Stává se vám, že usínáte s telefonem zapojeným na nabíječce – s tím zvláštním pocitem viny, že jste to znovu udělali? Nejste sami – podle průzkumů v našem paneláku takhle nabíjí aspoň půlka sousedů. Napadlo vás ale někdy, co se vlastně děje s vaším mobilem během těch dlouhých hodin na šňůře? Nedávno jsme to rozebrali i v našem pracovním chatu a jeden kolega tvrdil, že už takhle „zabil“ baterku u nového iPhonu. Možná to není tak černobílé, jak všichni říkají…
Legenda, která přetrvává: Ničí se opravdu baterie přes noc?
Je to taková ta klasická historka – „necháš telefon nabíjet přes noc a za rok už nevydrží ani do oběda“. Přitom v roce 2024 většina chytrých telefonů (i ty levnější, třeba Realme nebo Xiaomi – mám obojí doma) už obsahuje chytrou správu nabíjení. Jakmile baterie dosáhne 100 %, nabíjení se přeruší a telefon přejde na tzv. udržovací režim. Znamená to, že mobil se nenabíjí celou noc naplno, jak si lidé často myslí.
Co je ale pravda – každé dlouhodobé nabíjení na maximum trošku opotřebuje akumulátor. Ovšem rozdíl opravdu poznáte až za rok nebo dva, a to hlavně u starších modelů. Mě třeba u Xiaomi Redmi 4 (tam ještě nebyla optimalizace nabíjení) fakt znatelně odešla baterie po roce každonočního „dobíjení do rána“.
Nebezpečí přehřátí? Ano, někdy… ale ne vždy
Teď vážně – slyšel jsem už pár historek, jak někomu vzplanula nabíječka v zásuvce během noci. Ale když se podíváte blíž, skoro vždycky v tom hraje roli pochybná no-name nabíječka za tři stovky nebo různé fejky z tržnice. Pokud používáte originální adaptér a kabel, riziko přehřátí nebo požáru je prakticky nulové.
Naopak – moderní telefony a nabíječky mají zabudované teplotní senzory. Jakmile se něco začne přehřívat, proud se automaticky sníží nebo vypne. Takže – ano, možnost průšvihu tu je, ale v běžných podmínkách v paneláku v Praze 6 je to spíš výjimka.
Kdy se opravdu vyplatí „dobíjet ráno“
Možná se ptáte – stojí tedy za to měnit rutinu? Odpověd je jednoduchá: pokud vám telefon slouží dva nebo tři roky a nemáte v plánu ho prodávat „jako nový“, vykašlete se na to a klidně ho nabíjejte přes noc.
Pokud jste fanda techniky (nebo zrovna kupujete nový iPhone – ceny v Datartu teď nejsou úplně k smíchu) a chcete, aby baterka vydržela co nejdéle, zkuste nabíjet telefon ráno nebo v průběhu dne a ideálně ho nenechávejte na 100 % zbytečně dlouho. Mimochodem, i Apple ve svém návodu doporučuje nabíjet mezi 20–80 %. No, uvidíme, jak dlouho to někdo vydrží dodržovat…
Stále tápete? Několik jednoduchých doporučení do praxe
- Používejte vždy originální (nebo kvalitní značkovou) nabíječku – tu, co jste dostali s telefonem, ne ze stánku u metra.
- Pokud máte nový telefon, podívejte se do nastavení, jestli nemá „optimalizované nabíjení“ (většinou ano) – stačí ho zapnout a neřešit.
- Nezakrývejte telefon během nabíjení – zvlášť pod peřinu. Kolega takhle jednou ráno spal v „mikrovlnce“.
- Pokud telefon topí tak, že byste na něm mohli smažit vajíčko, něco je špatně. Zkuste jinou nabíječku nebo servis.
Něco na závěr…
Na minulý víkend jsem to testoval – dal jsem nabíjet mobil celou noc i s originálními kabely a nic se nestalo. Možná mi za pár let baterka umře rychleji, ale aspoň mám ráno plný mobil. Ne každý bude souhlasit, možná mi tu napíšete spoustu „ale“ – to je vlastně dobře. Každopádně, napište do komentářů, jestli jste už někdy měli průšvih s nočním nabíjením, nebo znáte někoho, komu bouchnul mobil ve dvě ráno? Sdílejte váš tip, ať se dozvíme víc!