Věděli jste, že v posledních měsících se mezi českými malíři a DIY nadšenci zvedla vlna „kuchyňské houbičkové revoluce“? Když jsem začátkem června prošel Prahou, v několika obchodech už vtipně chyběly balíčky s houbičkami – soused z ateliéru tvrdí, že si je berou „dokonce i ti, co malují obrazy na prodej“. jak je sakra možné, že něco, co většina z nás používá jen na nádobí, vystřídalo dřevěné rukojeti a štětiny?
Zapomeňte na sadu za tisíce: Proč houba vítězí v kreativitě
Na první pohled to může znít jako pokus o vtip – malovat houbou místo štětce? Jenže tahle věc má opravdu svoje kouzlo. Možná je to trochu nostalgie z dětství, kdy jsme houbičku používali na výtvarku ve školce. měsíc zpátky jsem zkusil vyrobit texturované pozadí na plakát – štětec se rozmazával, houba stihla všechno na první pokus. Navíc: houba stojí pár desítek korun, zatímco většina kvalitních štětců se u nás pohybuje klidně kolem 500 Kč za kus (mimochodem, co jsem koukal, Docela drahý špás).
Jaké výhody vlastně ta obyčejná houba má?
- Rovnoměrné rozprostření barvy — s houbou nevznikají šmouhy a stopy štětin, což malíři často vítají hlavně u pozadí.
- Originální textura — jak bylo řečeno ve skupině na Facebooku „Čeští výtvarníci“, houba dává obrazu úplně jiný charakter, tak trochu „živost“.
- Ekonomie a ekologičnost — kolik už jste vyhodili prasklých štětců? Houba se dá snadno umýt nebo recyklovat.
- Přístupnost pro každého — nepotřebujete žádné speciální dovednosti, prostě uchopíte houbičku, trochu barvy a můžete tvořit.
Jedna známá z Brna mi psala minulý týden, že její dcera teď lepí koláže i akvarely právě s houbami, protože „se jí s tím nikdy tolik nelepí ruce“. Přiznám se, u mě to občas taky zanechá lepší pocit než štětec za 800 Kč, který po hodině schnutí stejně ztuhne.
Nejen pro děti — využití houbičky v domácím designu
V Česku je poslední dobou populární DIY dekorace interiérů. Třeba na TikToku frčí „houbičkové tapety“. Pokud renovujete starou komodu nebo zdi v garsonce na Žižkově, fakt doporučuju zkusit i houbičku. vytváří zajímavé vzory, lze ji tvarovat a každá houbička je vlastně unikát. Stačí pár barev, kreativní nápad a hodina volného času. Takhle jsme se s kamarády minulý měsíc zabavili na chalupě u Rakovníka — výsledek? Zeď vypadá jako od designéra ze showroomu.
Jak začít? Praktické tipy pro první experimenty
- Vyberte si houbičky s jemnější strukturou. Na detaily je lepší menší „kostka“, na větší plochy vezměte tu větší s drsnější stranou.
- Barvu nanášejte po troškách — houba nasákne docela dost, takže opatrně. ideálně od kraje obrazu ke středu.
- Zkuste vrstvení i „odtiskávání“. Houba umí hezké efekty, když ji jen přiložíte a zvednete.
- Po použití pořádně propláchněte. Nedávat na přímé slunce – ztvrdne a ztratí tvar.
A pokud má někdo v rodině alergii na klasické štětce, houbičky z DMka nebo Tety bývají bez chemických parfemací. i to je bonus, na který často zapomínáme…
Kdy raději zůstat u štětce
Abych ale byl fér — ne všechno houbou zvládnete. Detaily, linky a jemné stínování jsou stále doména štětce. Oslovil jsem jednoho malíře na Letné, prý by si netroufl dělat s houbou třeba portrét. Takže pravidlo zní: kombinujte. Tam, kde štětec selže nebo by stál majlant, nastupuje houba. v ostatních případech nechte houbu na mytí talířů…
Takže, zkusíte to?
Ostatně, proč se bát experimentovat, hlavně když to nic nestojí. Pokud jste někdy váhali, jestli tradiční náčiní opravdu stojí za ty peníze, možná je čas si zajít pro pár houbiček do nejbližší Tesco nebo Billa. napište do komentářů, jaké s tím máte zkušenosti — nebo sdílejte fotky, jestli vám doma nějaký obraz houbička opravdu vylepšila.