Что случится, если рисовать левой рукой? Результат удивит даже скептиков

left hand drawing challenge adult brain
Spread the love

Většina z nás už má dávno jasno v tom, která ruka je ta „hlavní“. Ale věřili byste, že jen jednoduchá změna – zkusit kreslit levou (nebo pravou, pokud jste levák) – může doslova „osvěžit“ mozek? Nedávno jsem zkusil tuhle malou výzvu sám doma u kuchyňského stolu. Upřímně, nečekal jsem nic extra kromě pár kostrbatých čar. Ale ve výsledku jsem byl poměrně zaskočen. A nejvíc mě pobavilo, že podobný experiment teď běží i v našem firemním chatu.

Proč se do toho vlastně pouštět?

Možná si říkáte: „Na co mi to bude, vždyť levá ruka je k ničemu?“ No – právě změna stereotypu a „vytažení“ druhé ruky z ústraní má větší vliv, než se na první pohled zdá. Podle neurovědců totiž při kreslení opačnou rukou nutíme mozek spojovat obě hemisféry a aktivujeme zóny, které většinou spí. Prý se tím zlepšuje kreativita, řešení nečekaných úkolů a někdy i nálada. Těžko říct, jestli z vás bude Van Gogh (levák!)—ale experiment určitě stojí za to.

left hand drawing brain neuroplasticity

Jak správně začít?

Žádné velké přípravy netřeba. Stačí papír, tužka a trochu odvahy snést výsledek (většinou fakt vypadá děsně, aspoň ze začátku). Zkuste nakreslit svůj hrnek, obličej, nebo třeba logo Plzeňského Prazdroje—ta poslední varianta hodně pobavila kamarády, i když, upřímně, nevím, co by na tu parodii řekl sám pivovar.

  • Vyberte si jednoduchý předmět (třeba klíče nebo kaktus)
  • Nedržte tužku křečovitě – zkuste se uvolnit
  • Dejte si 5–10 minut a nečekejte dokonalost
  • Sledujte, co se ve vás děje: napětí, smích, možná i zvláštní klid

Každý krok je tak trochu otravný, ale na minulý týden vzpomínám s úsměvem—pamatuji si ty grimasy, které jsem dělal, když mi nechápavě „ujela“ ruka.

Jaké jsou přínosy? Nejen pro mozek…

Možná mám zkreslený pohled—ale celé dopoledne po tréninku levé ruky jsem se cítil zvláštně svěží. Některé studie z Karlovy univerzity uvádějí větší frustraci i zvýšení pozornosti. Můj kolega, co dělá grafiku, tvrdí, že po týdnu každodenního cvičení zlepšil koordinaci, když hraje squash se synem (možná náhoda, možná ne…).

Mezi hlavní benefity podle poznatků odborníků totiž patří:

  • Lepší propojení obou mozkových hemisfér
  • Zlepšení soustředění a všímavosti v běžných činnostech
  • Podpora vytrvalosti (je to fakt těžké!)
  • Lepší nálada díky „restartu“ rutiny

creative adult drawing with left hand czech style

A co nevýhody?

Netvařme se, že je to pro každého. Po prvních dnech mě bolela ruka i rameno. Výsledek? „Umělecká díla“ vypadala spíš jako pokus batolete. V našem chatu se někteří oficiálně vzdali už druhý den. Ale kdo vytrval, ten přizná, že to opravdu „přepíná“ mozek do jiného režimu. I když, kdo ví, možná je to jen placebo efekt…

Tipy pro vytrvalé (nebo zvědavé)

  • Střídejte předměty—zkuste občas i nápis, podpis nebo kresbu mapy trasy z práce domů
  • Dejte si rituál: každé ráno před kávou pět minut kreslete cokoliv pravou/levou (podle vaší dominantní ruky)
  • Nebojte se ukázat ostatním. V práci, doma, v hospodě—reakce bývají nečekaně pozitivní
  • Někdy je fajn srovnat „levá vs pravá“ a sledovat pokrok po týdnu

Závěr? Zkuste, uvidíte…

Celý ten experiment je vlastně směšně jednoduchý. Kdo ví, jestli vám to nakopne kreativitu—nebo se jen pobavíte. Ale možná na chvíli ucítíte, že hlava funguje jinak. Zkuste si to sami, třeba dnes večer u televize. A dejte vědět: Jaký nejbizarnější obrázek vznikl přímo pod vaší levou rukou (nebo pravou, pokud jste leváci)? V komentářích to prý bývá největší legrace… No, vy víte.