Zní to jako bláznivá teorie z magazínu pro ženy, ale řeknu vám — minulý měsíc mi kolega tvrdil, že po pouhé změně stolní sestavy dostal přidáno. Shoda náhod? Možná. Ale (ne)věříte-li na energii prostoru, pár věcí z feng shui se na českých kancelářích poslední dobou řeší dost vážně. Nedávno jsme to rozebírali i v našem pracovním chatu – a názorů bylo víc než typů klávesnic.
Proč se vlastně zabývat polohou monitoru?
Jistě, správná výška monitoru šetří záda. Ale feng shui říká, že jde o víc: jak položíte svůj monitor, může ovlivnit vaši energii — a tím i úspěch v práci. Možná už jste slyšeli, že v jihovýchodním koutě pracoviště má přebývat „bohatství“. Jestli to funguje všude, těžko říct, ale tchánova účetní prý nikdy nesedí zády ke dveřím — a vypadá spokojeně. V Praze 4 jsem u pár start-upů viděl, že jim to taky není jedno.
Jak správně postavit monitor podle Feng Shui?
- Monitor nikdy zády ke dveřím – prý to přitahuje nepříjemnosti a „uteče“ vám štěstí.
- Ideální je vidět na vchod – co nevidíte, vám může utéct pod rukama. Téhle radě věřím víc než horoskopům.
- Kolem monitoru nepořádek? Špatně – osobně si to občas stejně nedokážu uhlídat, ale když to zvládnu, hlava je klidnější.
- Rostlina nebo malý talisman vedle monitoru – třeba tučňák z Poličky od kamaráda, prostě něco, co rozbije „technologický chlad“.
- Monitor ne přímo pod okno – světlo pak často ruší. Ale když to architekt navrhl jinak, co s tím…
Na severu Čech mi známá v kanceláři nastavila monitor tak, že prý má „zadní oporu“ — stěna za zády. To má být hlavní kouzlo podle feng shui. No, zatím si nestěžuje.
Je v tom něco víc než placebo?
Existuje spousta studií o tom, jak prostředí ovlivňuje soustředění. Pamatuju si, jak jsme ve firmě jednou přestěhovali stoly a během týdne fakt stoupla nálada v týmu. Ano, asi ne jen kvůli poloze monitorů — ale stejně… V Jihlavě mi kolega pořád říkal „neotáčej se zády ke dveřím, je to proti proudu“. Začal jsem si všímat, že když mám přehled o prostoru, pracuje se mi líp.
I kdyby tomu řada lidí nevěřila — jednoduchý přesun monitoru nic nestojí a může aspoň psychicky pomoct. Když to nesedne, vždycky se dá vrátit zpět. Minimálně večer nebude tak bolet za krkem…
Tipy pro vyzkoušení i v open space
- Zeptejte se kolegů — často mají svoje triky (můj kolega má u monitoru kámen z Krkonoš a nedá na něj dopustit)
- Použijte paraván nebo kytku jako „oporu“ — zvlášť, když za vámi proudí koridor
- Zkuste se s monitorem posunout tak, abyste viděli na dveře (ne vždy to jde — chápeme)
- Nenechávejte kávové kelímky a staré lístky v zorném poli. To je prostě základ, ale polovina lidí v našem kanclu na to zapomíná
Vlastně… u deskových her byste taky neseděli zády ke dveřím, že? Možná to není celé o magii, spíš o dobrých pracovních návycích — i když, kdo ví.
Stojí to za zkoušku?
Včera mi hradecká kolegyně psala, že ze žertu přesunula monitor a odpoledne jí šéf slíbil povýšení. Faktem je, že změna prostoru často vede k nápadům nebo vyšší energii. Nečekejte, že vám z nebe spadnou peníze — ale malá změna může zvednout náladu, produktivitu, nebo aspoň zlepší posezení během dlouhého dne.
zkuste si to aspoň na jeden pracovní den. Možná budete sami překvapení co to udělá… A jestli jste už někdy kvůli stolní sestavě řešili nespavost nebo hádku v kanclu, napište mi do komentářů — ať víme, jestli v tom nejsme sami.