Vážně jste někdy přemýšleli, proč korejky vypadají i po čtyřicítce sotva na dvacet pět? Nedávno jsem v tramvaji zaslechl rozhovor dvou holek – jedna z nich tvrdila, že tajemství je v rýžové vodě, ne v masce za dva tisíce. Znělo to trochu podezřele, ale… možná na tom něco bude. věřte nebo ne, tenhle domácí prostředek má v Asii tradici dlouhou jako náš Sázavafest. No a já to samozřejmě otestoval – výsledky překvapily i moji mámu.
Co je vlastně rýžová voda a proč tolik letí
Na první pohled je to totální banálita: voda, v níž jste chvíli máchali obyčejnou rýži. Přitom právě tahle tekutina je v Japonsku i Jižní Koreji doslova beauty fenomén. Obsahuje vitamíny skupiny B, antioxidační látky a řadu minerálů, které údajně zázračně vyživují pokožku i vlasy. Ale hlavně – v supermarketu na Andě koupíte rýži za dvacku a ještě zbyde na oběd. Žádná zázračná formule za pětistovku.
Jak rýžová voda funguje – a proč (možná) zabírá
Nevím jak vy, ale zázraky od čehokoli přírodního nečekám. Zároveň znám kamarádku z Plzně, která fakt nikdy neměla akné, a údajně za to vděčí právě rýžové vodě. vědecké studie sice nemusí být tak přesvědčivé, ale většina lidí hlásí hladší pleť, méně podráždění a menší póry už po pár týdnech používání. Můj soused ze sídliště tvrdí, že mu natrvalo zmizely jemné linky kolem očí. I kdyby to byl placebo efekt – proč ne.
- Obsahuje inositol – stimulátor růstu vlasů a regenerace pleti
- Bohatá na antioxidanty, které chrání před volnými radikály (aka stárnutí…)
- Kyselina ferulová podporuje rozjasnění pokožky
- Je hypoalergenní – vhodné i pro citlivou pleť
Jak si rýžovou vodu připravit a použít jako profík
U nás v chatové osadě na Berounce už si několik lidí dělá domácí rýžovou vodu podle tohoto postupu:
- Propláchněte 1 hrnek bílé nebo jasmínové rýže v sítu, aby byla čistá.
- Zalijte 2 hrnky studené vody, promíchejte a nechte 30 minut stát – občas protřepte rukou.
- Sceďte. Tekutinu přelijte do čisté sklenice (uchovávejte v lednici max 5 dní).
Použití je celkem variabilní. Nejlepší je neředěná voda – ideálně jako tonikum po umytí obličeje, komprese na podrážděná místa, nebo mlha do vlasů (sakra, ten objem je vážně znát – aspoň u mě).
Na co si dát pozor? Ne všechno je pro každého
Ač je rýžová voda skoro neškodná, občas někoho potrápí. Moje kolegyně z práce se po třech dnech začala mírně loupat, což prý spravil návrat k jemnějším variantám. Taky pozor na starší “zfermentovanou” vodu – může pěkně smrdět a dráždit. Osobně doporučuji vlastní test: zkuste na předloktí, počkejte den dva, a až potom na tvář. Každý jsme trochu jiná laboratoř…
- Nedělejte větší zásobu než na týden (začne “žít vlastním životem”)
- Pokud máte extra citlivou pleť, ředěte 1:1 s převařenou vodou
- Na tmavých vlasech může voda trochu vysušovat – maska jednou týdně stačí
Funguje to – nebo jsme jen naletěli trendu?
Řeknu to takhle: moje zkušenost je spíš pozitivní. Pleť hladší, méně zacervenání, ráno vypadám míň unaveně. Může to být placebo? možná. Ale když se mě na minulý víkend ptala mamka, co dělam s vlasama (normálně jsem na to levej), asi v tom něco bude. v Praze je teď rýžová voda hitem v některých beauty salonech – kdo by to byl čekal.
V každém případě je to tip, který skoro nic nestojí, trvá pět minut a pokud nefunguje, nebolí. Taky to můžete pojmout jako domácí beauty rituál místo Netflixu – mně to teda i trochu zlepšilo náladu. Máte s rýžovou vodou zkušenost? Nebo nějaký domácí trik, co fakt zafungoval? napište mi – aspoň budem mít o čem mluvit u kávy. No, v podstatě je to na každém.