevěřil. Ale pak jsem to zkusil dodržet – trochu přeskládat tvůrčí koutek. A stalo se něco… zvláštního.

Proč zrovna feng-šuej – a proč by vás to mělo zajímat?

Feng-šuej vychází z čínské tradice a jde o to, jak proudí energie v prostoru. Možná vám to zní trochu ezotericky, ale když jsem viděl, jak kolegyně z coworkingu po přestavbě „najednou stíhá víc věcí“, začal jsem o tom víc přemýšlet. Nakonec, v Brně prý některé IT firmy rovnou zvou konzultanty, co jim přestavují meeting roomy podle pravidel feng-šuej. To už jsem si říkal, jestli na tom fakt něco není.

feng shui creative workspace, cozy home office Czech style

Umístění aneb nepište básně pod schody

Podle feng-šuej má každá místnost „zónu kreativity“. Najdete ji v západní části bytu nebo pokoje – schválně, mrkněte na svůj plán. pokud sedíte v rohu mezi ledničkou a botníkem, možná je to ten problém. Stačí malý přesun: stůl dejte spíš k oknu na západní straně. To světlo má taky něco do sebe – i naše babičky říkaly, že „u okna myšlenky lip běhaj“.

Jak vybavit kreativní koutek podle feng-šuej?

  • Pořádek je základ. Zní to obyčejně, ale hromady papírů a poloprázdných hrnků flow fakt nepomůžou. Nevím jak vy, ale pokud mám stůl plný drobků, můžu rovnou napsat „nic“.
  • Přírodní materiály. Dřevo, kámen, kov – nic plastového kýče. Kamarádka z Vršovic má na stole místo sošky draka jenom menší šutr ze Sněžky. Prý to taky funguje.
  • Barvy. Ideálně modrá, bílá a kovová. Mně sice přišlo divné dát si kytku v kovovém květináči, ale nějak tam teď mám víc klidu. A přesně to chtějí i pravidla feng-šuej.
  • Rostliny. Ne všechny, ale filodendron nebo malý kaktus z Hornbachu (tam mají teď celkem stylové kousky). Ty prý pohlcují špatnou energii.

home office with plants and natural wood desk in Czech apartment

Funguje to opravdu? Zkušenosti z praxe

Řeknu to na rovinu – nevím, jestli existuje magická „čchi“, nebo jestli mi prostě pomohla změna prostředí. Ale od chvíle, co jsem přestavil koutek podle těchto pravidel, mám pocit, že se mi lépe píše. Možná to dělá víc denního světla, možná to je placebo – ale funguje. A dost lidí v našem chatě si to pochvaluje taky (i když Honza říká, že jeho kočka stejně leze jen pod starou knihovnu).

Tipy, které jsem sám vyzkoušel

  • Nenechávejte za židlí odpadkový koš – feng-šuej to bere jako symbol „blokované energie“. Od té doby mi tam místo koše stojí starý polštář a svět se nezbořil.
  • Na stole jen to, co používáte fakt denně. Ostatní věci pryč – nebo aspoň do šuplíku od Ikey.
  • Větrejte – čerstvý vzduch je podceňovaná součást, možná ta nejdůležitější.
  • Zamyslete se nad tím, co pro vás znamená pohoda. Třeba bez obrázků z Moravy se mi tvoří líp, ale brácha zase potřebuje plakát Zbrojovky.

Vím, že to není pro každého – a možná někomu budou stačit prostě nové propisky. Ale proč si nezkusit usnadnit život tím, že si prostor opravdu „vyladíte“? minimálně je to dobrý důvod konečně uklidit na stole. Víc se vám bude chtít něco vymyslet, a třeba vám někdo i pochválí nový styl.

Vlastní zkušenost? Je to na vás

Na závěr už nevím, jestli funguje spíš ta čínská filosofie, nebo mám prostě větší klid v hlavě díky tomu, že jsem něco změnil. ale když vám práce stojí, když se cítíte zaseklí – zkuste ten stolek přesunout na západ, dejte pryč zbytečnosti a přidejte nějaké rostliny. třeba to bude fungovat i vám.

Máte s tím zkušenost? Napište mi do komentářů, nebo pošlete fotku (neříkám, že ji nezávidím, když bude fakt dobrá) – v našem chatu to teď celkem jede.