Není to sci-fi – stovky Čechů už si to zkusily a jejich zkušenosti v diskuzích mě mnohokrát zarazily.
V době bezkontaktních plateb a mobilních peněženek si jen těžko představit, že byste na celý měsíc úplně zahodili kartu i appku a platili jen v hotovosti. Ale co kdybyste to opravdu udělali? jak moc vlastně víme, za co utrácíme, když všechno „cinkne“ na terminálu bez fyzického kontaktu s penězi? No, vyzkoušela jsem to taky – a některé výsledky mi daly docela facku. Nebo spíš… večeři za 49 Kč na Hlaváku, protože na víc v peněžence nezbylo.
Proč to vůbec zkusit: Základní motivace
- Víc si uvědomíte, kolik a za co platíte
- Ušetříte, i když to fakt neplánujete
- Odkryjete návyky, na které byste sami nepřišli
Můj kolega z práce říká, že hotovost je „studený pot“, který cítí v dlani ještě hodinu po nákupu. něco na tom bude. Když platíte kartou, je vám jedno – pípnout a jít. Ale když vytahujete bankovky a počítáte drobáky, je to úplně jiný příběh. Na začátku měsíce jsem byla přesvědčená, že to na mě nebude mít vliv… Po týdnu jsem změnila názor.
Méně impulzivních nákupů. Fakt to funguje?
Na vlastní kůži jsem zjistila: když mám v peněžence 800 Kč, nejdu do lékárny „jen tak“, protože pak už by nebylo na kosmetiku. V Bille nekupuju nakonec ty tři limonády navíc. podle statistik průměrný Čech utratí hotovostí o cca 17 % méně než kartou.
Možná je to placebo. Ale funguje. A potvrdilo mi to i pár známých – zvlášť ti, co mají menší děti a jsou pod větším finančním tlakem. Lék na bezduché klikání po e-shopech to sice není, ale offline výdaje to zkrotí hodně rychle.
Praktické výhody a drobné potíže
- Lepší přehled o rozpočtu: když máte Omezenou sumu na den, víc přemýšlíte, jestli potřebujete drahou kávu nebo si dáte turka v kanceláři.
- Menší šance na přečerpaný účet: hotovost vás fyzicky zabrzdí.
- Omezení: v některých obchodech (hlavně menší kavárny v Praze-Karlíně) už chtějí jen kartu. někde jsem musela odejít s nepořízenou.
Zaujalo mě i to, že hotovost funguje jako obranný mechanismus proti reklamám a slevám – prostě když nemáte víc, nekoupíte víc. mí známí z Ostravy dokonce říkají, že v malých potravinách bývá lepší vyjednat slevu v hotovosti… i když, možná měli štěstí.
[IMAGE2]open wallet with czech coins and receipts on cafe table[/IMAGE2>
Co mě překvapilo (a co asi překvapí i vás)
Na konci měsíce mi zbylo v peněžence víc, i když jsem si to nijak nehlídala. Přímý kontakt s penězi mě donutil přemýšlet – opravdu potřebuju další kabel na telefon? Odepřela jsem si třeba třikrát spontánní oběd „venku“ a ani mě to nebolelo.
Plus jsem objevila zvláštní druh klidu. vím, zní to jako fráze, ale vážně – pořádně jsem si rozmyslela velké výdaje, protože jsem viděla, jak se stovky tenčí. moje máma vždycky povídala, že jedině hotovost tě naučí vážit si peněz. no… asi měla pravdu.
Za co je platba hotově fakt nevýhodná?
- Velké nákupy (elektronika, letenky atd.) – prakticky nemožné
- Předplatné a aplikace – zapomeňte
- Pohodlí: drobné jsou těžké, občas někde neakceptují hotovost
V našem chatu to shrnuli trefně: hotovost je skvělá škola rozpočtování, ale nezachrání vás před moderním světem. navíc – měsíce tři zpátky jsem ztratil v tramvaji peněženku a to už žádná karta nenapraví…
Vyplatí se to zkusit?
Pokud chcete zjistit něco nového nejen o penězích, ale i o sobě, za mě určitě ano.
Má to smysl, zvlášť teď, kdy jde všechno „na párek“ – ceny rostou, lidi řeší každou korunu a psychologická brzda je potřeba víc než dřív.
Berte to ale s rezervou – pro někoho to bude otrava, někdo to vzdá po týdnu… v mém okolí ale většina těch, co vydrželi, svoje návyky změnila trvale.
Tak schválně: troufli byste si na celý měsíc úplně bez karty? Podělte se o zkušenosti v komentářích, nebo zkuste aspoň týden – a pak se sami přesvědčte, co to s vámi udělá. ne všichni vydrží, ale všichni něco pochopí. V tom je to kouzlo.