Co se stane, když si necháte telefon v kapse při bezpečnostní kontrole?

airport security phone scan in pocket
Spread the love

Představte si: jdete přes bezpečnostní rám v pražském letišti, ve spěchu, v hlavě už máte myšlenky na palubu… a v kapse stále vibruje mobil. Normální příběh – včera to přesně takhle dopadlo i mně. Ale co se vlastně stane, když zapomenete telefon v kapse? Můžou ho poškodit rentgeny, nebo vám prostě jen zamává ostraha?

Rychlá kontrola, nebo malér s ochrankou?

Většinou končítena klasickém: rám začne pískat, pracovník ostrahy (většinou s poněkud znuděným výrazem) zašije očima, až pak dodá „Vytáhněte prosím vše z kapes“.
No jasně, mezi námi, stalo se to snad každému druhému v mém okolí. Sousedi v paneláku se shodli, že „je to stejně fór, stejně rentgeny člověku nevadí“. Ale je to opravdu tak?

airport security check phone in pocket

Může rentgen poškodit váš telefon?

Tahle debata se táhne už roky — dokáže pár vteřin v záření pokazit drahý iPhone, nebo Android? Podle výrobců mobilů, ať už Samsung nebo Xiaomi, se opravdu nemusíte bát. Rentgenový scanner v letištní kontrole (i v nákupácích typu Chodov) je nastavený tak nízko, že elektroniku nijak neovlivní. Pokud ovšem nemáte v kapse starou disketu z roku 1995, to už by mohla být jiná písnička…

čistě teoreticky – vystavení silnému záření a magnetickým polím (např. u lékařské rezonance) by mohlo zařízení poškodit. Ale těch pár sekund při běžné kontrole? Vůbec nic. Můj kolega z IT říká, že by to škodilo spíš uživatelům než technice… i když možná přehání.

Co se opravdu může stát – reálné scénáře z Česka

  • Opožděné odbavení. Připravte se na trapné vyndavání věcí před frontou. Čas vám nikdo nevrátí, no a když letíte s Ryanairem, minuta se počítá.
  • Důkladná osobní kontrola. Možná dostanete rychlý „body scan“, třeba i hmatovou prohlídku. Některé kolegyně tvrdí, že to není úplně příjemné.
  • Ztráta telefonu – v chaosu člověk občas mobil zapomene v boxu, což je nepříjemnější než jakýkoli alarm. Kolega se minulý měsíc nevrátil pro svůj Xiaomi na Ruzyni a sháněl ho tři dny.
  • Zbytečná panika. Moje máma pořad říká, že „rentgen smaže fotky“, i když podle všech zdrojů je to nesmysl. Ale rozumím tomu, proč to lidi řeší.

lost smartphone airport security

Jak se vyhnout potížím: tipy přímo z letiště

Stalo se mi to už třikrát za poslední rok, tak dám pár rad, co možná pomůžou:

  • Před kontrolou vytáhněte telefon, peněženku, drobné – prostě všechno. Raději o minutu dřív než později.
  • Malé věci dejte do jedné kapsy batohu. Budete mít jistotu, že je všechny najdete.
  • Pokud se něco zasekne v boxu, ihned řekněte pracovníkovi – často to mají pod kamerou, můžete to dohledat rychleji.
  • Na víc exponovaných letištích v Česku teď často skenují opravdu pečlivě. Lepší je ukázat, že vše vytahujete ochotně – víc úsměvů, méně problémů.

Moje naděje je, že časem bude kontrola jednodušší a nikdo už nebude panikařit kvůli mobilu v kapse… i když možná jsem prostě optimista. Každopádně – ztratit telefon v letištní kontrole bolí víc, než kdyby spadl do Vltavy. Kor v dnešní době.

Takže shrnuto…

Vlastně se nic hrozného nestane – telefon vám zůstane funkční a na žádné fotky záření nepůsobí. Největší riziko je, že ztratíte čas, možná nervy, a někdy (pokud zapomenete mobil v boxu) i samotný telefon. To může být problém v kterémkoli regionu u nás, nejen v Praze.

Máte zkušenosti s tím, jak se k tomu přistupuje třeba v Brně nebo Ostravě? Napište do komentářů, co se vám (ne)povedlo – třeba se konečně dozvím, jestli je některé letiště u nás opravdu benevolentnější… Nu, vy to víte.