Co se stane, když se vyfotíte na těchto místech? Odpověď vás šokuje

mysterious selfie czech paranormal location
Spread the love

Věděli jste, že některá místa v Česku mají takovou pověst, že se tam lidé bojí pořizovat fotky? Nedávno jsme o tom diskutovali u kávy v práci — a některé příběhy, které jsem zaslechl, mě dost zarazily. Zní to šíleně, ale prý dokonce existuje „blacklist“ míst, kde mobil raději schovejte do kapsy. Možná mi to zní přitažené za vlasy, ale pojďme si to rozebrat.

Místa, kde focení přináší smůlu… nebo něco horšího?

Věřte nebo ne, pověry kolem selfie nejsou výmyslem posledních pěti let. Například na zřícenině hradu Houska — ano, ten s branou do pekla — se prý fotky mazaly samy od sebe už v éře jednoduchých digifotoaparátů. Kamarádka tam byla minulý měsíc a tvrdí, že na jedné fotce má podivný stín. Asi haluz, ale po setmění už bych tam mobil brát nechtěl.

czech abandoned castle mysterious selfie

  • Hřbitovy — sice lákají atmosférou, ale podle starých tradic byste mohli „ulovit“ něco nechtěného. Prý i signál mizí, když tam cvaknete fotku v noci.
  • Kostel sv. Jiří v Lukové — místo plné sádrových soch. Prý když tam cvaknete selfie, může se na fotce objevit postava, kterou jste si nevšimli… Možná jen strach.
  • Památná místa tragédií (např. Pracký kopec u Slavkova) — osobně bych tam mobil ani nevytahoval — mám z toho zvláštní pocit.

Je to jen sugesce, nebo na tom něco je?

Asi si říkáte, jestli to není celé jen v hlavě. Možná… Ale včera mi soused vyprávěl, jak během focení u starého mostu (Dolní Počernice, kdo zná, ten ví) spadl mobil přímo do potoka. A nebyl první — prý „most bere mobily“ každý měsíc. Prostě lidová magie made in Praha.

Nedávno jsem na Facebooku ve skupině o Praze četl debatu o Vyšehradu — lidi tam řeší, že na fotkách vycházejí divné odlesky, i když přímo nesvítí slunce. Fyzika, nebo něco nadpřirozeného? Nejsem si jistý, ale už tam nefotím proti oknu.

Podle čeho poznat, kde raději nefotit

Není to úplně věda, spíš selský rozum a trochu intuice. Pokud:

  • Vidíte cedulku „Zákaz focení“ — samozřejmě respektujte (ale to je jasné, no ne?)
  • Má místo zvláštní vibe, nepříjemné ticho nebo vás něco „tlačí“ do zad
  • Místní vám řeknou, že tam často mizí věci nebo se porouchávají mobily
  • Je to chráněné území — příroda vás možná nechce mít na Instagramu

— raději sáhněte po vzpomínce bez foťáku.

Jak fotit „neproblematičtěji“ — praktické tipy

  1. Respektujte místa s historií. Pokud vám někdo řekne, že něco „není vhodné“, zkuste to vnímat.
  2. Nedělejte si selfie na hrobech a památnících. Můžete tím někoho urazit — a nejen živé.
  3. Zálohujte fotky dřív, než přijdete domů (někdy prostě zmizí — fakt nevím proč)
  4. Pokud vám při focení zatrne, klidně položte mobil. Ne vše musí být na památku.

selfie at haunted places czech republic

Takže fotit, nebo ne?

Osobně? Některá místa mě pořád trochu děsí. Možná jsem jen pověrčivý, nebo prostě moc poslouchám historky z našeho chatu. Faktem je, že když něco působí divně, prostě tam nefotím. Ztracený mobil, rozmazaná fotka, nebo prostě jen špatný pocit — všechno jsem už zažil. Nejsem si jistý, jestli vám tady prodávám pravdu, nebo jen kolektivní fantazii, ale stejně mě to fascinuje.

Vlastně — máte podobný zážitek? Pište do komentářů nebo pošlete fotku (jestli se odvážíte). A jestli znáte další „zakázaná“ místa na selfie v Česku, dejte tip — já už raději fotím jen doma na gauči. Však víte, pro jistotu.

V obecně, lepší jeden pocit bezpečí, než deset povedených fotek…