Málokdo ví: proč Češi pijí vodu špatně a hubnou pomaleji než sousedé

czech people healthy drinking habits
Spread the love

Věděli jste, že Češi – i když jsme prý „národ pivařů“ – pijí vodu tak špatně, že jim to v podstatě brzdí hubnutí? Nedávná data ukazují, že průměrný Čech vypije čisté vody méně než jeho sousedé v Polsku nebo Rakousku. A teď otázka, kterou jsme minulý týden řešili v našem chatu: Je to fakt rozdíl? Odpověď není tak jasná, jak by se mohlo zdát…

Voda a hubnutí: co se u nás dělá špatně

Možná si říkáte: „Voda je voda, co na tom řešit.“ Ale když jsem nedávno mluvil s dietoložkou (Jo, v Olomouci, tam je jich teď všude plno), zjistil jsem, že jen málokdo si hlídá pravidelnost a množství pití. A ještě méně lidí chápe, kolik vody vlastně potřebuje – a jaké jsou následky, když ji tělo nemá dost.

  • Češi často pijí až když cítí žízeň – a to už je pozdě
  • „Doplňují“ tekutiny slazenými limonádami nebo minerálkou s příchutí
  • Během oběda vody moc neubude – zato večer vypijeme půllitr naráz

czech drinking water glass

Zkuste se schválně podívat, kolikrát jste dnes sáhli po obyčejné kohoutkové vodě. Většina lidí kolem mě nosí stylové lahve (Díky, IKEA), ale na stole leží skoro pořád prázdné. Já taky nejsem svatý — před týdnem jsem si uvědomil, že jsem za celý den vypil spíš tři kávy než tři sklenice vody.

Regionální zlozvyky: Káva místo vody a večerní žízeň

Jednou mi kolega říkal, že v Německu má jeho máma doma lahev vody na každém stolku. U nás? Spíš na stole pivo od oběda, káva na rychlou pauzu a voda až když je dusno. Taky to tak někdy máte?

Data z České lékařské společnosti mluví jasně: Češi často pijí málo dopoledne, nahrazují vodu kávou, a večer se snaží deficit rychle dohnat. Tělo si mezitím dělá zásoby, zpomaluje látkovou výměnu a… hubnutí je v tahu. V Praze jsem nedávno v tramvaji vyslechl debatu dvou holek, jak jim „nejde zhubnout, i když jsou půl dny na salátu“. Možná hledají chybu na špatné straně…

Mimochodem — Poláci už na školách víc učí o správném pití. U nás? Ještě to chce čas. Ale ono to není jen o informacích, málokdo si pitný režim fakt hlídá.

prague fitness woman water bottle

Nejčastější chyby a jednoduché tipy

  • Pijete až když máte žízeň. Už je pozdě! Tělo už signalizuje nedostatek.
  • Nahrazujete čistou vodu „dietní“ colou — sorry, ale tělo se ošálit nenechá.
  • Pijete před spaním velké množství, přes den téměř nic. Ledviny nejsou stroje.

Co pomáhá mně (i když možná vám to sedět nebude)

  • Sklenici vody po ránu hned po probuzení. Jo, i před kávou — máma vždycky říkala, že jinak bolí hlava.
  • Menší doušky než velké objemy — radši pětkrát za hodinu pár loků než půllitr jednou denně.
  • Chystám si džbán na stůl, ať není výmluva. Někdy zapomenu, jasně, ale pomáhá.

Fakta, která jsem do té doby nevěděl…

Věděli jste, že když pijete málo, tělo si ukládá vodu do tkání (a váha neklesá)? Nebo že únava odpoledne je často jen žízeň? Na kurzu trenéra mi říkali: už u 2% dehydratace klesá výkon – a nálada taky.

Zkuste to jinak. Nejspíš si toho nikdo nevšimne, dokud si to sami neosvojíte

Není problém zkusit jeden týden sledovat pití – stačí papír, aplikace nebo gumičky na láhvi. Jasně, může to znít zbytečně, ale měsíc zpět jsem to zkusil a fakt jsem spal líp. Možná náhoda… Každopádně, když už sami doma řešíte, proč to s hubnutím nejde jako sousedovi z Rakouska, možná by stálo za to začít u obyčejné vody. Víc ji vnímat, ne přehlížet.

korunujte den aspoň dvěma sklenicemi vody navíc. A jestli znáte někoho, kdo taky „zapomíná pít“, pošlete mu tenhle článek. nebo napište, co pomáhá vám – já totiž pořád hledám zlepšováky. Vlastně… už jdu si nalít skleničku, přidáte se?