Není čas? Známe to všichni — práce, děti, tu něco bolí, jindy prostě není nálada. Česká klasika: “začnu od pondělí, od září, až najdu ty legíny.” Ale co kdybych vám řekl, že i 10 minut denně může něco změnit? Nechce se mi věřit, že bych byl sám, kdo si to vždycky myslel — maximum nebo nic. měsíc zpátky mi to ale kolega vyvrátil. Prý „zkus těch 10 minut a za týden napiš, jak ti je“.
Proč zkusit „rychloposilku“? 10 minut není málo
Na první pohled — úplná maličkost, že? Ve fitku vás možná vysmějí, když řeknete, že jdete “jen na 10 minut”. Jenže… v pracovním týdnu, kdy se člověk honí od rána do večera, je to vlastně jediný reálný model. Nedávno jsem četl, že i WHO připouští, že kratší pohybové aktivity mají smysl, pokud jsou pravidelné. A moje máma říká — „Deset minut? Lepší než nic!“.
- nižší práh vstupu — neváháte, prostě jdete
- snadno vsunete do téměř každého dne — ráno, večer, v práci mezi meetingy
- nevymluvíte se — „nemám čas“, už prostě neprojde
Co přesně těch 10 minut cvičení udělá s tělem?
Pokud čekáte posun v hmotnosti o 5 kilo týdně, to nenastane. Ale pár věcí jsem fakt cítil rychle:
- víc energie — po ránu paradoxně víc než po půlhodině kafe
- lepší nálada (to neříkám jen podle sebe; v našem týmu si toho lidi fakt všímají)
- pohyb nebolí, ale zahřeje a tělo si zvykne být „aktivní“
- snadněji večer usínám — nevím, jak u vás, ale mě tohle překvapilo nejvíc
Nedávno jsem narazil na studii z Masarykovy univerzity — a tam přímo potvrzují, že i krátké dávky pohybu zvednou produkci endorfinů a snižují stres. Soused z Ostravy prý zařadil 10minutovou rutinu do polední pauzy a nemůže si to vynachválit. No, možná to není pro každého, já třeba pořád bojuji s tím, že po 3 dnech na to „zapomenu“.
Jak efektivně využít krátkých 10 minut?
Tady nemá smysl přemýšlet, jaké vybavení je doma. Stačí prostor vedle postele nebo kuchyňské linky. Vyzkoušejte si na vlastní kůži jednoduchou sestavu:
- 2 minuty dřepů nebo výpadů
- 2 minuty kliků (klidně na kolenou)
- 2 minuty prkna (plank – stačí přerušovaně)
- 2 minuty jumping jacků nebo mountain climbers
- 2 minuty protažení – ramena, zadní stehna, záda
Můžete to obměnit — někdo zařadí jógu, jiný HIIT, někdo prostě pustí oblíbený song a tančí. U nás v práci běží challenge — kdo každý den cvičí aspoň 10 minut, má u kávy “přednostní právo na rohlík”. Sranda, ale možná to fakt vytváří návyk.
[IMAGE2]10 minute daily workout Czech women[/IMAGE2>
Shrnutí a pár upřímných rad
Je fér říct, že 10 minut denně z vás atleta neudělá. Ale: snižuje výčitky, že „zase nic“, pomáhá udržet pravidelnost, dává hlavě i tělu známku, že se o sebe trochu staráte. Že „něco málo“ znamená mnohem víc než nulu… a často to nakonec vede k delším cvičením (alespoň u mě se to po pár týdnech fakt stalo).
Takže — co s tím? Zkuste výzvu na týden, maximálně na měsíc. Schválně, jak se budete cítit. A možná napište do komentářů, jestli 10 minut cvičí někdo ve vašem okolí nebo máte tip na bleskovou sestavu. Vždy se hodí vědět, že v tom nejste sami. Vlastně ani nevím, jestli to za měsíc vydržím — ale začal jsem.
V našem chatu teď běží nový vtip: “Nesleduj, kolik toho zvládneš, ale že jsi dnes začal.” Tak nějak… nu, vy jste pochopili.