Na letišti v Ruzyni jsem si minulý měsíc všiml: batohy everywhere. Kufry? Samozřejmě taky někde byly — ale už ne vládnoucí třída. Nejsem jediný, kdo to zaznamenal: v našem chatu ve firmě se rozjela debata, proč „všichni najednou tahají batohy místo pořádných kufrů“. A teď fakt nejde o nějaký módní výstřelek. Za tím je kus praktické evoluce cestování, o které se u nás zatím moc nemluví.
Proč se z králů silnic stali outsidery?
Kdysi platilo: na víkend do Krkonoš, taháš batoh, na Kanáry kufr. Dneska to už nefrčí — a já chápu proč.
Jedna kolegyně, zkušená nomádka, mi řekla, že s kufrem v Barceloně doklopýtá sotva dvě ulice, ale s batohem projde celé město. Vyprávěla, jak kufr drhne po kostkách a rána na madle ji dodnes bolí…
- Kufry jsou těžkopádné: chodníky v Praze, schody v metru, šotolina ve Špindlerově Mlýně — jeden průšvih za druhým.
- Omezená flexibilita: zjistíte, že Airbnb stojí za rohem… přes dvacet schodů. Kufr? Smůla.
- Častější poplatky u lowcost aerolinek: „kabinkový batoh“ projde bez řečí, s větším kufrem už platíte (to je zkušenost na vlastní peněženku…)
Batoh: univerzální řešení, nebo jen další trend?
Moje první delší sólo s batohem — ještě před třemi lety na Moravu — byla trochu loterie. Zjistil jsem, že narozdíl od kufru můžu přesednout na koloběžku nebo utéct před deštěm, aniž bych nadával na zablácená kolečka. Batoh prostě přináší větší volnost.
Ale upřímně: taky není „one size fits all“. Někomu s bolavými zády to nedoporučím. V našem chatu se strhla solidní hádka mezi „kufraři“ a „batoháři“ — prostě nová hladová zeď českých cestovatelů.
- S batohem máte ruce volné: na kafe, mobil, orientaci v mapě (zní to jako detail, dokud nestojíte ve frontě na Hlaváku).
- Lepší pohyb ve městě, schodech, vlaku — ať už do Brna nebo do Vídně.
- Moderní batohy mají kapsy na notebook, bezpečné skryté kapsy na doklady — což je můj osobní game changer (eh… málem jsem to použil!).
[IMAGE2]modern urban backpack details female hand holding passport[/IMAGE2>
Nejde jen o pohodlí — taky o styl a ekologii
Hele, nejsem žádný eko-fanatik, ale když jsem porovnával starý kufr Samsonite a nového Batoh.cz typu canvas rolltop, rozdíl v materiálech a životnosti mě překvapil. Po pár letech tahání je batoh pořád v pohodě, kufr dávno skřípe a plast se loupe.
Navíc dneska už můžete koupit české značky, třeba Braasi (vidíte je na Letné non-stop) nebo Bagind — jasně, není to zadarmo, ale zase podpoříte něco domácího a turisté na Staromáku vám nešlápnou na kolečko.
Jak vybrat batoh (a nezničit si záda)
Včera mi někdo v tramvaji říkal, že z batohů bolí záda. Možná, pokud si koupíte levný „módní“ na Vietnamské tržnici nebo nacpete do něj půl své ložnice. Z mojí zkušenosti:
- Hledejte batoh s polstrovanými ramenními popruhy a bederním pásem.
- Objem pro city break by měl být tak 30–35 litrů — víc už je přes čáru.
- Nikam necpat ostré předměty, aby se nezařezávaly do zad (to už mi jednou zničilo náladu v Brně…)
- Zkoušejte v obchodě, ne přes internet — každá záda mají své preference.
Co vás může ještě překvapit?
Nedávno jsem v Praze viděl pána ze Žižkova, jak měl na zádech mini batoh s Ikea taškou přivázanou gumičkami. Originální mix… a docela to fungovalo.
V Praze je prý teď nový trend hybridních batohů s kolečky (prý hit na Dejvické). Osobně jsem si to ještě nekoupil, i když možná vyzkouším.
Kufry pořád mají své místo — služebka do Londýna, kam nesete oblek, se s batohem cestuje divně. Ale jestli jde o víkend, týdenní roadtrip, nebo atypický výlet po Česku — zkuste to s batohem. Možná mi poděkujete. I když — možná mě budete proklínat při první přeháňce.
Vaše zkušenosti?
Vlastně nevím, jak to bude za rok — batohy teď vedou, ale jestli se nevrátím za čas ke kufru, to nezaručím. Ale v současné době? Batoh má prostě navrch. Pokud máte vlastní tipy, kritiku nebo vtipné historky z cest — napište!
Váš fellow cestovatel z Vinohrad