Možná jste si všimli, že peněženka se často ztrácí – najít ji mezi účtenkami, drobnými a starými vizitkami je někdy malý detektivní případ. Ale slyšeli jste už o tom, že to, kde peněženku necháváte doma, může mít vliv na váš finanční život? Zní to jako pověra, ale některé rady feng-shui nejsou úplně mimo. Dokonce i moje mamka říká: „Nech peněženku na zemi a peníze ti utečou.“ Nedávno jsme to řešili v našem pracovním chatu – překvapivě v tom byl skoro každý expert. Tak jsem to měsíc zkusil sledovat a… aspoň něco se změnilo.
Feng-shui a peněženka: Proč to vlastně řešit?
Feng-shui není jen o japonských zahradách a soškách žab. Jde o tradiční čínské učení o toku energie (tzv. „čchi“) v prostoru. Peníze mají podle něj svou vlastní energii – a když je peněženka „blokovaná“, může to mít vliv na to, kolik vám proudí na účet. V praxi to neznamená, že okamžitě zbohatnete – ale třeba přestanete platit pokuty jen proto, že hledáte kartu někde v batohu.
Kde by peněženka měla bydlet?
- Ne na zemi – To je základ, s kterým souhlasí i sousedka od vedle. Peníze na zemi (ani peněženka) prostě nejsou v bezpečí a údajně tím riskujete únik financí. Prý by se tím symbolicky „odmítal blahobyt“.
- Ne v koupelně a kuchyni – Do koupelny proudí voda, což podle feng-shui znamená, že i peníze můžou snadno „odtéct“. Kuchyň je pro změnu plná ohně, a ten zase může „spálit“ váš rozpočet.
- Obývák, pracovna, ložnice? – Nejsilnější je prý umístění peněženky v severovýchodní části domova nebo místnosti. Tam je podle tradičních pravidel bod prosperity. Nemáte kompas po ruce? Já taky ne – většinou to řeším podle okna, nebo kde je nejvíc světla.
Co dělám já (a proč): malý chaos, ale funguje
Upřímně – já nevěřím, že existuje magický způsob, jak přivolat peníze jen tím, že člověk schová peněženku za poličku. Ale zvláštní věc, když jsem si vědomě začal dávat peněženku vždy na jedno konkrétní místo (pro mě je to malý stolek v předsíni – severovýchod tam asi je, podle mapy), přestal jsem ji ztrácet. Měl jsem přehled, kolik v ní mám, a nevytahoval jsem ji zbytečně často. Kolega mi říkal, že mu to ulevilo i mentálně – méně stresu kolem ztracených karet.
[IMAGE2]wallet lucky charm czech coins wood home interior[/IMAGE2>
Rychlý checklist: Jak na to po česku?
- Kupte si peněženku z přírodního materiálu – ideálně z kůže, žádný plast. Funguje to prý líp, no možná je to jen můj staromilec.
- Nedávejte do ní staré účtenky a prázdné karty – čistí vaši “peněžní energii”.
- Umístěte ji do zásuvky nebo na polici v severovýchodní části bytu – klidně i v pracovně.
- Vyhněte se kuchyni a koupelně – tady končí většina mincí, které už nikdy nevidíte.
- Občas si do peněženky přidejte “talismana” – třeba českou minci z roku vašeho narození nebo malý kamínek od vody (můj táta tam nosí starý tramvajový lístek, prý pro štěstí).
Funguje to reálně?
Možná je to jen placebo – když si začnete dávat na peněženku pozor, nebudete rozhazovat bez rozmyslu. Ale kolega tvrdí, že od té doby přestal ztrácet drobné a vždycky má aspoň na kafe. Já jsem si navíc všiml, že víc řeším, kam dávám peníze a na konci měsíce nejsem až tak překvapený, co všechno jsem utratil. Když nic, aspoň se peněženka netoulá po bytě. Vlastně – možná to feng-shui má něco do sebe… nebo je to jen způsob, jak nebýt bordelář. kdo ví.
Na závěr: Zkuste si to
Zkuste během týdne vždy odkládat peněženku na jedno konkrétní místo – ideálně podle pravidel feng-shui. Klidně napište, jak se vám to osvědčilo, nebo jestli funguje nějaký váš „hack“ na nalezení peněz v době, kdy jsou nejvíc potřeba. A pokud mi někdo vysvětlí, proč sousedovi záhadně mizí drobné z ledničky – dám mu kafe na severovýchodu. V obecně, je to jen další způsob, jak si v chaosu dne udělat drobný řád – a někdy právě to má větší hodnotu než celé čchi. Nu, vy asi chápete…