Expert varuje: tahle populární dieta ničí metabolismus za 14 dní

sad woman eating low carb small salad scale measuring tape
Spread the love

Znáte ten pocit – všude okolo fotky „zázračně“ zhubnutých lidí, nová dieta v každém třetím článku, Instagram plný „before&after“. Taky jsem tomu chvíli podléhal. Ale nedávno jsem narazil na něco, co mi zamrazilo krev v žilách: odborníci varují, že jedna z nejpopulárnějších diet u nás může doslova přerazit váš metabolismus už za dva týdny! Ať už se snažíte zhubnout do plavek, nebo jen chcete být zdravější — tohle je věc, nad kterou se fakt vyplatí zamyslet.

O které dietě je řeč?

Ano, tušíte správně – jde o tzv. „low-carb“ diety, zvlášť jejich extrémní variantu, kde škrtíte sacharidy na úplné minimum (často pod 30 g za den). Poslední dobou, hlavně v Praze a větších městech, vidím v kavárnách stoly plné lidí, co odpočítávají gramy rýže a chleba. Podobné „výzvy“ mi posílal i kamarád z Brna v našem chatu: „Dej si dvoutýdenní keto challenge, je to pecka!“

jenže – výsledek může být úplně jiný než čekáte. Česká odbornice na výživu MUDr. Jana F., kterou jsem kontaktoval minulý týden, mi řekla:

„Za dva týdny na velmi přísné low-carb dietě se může zpomalit bazální metabolismus o 15–20 %. Organismus si myslí, že přišel hladomor. Začne šetřit, pálí méně kalorií, zpomaluje regeneraci a zvyšuje produkci stresových hormonů.“

stressed woman standing on scale kitchen low carb diet

Jak poznáte, že váš metabolismus trpí?

  • Začnete mít extrémní únavu a zimomřivost.
  • Růst vlasů a nehtů se zpomalí – moje kolegyně z práce si toho všimla už po deseti dnech „keto“.
  • Máte pocit, že se za poslední týden vůbec nic neděje — přestože „jíte správně“.
  • Návrat sacharidů do jídelníčku způsobí okamžitý nárůst váhy (většinou voda, někdy i tuk).

Je tu hodně individuální faktor – někdo to zvládne bez problémů, jinému je po pár dnech mizerně. Možná mi to přijde moc pesimistické, ale v okolí znám hned tři lidi, kteří po „rychlé dietě“ řešili nespavost i vypadávání vlasů. V Praze na Smíchově se prý teď dokonce rozvíjí „low-carb support groups“ — na to jsem však sám nenarazil, kdo ví…

Tělo není stroj. Co se děje, když šetříte jídlem?

Před pár měsíci jsem na semináři na Karlově univerzitě slyšel dost zajímavou historku: starší diabetici po extrémní low-carb dietě měli nejen zhoršené výsledky cukru v krvi, ale i hormonální rozladění. Jednoduše řečeno – tělo omezí výrobu štítné žlázy (hormonu T3) a můžete na tom být stejně unavení jako dítě na letním tábore bez telefonu.

Výživová poradkyně (a máma od kolegy) vždy říká: „Radši zhubněte pomaleji, ale natrvalo.“ Často totiž platí, že rychlé minus na váze znamená rychlý plus hned po dietě. Nejspíš proto ve fitku na Žižkově tolik lidí začíná „s dietou od zítřka“ pořád dokola…

Jak tedy hubnout zdravě (a bez sabotáže metabolismu)?

  1. Omezte extrémy: Místo ultra low-carb zkuste vyvážený jídelníček. 40–50 % sacharidů je většinou bezpečné i pro začátečníky.
  2. Přidávejte bílkoviny: Netlačte je do extrémů, stačí 1–1,5 g na kilo váhy (poradila nutriční terapeutka z Olomouce).
  3. Hýbejte se pravidelně: Chůze, kolo, plavání – obyčejné věci. V našem domě se dokonce domluvili na odpoledních vycházkách – pomáhá to všem!
  4. Dopřejte si spánek: Nedostatek spánku sabotuje vaše hubnutí možná víc než noční zmrzlina. To je můj vlastní poznatek 🙂
  5. Nebojte se „zakázaných“ potravin: Občasná houska nebo brambory nejsou konec světa. Mimochodem, ve Zlíně mají skvělé kynuté koláče — a svět se taky nezbořil.

realistic czech food meal on table healthy eating balance

Kdy raději vyhledat odborníka?

Pokud pozorujete opravdu dramatické změny — jako je vypadávání vlasů, trvalá nespavost, problémy s koncentrací — neřešte to googlením. Zavolejte nutričního specialistu. Možná za to dieta nemůže, ale taky můžete předejít řadě nepříjemností.

Mimochodem, minulý týden jsme s kamarádkou řešili, že „poradce z internetu“ jí doporučil úplně vynechat ovoce. Tady je fajn si říct: nejlepší dieta je ta, kterou zvládnete žít dlouhodobě. i když vám to někdo prodává jako nejnovější hit.

Tak co s tím?

Chápu – je lákavé zhubnout raz dva. Ale jestli nechcete řešit bolavý metabolismus, zkuste dát na selský rozum. Malé změny, dostatek jídla, pohyb. Asi vám to nezní cool, ale… většině lidí to funguje překvapivě líp.

Váš názor? Máte s „rychlodietou“ zkušenosti? Napište do komentářů nebo sdílejte, co zafungovalo právě vám – baví mě číst reálné příběhy, protože konečný recept na zdraví asi ještě nikdo nenašel. No, možná je to dobře…